מאמרים בנושא תמ"א 38

בית המשפט דחה עתירה כנגד תקן החניה בהרצליה
מערכת פסק דין
חברה יזמית הגישה עתירה לבית המשפט ובו טענה כי תקן החניה שקבעה עיריית הרצליה לפיו נדרש יזם תמ"א 38 להקים שתי חניות לכל דירה, הוא אינו חוקי. בית המשפט דחה את העתירה לאחר שקבע כי העתירה שהוגשה לפני שבקשת ההיתר של העותרת הוכרעה, הוגשה מוקדם מדי.

חברת הבנייה "קרן ק.ר. נדל"ן", הגישה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב, עתירה כנגד תקן חניה שקבעה הוועדה המקומית לתכנון ולבניה הרצליה, לפיו נדרש יזם תמ"א 38 לבנות שתי חניות לכל דירה בפרויקטים גדולים של תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה מחדש.

לפני כשנה החליטה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה כי בפרויקטים גדולים של תמ"א 38 בהרצליה במסלול של הריסה ובניה מחדש יידרשו היזמים להקים שתי חניות לכל דירה וזאת כדי שלא להוסיף עומס חניה על העומס שכבר קיים היום.
חברת "קרן ק.ר. נדל"ן" הגישה בקשה להיתר בנייה בתחילת השנה, ובה ביקשה לאשר הקמה של 30 מקומות חניה עבור 30 יחידות דיור, כלומר חניה אחת לכל דירה. החברה היזמית הגישה עתירה באמצעות עו"ד יובל גלאון ובה תקפה את המדיניות שנקבעה על ידי עיריית הרצליה בטענה שהיא אינה חוקית, וטענה שהדרישה לבניית עוד 30 מקומות חניה מוסיפה עלויות לפרויקט והיא סותרת את התקן הארצי.

הוועדה המקומית של הרצליה, אשר יוצגה על ידי עו"ד אילנה בראף מהמשרד של  ההררי-טויסטר, טענה מנגד כי העתירה הוגשה מוקדם מדי ושמדובר בעתירה אקדמית מכיוון שאין עדיין הכרעה בבקשת ההיתר ולא ידוע עדיין מה תהיה ההחלטה.

עוד טענה הוועדה המקומית לתכנון ולבניה, כי העותרת לא צירפה בעלי דין רלוונטיים כמו למשל רוכשי הדירות או דיירי הדירות הקיימות שהם עלולים להיפגע באם העתירה תתקבל ומספר החניות יקטן. יש לציין, כי התקנות של בתי המשפט לעניינים מנהליים מחייבות לצרף כל מי שעלול להיפגע מהעתירה. עוד נטען כי בסמכות הוועדה לגבש מדיניות לצורך מימוש מטרות תמ"א 38.

השופטת רחל ברקאי קיבלה את הטענה של הוועדה, כי מדובר בעתירת תיאורטית ואקדמית מכיוון שבקשת החברה היזמית לקבל היתר בניה עדיין לא הוכרעה, ולכן עדיין לא ידועה עמדת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה לעניין תוכנית הבנייה. קיימת עדיין אפשרות, קבעה השופטת ברקאי בפסק הדין, כי העותרת תשכנע את הוועדה שיש נסיבות המצדיקות סטייה מהמדיניות שלה, מכיוון שכל מקרה נדון לגופו, אך כל עוד הדיון לא מוצה, מוקדם לאפשר דיון תיאורטי שכזה. השופטת גם קיבלה את טענת הוועדה המקומית כי העותרת לא צירפה בעלי דין רלוונטיים שעלולים להיפגע מההחלטה כמו למשל דיירי הבניין. נאמר כי היזמית תוכל להגיש את העתירה באם לא תהיה שבעת רצון מהחלטתם של מוסדות התכנון.

לפיכך, דחה בית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב על הסף את העתירה וחייב את העותרת "קרן ק.ר. נדל"ן" בהחזר של הוצאות המשפט בסך של 15,000 שקלים.

ב"כ העותרת: עו"ד יובל גלאון
ב"כ המשיבה: עו"ד אילנה בראף ממשרד עורכי הדין הררי-טויסטר

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה