מאמרים בנושא תמ"א 38

בני זוג רכשו דירה עם ליקויים במסגרת תמ"א 38 בחיפה – ויפוצו על ידי חברת הבנייה
מאת: עו"ד ריטה חזן
בני זוג חתמו על הסכם עם חברת הבנייה "נורה יזמות הכרמל לניהול פרויקטים ונדל"ן" בשנת 2012 על רכישת דירה שנבנתה בפרויקט של תמ"א 38 בעיר חיפה. שטח הדירה שנרכשה הוא 202 מ"ר ולדירה מצורפים גם מחסן ומקום חנייה. כשלוש שנים לאחר חתימת ההסכם נכנסו הרוכשים לדירה וגילו בה ליקויים בניקוז ובאיטום. בנוסף גילו פגמים בתריסים, בדלתות והחלונות וכן בריצוף. הם גילו גם מתקנים שאינם תואמים את תכנית הבנייה. כמו כן, גילו כי קיבלו רק מקום חנייה אחד ולא שני מקומות חנייה כפי שהובטח, ושגם מקום החנייה שניתן להם הינו במכפיל חנייה צר, שלא עומד בקריטריונים התכנוניים והוא צר מדי עבור רכבם.

בני הזוג הגישו תביעה לבית משפט השלום בחיפה וטענו כי החברה אכן ביצעה אצלם תיקונים אך אלה רק קוסמטיים בלבד ולא הייתה מוכנה להכיר בפגמים המהותיים. התובעים דרשו 300,000 שקלים עבור תיקון הליקויים וכן עבור ירידת ערך הדירה בשל החנייה שלא עומדת בתקן ועבור עוגמת הנפש אשר נגרמה להם.

הנתבעת טענה בתגובה כי תביעת התובעים נעשתה לפני שאפשרו לה לתקן את הליקויים מה שמצביע על כך שהם ביקשו להתעשר על חשבונה. בנוסף טענה שהתובעים ערכו שינויים בדירה אשר אינן באחריותה. הנתבעת טענה שעלות התיקונים הנדרשים היא 14,700 שקלים בלבד. לעניין הטענה לגבי החנייה, טענה החברה כי עסקת הרכישה כללה רק מקום חנייה אחד. לגבי הטענה שהחנייה אינה מתאימה לכלי רכבם של התובעים ענתה הנתבעת כי הם היו מודעים לכך שבפרויקט אין מקום לחנייה רגילה והם אף בחרו את החנייה המסוימת במכפיל החנייה. עוד טענה הנתבעת כי החנייה נבנתה בהתאם לתוכנית ובהתאם להיתר הבנייה.

שופט בית משפט השלום בחיפה, אחסאן כנעאן, בחן את ההסכם המכר שנחתם בין הצדדים ואת הנספחים להסכם וקבע כל השינויים שנעשו בדירה הם באחריות החברה הנתבעת.

לאחר שנבחנו חוות הדעת של המומחים מטעם שני הצדדים בתביעה ולאחר שנבחנה חוות הדעת של המומחה שהתמנה מטעם בית המשפט, קבע השופט אחסאן כנעאן כי עלות התיקון של הפגמים עומדת על 154,346 שקלים.

השופט קבע כי הנתבעת איבדה את הזכות לתקן את הליקויים השונים, ובכלל זאת את בעיות הרטיבות והאיטום, את הדלתות הלא תקניות, את המדרגות הפגומות ועוד, מכיוון שהתכחשה לרוב הפגמים המהותיים ולא נתנה לרוכשים מענה ראוי עליהם.
השופט לא קיבל את טענת התובעים לגבי מספר מקומות החנייה ומצא כי הם רכשו רק מקום חנייה אחד ושמכפיל החנייה תואם את תוכנית הבנייה שהיתה ידועה להם ותואם את היתר הבנייה שניתן. השופט הדגיש כי יש לאפשר גמישות תכנונית בנוגע למקומות החנייה מאחר ומדובר בתכנית תמ"א 38 אשר נועדה לתמרץ יזמים לחזק מבנים שיעמדו בפני רעידות אדמה, ולכן אין להטיל על החברה הבונה אחריות לאי נוחות הנגרמת כאשר משתמשים במתקני חנייה.

מלבד עלות התיקון חייב השופט את הנתבעת בתשלום של 20,000 שקלים על עוגמת הנפש שנגרמה לתובעים. עוד חייב השופט את הנתבעת בתשלום חלקי של 10,000 שקלים על הוצאות המשפט ועוד 20,000 שקלים עבור שכר טרחה לעורך דין.

כתבה: עו"ד ריטה חזן

פסקי דין קשורים:
לביא ואח' נ' נורה יזמות הכרמל לניהול פרויקטים ונדל"ן בע"מ ואח'

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה