מאמרים בנושא תמ"א 38

אלמנה סירבה לפרויקט תמ"א 38 כיוון שהיא רוצה לזכור את בעלה המנוח
עו"ד קרן כהן בלחרסקי

דיירת סירבה בכל תוקף לחתום על הסכם לפרויקט תמ"א  38 בבניין ישן ברמת-גן, בין היתר בטענה שהיא לא רוצה לשנותה לזכר בעלה המנוח. מה החליטה המפקחת על המקרקעין? 


באפריל 2013 חתמו בעלי דירות בבניין ברמת גן על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38 עם היזמית "ישראמיש השקעות מתחם איינשטיין בע"מ". לאחר שניתן לפרויקט היתר בנייה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן, פנו בעלי הדירות למפקחת על המקרקעין, לנוכח סירובה של בעלת דירה אחת סירבה לחתום על ההסכם. 

בעלי הדירות ביקשו מהמפקחת שתחייב את בעלת הדירה, אלמנה המתגוררת עם שתי בנותיה, לחתום על כל המסמכים הדרושים לשם "התנעת" הפרויקט. 

הסרבנית טענה כי המהלך פוגע בזכויותיה החוקתיות וכי אפשר לבצע עבודות חיזוק מבלי להרוס אותו ובעלות נמוכה. לטענתה, היא מעוניינת לשמר את זכרון בעלה, שנפטר לפני כ-3 שנים, ע"י הותרת הדירה כמו שהיא. 

עוד היא טענה כי בהיותה שומרת שבת, היא חייבת שתותקן בבניין מעלית שבת, שאחרת תיאלץ לעלות במדרגות ברגל בשבתות ובחגים. בנוסף היא טענה, כי יש להקצות בבניין מקום הולם לסוכה. 


התכנית תשפר את איכות החיים
המפקחת הסבירה כי הרוב החוקי של הדיירים מסכים להריסת הבית, ולכן היא רשאית לכפות על הדיירת הסרבנית את ביצוע הפרויקט. המפקחת הדגישה, כי בכך היא לא מקפחת את זכויותיה החוקתיות של הנתבעת, שכן חוק יסוד כבוד האדם וחירותו אינו מאפשר לה לכפות את רצונותיה על יתר בעלי הדירות בבניין. 

המפקחת התרשמה שהתכנית הולכת להיטיב ולשפר בצורה משמעותית את איכות החיים של כל בעלי הדירות, בהם הנתבעת, שכן הם יקבלו דירות חדשות וממוגנות, במבנה חדש, המחוזק נגד רעידות אדמה, וכולל חניות ומעלית. 

כמו כן, מאחר שבא כוח הדיירים התחייב להתקנת מעלית שבת, בא הפתרון לקשיי הטיפוס במדרגות של הנתבעת. עוד קבעה המפקחת, שהנתבעת לא הוכיחה שבבניין החדש לא יהיה מקום לסוכה ובכל מקרה, אין סיבה להקצות לסוכה מקום מיוחד ברכוש המשותף.

בנוגע לפן הרגשי שבטענות הנתבעת, אשר מבקשת לשמור את זכר בעלה, ציינה המפקחת שהיא חשה אמפטיה אבל היא לא רשאית למנוע את חיזוק הבית רק מהסיבה הזו, ובניגוד לטובת רוב הדיירים. 

המפקחת הוסיפה שבעלי הדירה לא הסכימו לחלופת החיזוק שהציעה הנתבעת, ומעדיפים באופן מוחלט את הריסת הבית והקמת מבנה החדש במקומות. משכך, ולנוכח העובדה שחוות הדעת שהציגה אינה מציגה תמונה מלאה של עלויות החיזוק, התביעה נגדה התקבלה.  

אם כן, לבסוף המפקחת אישרה את הפרויקט. עוה"ד של התובעים הוסמך לחתום בשם הנתבעת על כל המסמכים הדרושים, והנתבעת חויבה לשלם לתובעים הוצאות של 657 ₪.  

•    ב"כ התובעים: עו"ד אסף אוסלקה
•    ב"כ הנתבעים: שי צוקרמן

לפסק הדין בעניין סוויסה ואח' נ' דערי ואח' לחצו כאן

 * עו"ד קרן כהן בלחרסקי - ראש מחלקת ההתחדשות העירונית ותמ"א 38 במשרד עוה"ד תיק, גלעד, קינן 
** הכותבת לא ייצגה בתיק.
*** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"
www.psakdin.co.il

 

חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה