מאמרים בנושא תמ"א 38

תמ"א 38 במימוש עצמי - הדרך המשתלמת ביותר לבעלי הדירות
רונן לינג

האם דיירי הבניין יכולים לתפוס את מקום היזם בפרויקט של תמ"א 38? רונן לינג מחברת תמורה סבור שע"י שכירת שרות מחברת ניהול מקצועית הדיירים יכולים להרים פרויקט מוצלח ואף להנות מרווחיוכאשר אנו עומדים לרכוש דירה אנו נעזרים בעו"ד שמתמחה בנדל"ן על מנת שזה יעזור לנו לעשות את העסקה עבורנו ויבטיח את שמירת האנטרסים שלנו. (האם חשבתם פעם לתת לעו"ד חלק בדירה שלכם  תמורת עבודתו?)

רוב העסקאות שנעשו עד היום( בתמ"א 38) היו כאלו שהדיירים מתקשרים עם קבלן יזם שמקבל את הגג (שטח בניה ששוה מליוני שקלים ) ללא תמורה ,היזם  מקבל בעלות על הדירות החדשות שיבנו, ובתמורה מחזק את הבית ודואג לשיפוץ כללי.  האם זו עסקה כדאית לדיירים? האם בעיסקה זו הדיירים מקבלים מקסימום תמורה עבור הנכס שברשותם??!! .  

התשובה לשאלה זו היא ברור שלא , הקבלן יזם דואג לאינטרסים שלו בלבד ומטרתו היא למקסם את רווחיו בפרויקט על ידי מכירה הדירות החדשות במחיר מקסימלי ומינימום הוצאות בבנין הקיים. הרווח היזמי של הקבלן הוא בסדר גודל של 30%
ממחיר הדירות שימכרו (סכום שמגיע למספר מליוני שקלים לבנין).

בכדי שהדיירים יקבלו מקסימום תמורה עבורם בפרויקט תמ"א 38 הם חייבים להיות הבעלים של הפרויקט, רק הם ידאגו לאנטרסים שלהם בצורה הטובה ביותר. (ולא מישהו אחר – קבלן יזם) 

 איך עושים זאת?  בדיוק כמו שאנו שוכרים את שרותיו של עו"ד מקצועי בקנית דירה  או פונים לרופא שינים שכואבת לנו השן, כך אפשר לשכור את שרותיה של חברת ניהול מקצועית שמתמחה בניהול פרויקט תמ"א 38 על כל היבטים השונים שלו  (התנהלות מול העירייה  , השגת מימון לפרויקט ,עבודה מול הצדדים ההנדסים וכו) כאשר הדיירים יוכלו להמשיך בשדרת חייהם הרגילה ולהנות גם  מחיזוק הבנין ושיפוצו (בהתאם לרצון הדיירים)  וגם מסכום כספי גדול שישאר להם בסיום הפרויקט.

חברת ניהול מקצועית בעלת הבנה מעמיקה בנושא מטעם הדיירים תפעל  להשגת מקסימום תמורה עבור הדיירים   ותדאג לאיזונים מתאימים בין הדיירים השונים כך  שכולם יצאו נשכרים מהפרויקט.
חברת תמורה ניהול פרויקטים בנדלן היא חברה שמתמחה בניהול  פרויקטים בתמ"א 38 .

חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה