מאמרים בנושא תמ"א 38

בעלת מוגבלות ערערה לאחר שבקשתה להנגשת דירתה נדחתה והובילה לשינוי חיובי ביחס לבעלי מוגבלויות
עו"ד דניאל גולשה
הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית גבעתיים סירבה לבקשת תושבת העיר בת 70 עם מוגבלות לקבל היתר לתוספת בנייה של מקלחת וחדר שירותים בצמוד לחדר השינה שלה. החלטת המועצה המקומית תאמה את מדיניות של הוועדה המחוזית שפורסמה לפני כשנתיים, האוסרת על מתן היתרי בנייה בצפון-מערב גבעתיים כדי לאפשר קידום של תכנית התחדשות עירונית. הוועדה המחוזית קבעה בהחלטתה מלפני שנתיים תנאים מגבילים, שימנעו ככל שאפשר ניצול של אחוזי בנייה, כך שלמעשה היא סיכלה אפשרות לבצע פרויקטים של תמ"א 38 בגבעתיים, כמו גם פינוי בינוי.

לאחר שהוועדה המחוזית החליטה בשנה שעברה, להאריך את תוקף ההחלטה של ההקפאה עד חודש ספטמבר 2020, הגישה התושבת הלוקה בעיוורון ערר לוועדת המשנה לעררים, ובו טענה כי ההחלטה הזאת פוגעת בה כמו גם ביתר בעלי המוגבלויות באופן בלתי סביר ובלתי מידתי, מכיוון שהיא מונעת את האפשרות להנגשה של דירותיהם.

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה התנגדה לערר, כמו גם הוועדה המקומית, וטענה כי הצורך לקדם את התכנית של התחדשות עירונית בגבעתיים, אותה יזמו הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית וכן עיריית גבעתיים, אינו מאפשר לאשר חריגים, ויש חשש שכל תוספת בנייה שתאושר, עלולה לסכל את התוכנית. עוד טענה הוועדה המחוזית כי סיכויי המימוש של התוכנית הם גבוהים וכי המגבלות שהוטלו לא יחרגו ממסגרת זמן של 3 שנים. הוועדה מקומית גם ציינה כי יישום הפרויקטים הוא כמעט מידי מכיוון שהתוכנית נמצאת בשלבים מתקדמים שלה, ואם בקשתה של העותרת תתקבל, הדבר עלול לפגוע בפיתוח העיר גבעתיים כולה.

ועדת המשנה לעררים בראשות עו"ד שמרית גולן קיבלה את הערר מתוך הנימוק שעבור אנשים בעלי מוגבלות, ההנגשה היא צורך חיוני, המכניס את שאלת זכויותיהם של בעלי מוגבלויות אל מלאכת האיזון אשר בין זכות הקניין ובין חשיבותו של התכנון. עו"ד גולן הדגישה כי זכויות אלה של בעלי מוגבלויות זכו להכרה כזכויות חוקתיות כמו למשל הזכות לשוויון או הזכות לכבוד. לכן קבעה וועדת המשנה לעררים כי האינטרס של בעלי המוגבלויות לגור בדירות שהן מונגשות גובר על האינטרס הציבורי של תכנון התחדשות עירונית. עוד צוין בהחלטה כי בקשות הנגשה מהסוג הזה לא שכיחות ולכן הן לא אמורות לסכל את התוכנית להתחדשות עירונית בגבעתיים.

בעקבות ההחלטה של וועדת המשנה לעררים, הורתה הוועדה הארצית לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז תל אביב לתקן את ההחלטה המקפיאה מתן היתרי בנייה הצפון מערב העיר גבעתיים, כך שיתאפשר לבעלי מוגבלויות להגיש בקשות עבור הנגשה. לפי החלטה זו כל מי שזקוק להנגשה יוכל להגיש בקשות כאשר הדיון בהן יוחרג מהתנאים המגבילים. ועדת המשנה לעררים הדגישה כי יש לגבש קריטריונים ברורים אשר ימנעו ניצול של החריג הנ"ל לצרכים אחרים. עד לגיבוש הקריטריונים האלה תוכל הוועדה המקומית לדון בבקשות הדומות לאלה של העותרת ולהחליט בהן לפי שיקול דעתה.

כתב: עו"ד דניאל גולשה

קישור לפסק הדין

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

תמ"א 38 נשארת אתנו?
תמ״א 38, שעברה כבר לא מעט גלגולים וקיבלה כבר תאריך תפוגה, זוכה לגרסה חדשה, גרסת איילת שקד.
נראה שבכוונת שרת הפנים לקדם הארכה נוספת של התמ"א, בניגוד לעמדתה של ראש מינהל התכנון, שתקפה את הקבלנים כאינטרסנטים רק לפני מספר שבועות על דרישתם זו.
שרת הפנים איילת שקד הודיעה על החלטתה להגיש בתוך 4 חודשים הצעת חוק נפרדת למתווה החלופה לתוכנית תמ"א 38. במסגרת התוכנית יוגדל היקף הזכויות במסלול הריסה מ-350% ל-400%, תבוטל מגבלות גובה המבנה וייקבע מסלול מקוצר לתוכנית + היתר.
בדומה לבקשת הקבלנים, ככל שהחלופה לא תאושר בחוק עד סוף נובמבר הקרוב, תמליץ השרה למועצה הארצית להאריך את התוכנית הקיימת בשנה נוספת, עד אוקטובר 2023, ותפעל לשיפור הוראת המעבר.
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה