פרסומות

פרסמו אצלנו אשד המנהלת להשבחת נדל"ן

אתר האינטרנט המוביל לתחום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

הקלטת פאנל ״התחדשות עירונית 2020 לאן?״ 13/9/2020 בהשתתפות מיטב המומחים

על מה דיברנו? 

 • על יכולת אדריכלית לתכנן כשמדיניות הרשויות משתנה חדשות לבקרים. על תפקיד שמאי הדיירים בפרוייקטים. על היום שאחרי אוקטובר 2020. על מכירת דירות בתקופת המשבר ואיך עושים את זה מהר יותר בחו״ל. 
 • על הסכמי הרשות להתחדשות עירונית ותפקיד עורך הדין, 
 • האם נכון לייצג דיירים בלבד או גם וגם? 
 • על החלטת ועדת ערר בראשות בני זלמנוביץ לתשלום היטל השבחה על ידי דיירים (האם אכן כך?) 
 • על חזרה אחורה מפרוייקטים של פינוי בינוי אל תמא הריסה ובנייה, והאם נכון להוריד את הרוב הדרוש בפרוייקטים של הריסה ובנייה ופינוי בינוי ל- 66 אחוז כפי שצופה התיקון לחוק ההסדרים. על כל אלה ועוד דיברנו כשעה וחצי בדיון מרתק. 


משתתפי הפאנל: 

 • מנהלת ומנחה: עו"ד נטלי עברון - משרד שטייף, עברון, סידס 
 • אדריכלית עדנה מור - לשעבר יו"ר איגוד האדריכלים והעצמאים. 
 • שמאית נחמה בוגין - שמאית מקרקעין ומשפטנית. 
 • עו"ד רועי בר יוסף - שותף במשרד בר יוסף נאווי המתמחה בייצוג דיירים. 
 • מר אורי רובין - מנכ"ל חברת רובינגרופ.


להקלטת הרצאות קודמות

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • התנגדות לתזכיר החוק עבור התוכנית שתחליף את תמ"א 38
  ice 11.09.2020
  תוכנית מתאר ארצית תמ"א 38 אשר אושרה בשנת 2005 ומטרתה הייתה לחזק את המבנים כדי שיעמדו בפני רעידת אדמה וכן כדי לשפר את התשתיות. תמ"א 38 הפכה להיות חלק משמעותי של התחדשות עירונית מאחר לבעלי דירות לחזק את הבניינים בהם הם גרים, כאשר בחלק מהמקרים נעשה הדבר על ידי פינוי בינוי, כאשר גם היזמים הרוויחו מהתוכנית. בעלי הדירות יכולים היו לזכות בדירות גדולות יותר, בחלק מהמקרים גם במעלית או בחניה, ובנוסף לכך נבנו דירות חדשות ודיירים יכולים היו לגור באזורים מבוקשים. גם קבלני הבנייה נהנו מביקוש גדול. יחד עם זאת, הוטחה ביקורת על תמ"א 38 כי לא ניתן היה ליישם אותה באופן אחיד בכל חלקי הארץ. ביקורת נוספת נשמעה הנוגעת לחוסר התאמה של הבנייה הנוספת הנובעת מיישום תמ"א 38 מול התשתיות הקיימות של התחבורה, החינוך ועוד. הממשלה החליטה כי תמ"א 38 לא תוארך מעבר לשנת 2022 ומנהל התכנון מקדם תזכיר חוק חדש, אותו אמורים לאשר בחודש הבא ואם הוא יאושר, הוא יחליף את תמ"א 38. אחד השינוי המשמעותיים בתזכיר החוק הוא הגדרת הרף העליון של אחוזי הבניה והפחתה שך התמורות הניתנות לבעלי הבתים. בנוסף ניתן על פי תזכיר החוק, לתת סמכות לוועדות המקומיות להגדיר עבור היזמים מטלה ציבורית על הפרויקט ולחייבן להקצות עבור מסחר רבע עד רבע מהשטח. בנוסף לכך, תינתן לרשויות המקומיות היכולת להתאים את היקף הפרויקט ליכולת התשתיות הקיימות. בכך מחזק התזכיר לחוק את כוחן של הוועדות המקומיות. לחוק החדש המוצע יש כבר מתנגדים בשל אי קיומם של תמריצים לרשויות המקומיות, כמו גם צמצום האפשרויות לביצוע התחדשות עירונית המותאמות לאופי של האזור. התנגדות נוספת היא בשל היעדר תמריצים לאזורי הפריפריה או לאזורים בהם קיימת סבירות גבוהה לרעידות אדמה.
 • תזכיר חוק עבור חיזוק מבנים לאחר שתוכנית תמ"א 38 תסתיים
  ביזנעס 09.09.2020
  מנהל התכנון מקדם תזכיר חוק עבור חיזוק מבנים אשר יחליף את תמ"א 38 לאחר שזו תבוטל בשנת 2021. על פי החוק יתווסף ממ"ד לכל דירה ויוקצו מתחת לבניין שטחי ציבור ומסחר ולא תהיה חובה להוסיף מרפסת לדירה ולא תהיה התחייבות לתוספת של 25 מ"ר לשטחה והדבר יישאר להחלטה בין היזם לבין בעלי הדירות בשלב המשא ומתן, בהתאם לשטח המגרש. כיום, דנים במנהל התכנון על ההצעה כי הפטור שמקבלים היום היזמים מתשלום של היטל השבחה, יבוטל, מה שיגדיל את ההכנסות לרשויות המקומיות בעת מכירת הדירה. מדובר על תשלום של עד 50 אחוזים עבור עליית השווי של הנכס מעל 150,000 שקלים. התוכנית החדשה של מנהל התכנון תחליף את התוכנית תמ"א 38 כפתרון לחיזוק מבנים. דלית זילבר, המנכ"לית של מנהל התכנון אמרה כי תזכיר החוק, אשר יפורסם להערות הציבור, יאפשר להמשיך למגן מבנים כדי שאלה יוכלו לעמוד בפני רעידות אדמה אך תמנע את הסחפת ואת הירידה באיכות הבניה. על פי תזכיר החוק יהיו שני מסלולים עבור חיזוק מבנים ותאושר תוספת בנייה של עד 200 אחוזים כאשר בניגוד לתוכנית תמ"א 38, במקום דירות הגן בקומת הקרקע יוקמו שטחי ציבור ומסחר. כמו כן תוענק סמכות לוועדה המקומית בכל יישוב לדרוש אישורים מהמהנדסים המלווים, כמו גם חוות דעת של קונסטרוקטור, בדבר יכולת יסודות הבניין לעמוד בפני החיזוק. בנוגע למסלול של פינוי בינוי תהיה הקלה בנוגע לצורך של המציא לפני ההריסה חוות דעת של קונסטרוקטור. במסלול הזה של פינוי בינוי, יינתנו זכויות בנייה של עד 350 אחוזים כאשר עד רבע משטחי הבנייה יוקצו עבור משרדים ושטחי מסחר. עבור שטחי הציבור יוקצו כ-15 אחוזים מכלל שטח הפרויקט.
 • תוכנית פינוי בינוי בחדרה אושרה להפקדה
  Ynet 08.09.2020
  הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז חיפה, בראשותו של איתמר בן דוד ושל מתכננת המחוז, ליאת פלד, אישרה להפקדה תוכנית של פינוי בינוי בחדרה לפיה ייהרסו 197 דירות הבנויות ב- 16 בניינים ישנים בגובה של 3-4 קומות וכן בניינים נמוכים יותר הכולל מבנים צמודי קרקע. במקומם הבניינים שייהרסו, ייבנו 12 בנייני מגורים בני 17-35 קומות ובהם כ- 1,360 דירות וכן יוקצו שטחים  עבור תעסוקה ומלונאות, מסחר ושטחי ציבור. תוכנית הפינוי בינוי, אשר הופקדה להתנגדויות הציבור למשך 60 יום, מתייחסת לחלק המערבי של תוכנית גדולה אותה מקדמת הרשות העירונית להתחדשות עירונית בעיר חדרה כאשר מדובר בשתי השכונות הוותיקות סלע ובית"ר ושטח המתחם עליו יתבצע הפרויקט הוא כ-47 דונם. על פי התוכנית יוקצו 2,000 מ"ר עבור מלונאות בתוספת של 9,275 מ"ר לתעסוקה ומסחר ועוד 4,300 מ"ר עבור שטחי ציבור. יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, ציין כי הוא מלווה את התוכנית עוד מהימים הראשונים שלה בעת ששימש ראש עיריית חדרה, ושהיא אמור להגדיל את היצע הדיור ואת פני העיר חדרה, תוך מיצוי הפוטנציאל הקיים בשימוש ברכבת, מה שמהווה דוגמא של התחדשות עירונית גם בפריפריה. ראש אגף התכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית, גורי נדלר, ציין כי קידום הפרויקט של התחדשות עירונית בחדרה, תוך שיתוף פעולה בין הוועדה המחוזית חיפה לבין הרשות הממשלתית, היה מהיר. נדלר גם הדגיש כי התוכנית החשובה הזאת בעיר חדרה, ממחישה את העובדה כי פתרונות של תחבורה ציבורית הינו גורם חשוב לביצוע איכותי של התחדשות עירונית.
 • תוכנית מתאר חדשה לבית דגן ופרויקט תמ"א 38 בראשון לציון
  ביזנעס 08.09.2020
  תוכנית מתאר חדשה לבית דגן תופקד בעקבות החלטה של הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז המרכז, כאשר יו"ר הוועדה היא שירה ברנד. בתוכנית מפורטת מדינות לטווח ארוך ופיתוח של בית דגן כאשר היעד שלה הוא בניית בסיס כלכלי לטווח הארוך ואפשרות לתת לתושבים שירותים איכותיים. על פי התוכנית יוקצו שטחי פיתוח השייכים לתחום של המועצה האזורית שדות דן, שדורש שינויים בגבולות השיפוט ובמרחבי התכנון. במסגרת תוכנית המתאר,  יתווספו לישוב, המונה כיום כ-7,100 תושבים עוד 2,460 דירות ויאפשרו להגיע לכ- 19 אלף תושבים. הבניה החדשה תתבצע בחלק הדרומי של היישוב ובהתאם למגבלות הרעש של נמל התעופה בן גוריון, ובמקומות שלא ניתן לבנות עבור מגורים, ושטח של כ- 379 אלף מ"ר, ינוצל עבור תעסוקה כדי להרחיב את הבסיס הכלכלי של בית דגן. בנושא התחבורה כוללת תוכנית המתאר כניסה נוספת מכיוון כפר חב"ד לבית דגן וכן שיפור של מערכת התנועה ביישוב, כאשר במיקומו כיום של היישוב הוא גובל מצד מערב עם כביש 44 , מצד מזרח עם כביש 3 ומצפון כביש 412. על פי תוכנית המתאר יישמר אופי היישוב והבנייה לא תהיה גבוהה, ובנוסף יוקצה שטח של 128 דונם ליצירת רשת ירוקה ושטחים פתוחים. פרויקט חדש של תמ"א 38 בראשון לציון, בהשקעה של 80 מיליון שקלים, שאותו יזמה ומנהלת חברת גלעד יזמות ומשווקת חברת שניר, יתבצע בצד הצפוני מזרחי של העיר ברחוב שרירא שמואל ובו ייבנו 52 דירות חדשות כאשר סך הדירות שייבנו הינו 116 הכוללות דירות בעלות 3-5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. סלו בן עמי הוא אדריכל הפרויקט הזה.
 • פרויקט תמ"א 38 בתל אביב ברחוב זיכרון יעקב יוצא לדרך
  גלובס 04.09.2020
  פרויקט חדש של תמ"א 38 בתל אביב ברחוב זיכרון יעקב 13 הנמצא בסמוך לכיכר המדינה, יוצא לדרך. יזם תמ"א 38 שיבצע את הפרויקט הוא א.ג. אופק התחדשות עירונית מדובר בבניין שיש בו שתי כניסות ובו 12 דירות, רק בכניסה אחת מהן יש מעלית. שטח הדירות הקיימות נע בין 60 מ"ר ל-130 מ"ר כאשר שטח המגרש גדול באופן מיוחד. בעלי הדירות בבניין בחרו נציגות חזקה שניהלה משא ומתן קשוח תוך שהיא מבצעת מכרז בין 10 חברות מובילות בתחום של התחדשות עירונית, מה שהביא לתוצאה שהם קיבלו תמורות גבוהות באופן יחסי למה שמקובל בשוק. עו"ד אלי אשל, אשר ייצג את בעלי הדירות מציין כי המפרט שלהם הם זכו מהווה סמן למה שניתן לקבל באזור. רונית לביא, מבעלי אחת הדירות בבניין מספרת כי הרעיון לבצע תמ"א 38, היה קיים כבר כמה שנים והתהליך לאחר בחירת הנציגות, התבצע תוך שקיפות ברמה גבוהה כולל מפגשים על כל נושא, מה שיוצר התגייסות נרחבת של בעלי הדירות, כולל בדירות יורשים בהן יש כמה בעלים לדירה כשהם נמצאים במקומות שונים. לביא מציינת שמדובר בתהליך ארוך וצריכים להיות ערוכים לכך וכן שיש לקחת בעלי מקצוע טובים, גם אם צריך לממן את שירותיהם. את עבודת האדריכלות מבצעת קימל אשכולות. בעלי הדירות יקבלו תוספת של 38 מ"ר לשטח הדירה המקורית שלהם וכן מרפסת שמש, מחסן, חנייה, ולבניין תהיינה 2 מעליות, כאשר יתווספו לו עוד 13 דירות למכירה ובסך הכול תהיינה 25 דירות בבניין המתנשא לגובה של 8 קומות, ובכלל זה פנטהאוז, מיני פנטהאוז ודירות גן.
 • ירידה בכמות ההיתרים של תמ"א 38
  ביזנעס 30.08.2020
  על פי דירוג  DUN’S 100של דן אנד ברדסטריט בתחום של התחדשות עירונית, צפוי שיהיה עיכוב של כארבעה חודשים במסירת של פרויקטים שהיו אמורים להסתיים בשנה הקרובה בשל תקופת הסגר במשק בעקבות מגיפת הקורונה והמגבלות שהוטלו על הציבור. בנוסף לכך מציין הדו"ח כי ככל שמתקרבים למועד הסיום של תמ"א 38, תהיה ירידה בקצב המכירות וכן בשל המגמות בענף הנדל"ן גדלה רמת הסיכון בענף זה. על פי הצפי הזה תהיה ירידה במספר ההיתרים שיקבלו פרויקטים חדשים, כאשר בתחום של תמ"א 38, היתה כבר ירידה של כ-10% בשנת 2019 לעומת שנת 2018, וזאת לעומת התחדשות עירונית אשר שמרה על רמת פעילות דומה לזו של השנה הקודמת. על פי הדירוג הזה, שהו דורגו כמאה חברות מובילות בתחום של התחדשות עירונית נמצא כי 70 מהן עוסקות בפרויקטים של תמ"א 38 אשר דורגו לארבע תתי-דירוג. החברות הנותרות עוסקות בתחום של פינוי-בינוי והן דורגו לשני תתי-דירוגים. בנוסף לכך בוצע גם דירוג לפי ערים כאשר מרכז הפעילות מתבצע באזור תל אביב. להערכת הדו"ח של דן אנד ברדסטריט, הפעילות של התחדשות עירונית בתל אביב ובמרכז יהוו 55-60 אחוזים מכלל הפעילות בארץ וזאת למרות שהמגמה של מוסדות התכנון היא להגדיל את התחום של התחדשות עירונית בירושלים ובדרום, כאשר הפרויקטים במחוזות ירושלים, הדרום, וכן של יהודה ושומרון אמורות לקחת נתח מהחלק של תל אביב והמרכז, על פי מוסדות התכנון. בתחום של נטילת משכנתאות, מעריכים בדן אנד ברדסטריט כי אלה שנלקחו בחודש יולי 2020, הן תוצאה של עסקאות אשר נסגרו לפני תחילת משבר הקורונה, ולדעתם מוקדם להעריך האם קיימת בשוק מגמה של התאוששות. הממשלה מנסה לשוק להתאושש על ידי הפחתת מס רכישה לאלה שירכשו דירה שניה.
 • פינוי בינוי בקריית אונו המשיך להתבצע למרות משבר הקורונה
  ישראל היום 26.08.2020
  בתקופת הגל הראשון של הקורונה, הוטלו מגבלות רבות על הציבור, אשר שיבשו את החיים בתחומים כמו בתי ספר, תעסוקה ועוד כאשר עובדים רבים הוצאו לחל"ת בעקבות סדר שהוטל על המדינה. כאשר מדובר על מעבר דירה היה בלבול גדול בקרב אלה שרכשו דירות ואחרים שמכרו אחרות, ותכננו מבעוד מועד לבצע את המעבר, ולא היה ברור מתי יוכלו לבצע את שתכננו. למרות המצב ואי הוודאות שבו הצליחה חברת בוני התיכון התחדשות עירונית, לבצע בפרק זמן של 3 חודשים פינוי של 80 דירים בפרויקט של פינוי בינוי בקרית אונו המתבצע בשדרות לוי אשכול. מנכ"ל החברה, רן מלאך, מתאר פינוי של הדיירים מהדירות שהתבצע במהלך שלושת החודשים של משבר הקורונה הראשון, שהתבצע, תוך הקפדה מרבית על אמצעי הזהירות הדרושים. הדיירים המפונים מהדירות הישנות שוכנו בדירות הזמניות שנקבעו לשם כך ובוצע תהליך ההריסה של הבתים בהתאם ללוח הזמנים שנקבע מראש. מלאך מדגיש את היכולת של החברות הוותיקות והמבוססות, לבצע מהלכים כאלה גם בתנאים קשים, כאשר טובתם של הדיירים עומדת לנגד עיניהן בכל השלבים והן רואות את צרכיהם בחלק משמעותי מביצוע פרויקט של פינוי בינוי. הפרויקט של פינוי בינוי בקריית אונו נעשה במתחם משמעותי מבחינת הנדל"ן של קריית אונו וממוקם במרכז שדרות לוי אשכול ובסמוך למוקדי עניין של קריית אונו. במסגרת הפרויקט הזה ייהרסו 25 בניינים ישנים שבהם 328 דירות ותחתם ייבנו 9 בניינים המתנשאים לגובה של 21 קומות ובהם יותר מ-1,000 דירות וכן שטחי מספר בשטח של כ-3,000 מ"ר. בעלי הדירות שנהרסו יקבל דירות חדשות עם מרפסת שמה וכן מחסן וחניה תת-קרקעית. את הפרויקט תכנן פרופ' משה צור שהוא מהמובילים בתחום הזה.
 • גיוס הון לפרויקטים של תמ"א 38 בפתח תקווה וראשון לציון
  Founder 25.08.2020
  שיתוף פעולה בין קבוצת אדלר וי. הגשמה יזמות לבין הגשמה, חברת השקעות הנדל"ן הביאו לביצוע שלושה פרויקטים של התחדשות עירונית בגוש דן. הגשמה עוסקת בגיוס הון עבור הפרויקטים הנעשים בשיתוף עם קבוצת אדלר באזורי ביקוש במרכז הארץ, כאשר אדלר אחראים על ניהול המשא ומתן עם בעלי הדירות, כמו גם על התכנון של הפרויקט והביצוע הקבלני שלו. המשקיעים בפרויקט, מתחלקים בין שני פרויקטים של תמ"א 38 בראשון לציון במסלול של חיזוק ובינוי (תמ"א 38/1) ובין פרויקט תמ"א 38 בפתח תקווה. בעיר ראשון לציון יתבעו הפרויקט ברחוב טיומקין וברחוב קפלינסקי ואילו בעיר פתח תקווה יתבצע פרויקט ברחוב היהלום. בפרויקט ברחוב טיומקין 19, הממוקם במרכז של אזור שקט של ראשל"צ בשכונה הוותיקה של שכונת "ראשונים", יחוזק בניין שבו 12 דירות ב-4 קומות ועליו יתווספו עוד 2.5 דירות ובהן 8 דירות חדשות. לכל אחת מהדירות הקיימות, יתווסף ממ"ד וכן מרפסת שמש. בפרויקט ברחוב היהלום 19, הנמצא במרכז העיר פתח תקווה בשכונת כפר גנים א', יתבצע פרויקט של תמ"א 38 שלאחריו יכלול הבניין 9 דירות חדשות בנוסף ל-12 הדירות הקיימות בו כיום. בפרויקט השני של תמ"א 38 ברשל"צ, בבניין הנמצא ברחוב קפלינסקי 12 אשר בשכונת רמז, שבו יש בנייני מגורים על עמודים בגובה של 3-4, הנמצאים לצד בניינים מחודשים. בסיום הפרויקט, יתווספו לבניין עשר דירות חדשות מעבר ל-16 הדירות הקיימות בו היום. קבוצת אדלר ביצעה כבר פרויקט של תמ"א 38 בראשון לציון אשר ההסתיים בשנת 2009 והוא התבצע ברחוב כצנלסון 10-12. הקבוצה השלימה פרויקטים בערים: תל אביב, הרצליה, רעננה, קריית אונו, ראשון לציון, רמת גן, כפר סבא. 
 • התקבל היתר לפרויקט התחדשות עירונית ברמת גן
  גלובס 15.08.2020
  החברה היזמית קרדן נדל"ן מבצעת באמצעות חברת אל-הר הנדסה ובניין פרויקט של התחדשות עירונית ברמת גן שיתבצע ברחוב עלומים 23–31. על הפרויקט החלו לעבוד בשנת 2014 כאשר האדריכל הוא אפי שפייזמן מהמשרד של שפייזמן-שסל אדריכלים. בעלי הדירות חתמו בשנת 2016 על הסכמתם לביצוע הפרויקט. התקבל כבר היתר בנייה ופינויים הדיירים מהדירות צפוי להתבצע בעוד מספר חודשים לאחר שכלל בעלי הדירות יחתמו על מסמכי הליווי ויתבצע רישום של משכנתא לטובת הבנק המלווה את הפרויקט, ולאחר מכן על פי ההסכם תצא הודעת פינוי. במסדרת הפרויקט ייהרסו שני בניינים בני שלוש קומות אשר נבנו בשנות ה-60 ובהם 32 דירות בשטח ממוצע של 70 מ"ר ללא מעלית וללא חנייה. במקום הבניינים שייהרסו, ייבנו בניינים המתנשאים לגובה של 8 קומות ובהם 95 דירות הכוללות דירות גן, פנטהאוזים ודירות בנות 4-5 חדרים. בבניינים ייבנו חניות בחניון תת קרקעי, כולל כאלה המיועדות לנכים. בעלי הדירות הקיימות יקבלו דירה חדשה בבניין עם מעלית עם חדר נוסף ומרפסת שמש לכל דירה וכן מקום חנייה בחניון. מנשה ביבי, חבר וועד של אחד הבניינים מתאר תהליך שבתחילתו כל בניין חתם עם חברה קבלנית אחרת. לדבריו ההתנהלות מול החברה איתם היו בקשר, לא התאימה לבעלי הדירות ואז הוא פנה לחברת קרדן נדל"ן ומאז שני הבניינים עובדים במשותף על הפרויקט. לדבריו, הביורוקרטיה עיכבה את התהליך במשך שנתיים והוא ממליץ לאנשים שמתחילים פרויקט דומה ומחפשים קבלן, לדבר עם בעלי דירות שעבדו אתו כדי לעמוד על טיבו ושהוא לא רודף בצע, והחשוב ביותר שתהיה שקיפות בכל המהלך. 
 • פרויקט של פינוי בינוי בתל אביב אושר על ידי הוועדה המחוזית
  כלכליסט 30.07.2020
  תכנית פינוי-בינוי בתל אביב, בסמוך לפארק דרום, אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב. בוועדה המחוזית, שבראשה דניאלה פוסק, התייחסו לאישור של בניית בניינים גבוהים מאשר 15 קומות כפי שנקבע בתכנית המתאר העירונית והדגישו כי המטרה היא לחזק את האזור. לפיכך יש הצדקה לפרוץ אל מעבר לתוכנית המתאר העירונית כך שיהיה שילוב בין בניית מגדלים ולבו בנייה מרקמית כך שתיווצר בנייה הטרוגנית ויהיה מגוון של יחידות דיור באופי שונה. מדובר בפרויקט בדרום מזרח העיר תל אביב והוא מתפרש על פני שטח של 14 דונם הנמצא בצומת רחוב בירנית ורחוב בושם. יוזמי התכנית הם חברת ים סוף הנמצאת בשליטת אלי פפושדו יחד עם חברת אורבן גרופ התחדשות עירונית הנמצאת בבעלות של שרון ששון כאשר את התוכנית ערכו מילוסלבסקי אדריכלים ואורי בלומנטל אדריכלים ואת הפרויקט מנהלת חברת וקסמן גוברין גבע. על פי התוכנית שאושרה ייהרסו בניינים ישנים שבהם 130 דירות ותחתם יקומו של מגדלי מגורים המתנשאים לגובה של 17-25 קומות ובהם 474 יחידות דיור אשר ייבנו בבנייה מרקמית מה שמביא את יחס מספר הדירות החדשות לדירות הקיימות כיום ל- 3.6, כלומר ייבנו 3.6 דירות חדשות לכל דירה קיימת שתיהרס. אודי כרמלי, מהנדס עיריית תל אביב, הגיש התנגדות ובה דרש ש-20 אחוזים מהדירות תהיינה קטנות והתנגדותו התקבלה. נקבע כי שטחן העיקר של 20 אחוזים מהדירות יהיה 63 מ"ר. רוב ההתנגדויות האחרות, שעיקרן היו של השכנים, לא התקבלו. עבור חברת ים סוף מדובר בפרויקט שני, כאשר כבר מתנהל פרויקט של פינוי בינוי ברמת גן ברחוב המתמיד. בפרויקט הזה בעיר רמת גם ייהרסו 89 דירות בבניינים ישנים ובמקומם ייבנו 285 דירות חדשות.

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה