מאמרים בנושא תמ"א 38

היזמית ביקשה לבנות ממ"דים גדולים יותר בפרויקט תמ"א 38 – אך סורבה
עו"ד נתן שטיינברג
העתירה של יזמית תמ"א 38 לבית המשפט, נגד ההחלטות של ועדות התכנון שלא אישרו את מלוא תכנית הבנייה שהגישה, נדחתה בנימוק שנעשה איזון בין האינטרסים השונים בהחלטות הוועדות.
 

היזמית "קבוצת קדם חיזוק וחידוש מבנים" הגישה בשנת 2014, לוועדה המקומית לתכנון ובנייה רעננה תכנית לביצוע פרויקט של תמ"א 38. הוועדה החליטה לאשר את הבקשה באופן חלקי ולא לאשר בניית ממ"דים בשטח שביקשה החברה היזמית, וכך עשתה גם ועדת הערר של מחוז מרכז. ועדת הערר קבעה בהחלטתה כי האישור של הוועדה המקומית לשטח ממ"דים של כ-6 עד 6.5 מ"ר עונה על הדרישות המינימליות של תקנות ההתגוננות האזרחית. כמו כן, קבעה כי אין לחרוג מקו הבניין של 2 מטרים לחזית הרחוב. ועדת הערר גם ציינה כי אישור החריגה שביקשה היזמית יעצים את השונות של הבניין שייבנה ביחס לסביבה שלו.  

היזמית עתרה לבית המשפט לעניינים מנהליים בלוד נגד החלטת ועדת הערר, וביקשה לאשר לה לבנות במסגרת הפרויקט של תמ"א 38 ברעננה ממ"דים של 9 מ"ר, תוך אישור של הקלה מקו הבניין וסטייה לרחוב לשם כך. בעתירה ציינה החברה היזמית כי האישור שניתן פוגע בזכויות שלה וכן פוגע בדיירים.

השופט שמואל בורנשטיין דחה את העתירה בנימוק שאין הוא מוצא הצדקה להתערבות בית המשפט בהחלטת ועדת הערר. בפתח דבריו ציין השופט בורנשטיין כי בית המשפט לא נוטה להתערב בשיקול הדעת של מוסדות התכנון, כל עוד לא נפל פגם לא סביר בהליך, כמו גם בשיקול הדעת שלהן. השופט גם ציין כי בית המשפט אינו יושב כערכאת ערעור, אשר מחליפה את שיקול הדעת של מוסדות התכנון, והיקפה של הביקורת השיפוטית על החלטות  הוועדות הינו מצומצם. תמ"א 38 מאפשרת לוועדות התכנון, ציין השופט, שיקול דעת נרחב בנוגע לאישור זכויות הבנייה וכן כיצד יש לממש אותן. 

לעניין העתירה שהוגשה, קבע השופט כי החלטת ועדת הערר היא "ראויה ומנומקת כדבעי" וכי שיקול אדריכלי-תכנוני הוא שהביא את הועדה לסרב לבקשת החברה היזמית לאשר את החריגה מקווי הבניין, והוועדה רשאית לשקול היבט כזה כאשר היא בודקת בקשה להיתר בנייה.

השופט ציין כי ועדת הערר אפשרה לעותרת לבנות ממ"דים אשר עומדים בדרישות הדין, ואפילו מעבר למינימום המתחייב במידה מסוימת. השופט דחה את הטענה של העותרת כי בפרויקטים של תמ"א 38, הסמכות לגבי ההחלטה גודל הממ"דים נתונה רק לפיקוד העורף, ורק "בהתקיים נסיבות חריגות ולפיהן אין אפשרות לבנות ממ"ד תקין". השופט בורנשטיין קבע כי גישה פרשנית זו העולה מדברי העותרים, לא מאפשרת לערוך איזון ראוי ומידתי שיביא בחשבון את האינטרסים השונים. הוא גם ציין כי העותרת לא הצליחה לסתור את טענת המשיבות כי פיקוד העורף מאשר בדרך של שגרה ממ"דים הקטנים מ-9 מ"ר.

השופט השתכנע שוועדת הערר מצאה את האיזון בין הצורך לאפשר חיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38 שיעמדו בפני רעידות אדמה, לבין הרצון לשמור שהמבנה יתאים לסביבה על ידי שמירת קו הבניין.

השופט קבע כי העותרת תשלם למשיבות את הוצאות המשפט וכן שכר טרחה של עו"ד בסכום של 40 אלף שקלים.

עו"ד נתן שטיינברג
בפסק הדין לא צוינו שמות ב"כ הצדדים

חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה