מאמרים בנושא תמ"א 38

הסבר על שיטת החישוב "ישן- מחוזק" במערכת MivneCAD של קובוס
מהנדס אליעזר וואיצ'ק
כתוצאה מדרישת חיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38, נידונה במאמר שיטה המאפשרת לבצע חישוב חיזוק המבנים בשיטה הנכונה. השיטה נקראת " החישוב ישן- מחוזק".


הבעיה:

אנו נדרשים ומנסים להימנע מהעמסה סטטית נוספת על קונסטרוקציות של המבנה הקיים. לאומת זאת, חיזוק המבנה מיועד לקבל יחד עם האלמנטים של הקונסטרוקציה הקיימים לקבל את העומס הסיסמי במקרא של רעידת האדמה.
 
פתרון הבעיה:

בשיטה הנוכחית מתבצעים שני חישובים על שני מודלים שונים:
המודל הראשון - מודל המבנה הקיים ("ישן").
המודל השני - מודל המבנה המחוזק ("מחוזק").
 
שלבי הפתרון:
  1. מתבצע חישוב מבנה ישן ונשמרות תוצאות העמיסה הסטטית על אלמנטים נושאים ישנים במאגר הנתונים (חישוב רגיל של מודל).
  2. חישוב שני: התוכנה קוראת את מודל המבנה המחוזק ומזהה אלמנטים חדשים בהשוואה למודל המבנה הישן. אלמנטים חדשים נצבעים בצבע לצורך הבדלתם מאלמנטים ישנים.
המבנה המחוזק מחושב ללא העומס הקיים ולאחר מכן מתבצעת סכימת העומסים הישנים והחדשים לכל אלמנט נושא בנפרד.
בצורה זו למהנדס יש כלי יעיל לניתוח חיזוק המבנה  מבחינת תוספות הכוחות הסטטיים המופעלים עליו.
 
עכשיו ניתן לבדוק את תגובת המבנה המחוזק לעומסים סייסמים  לפי ת"י 413.
הנחת יסוד עבור חיזוק המבנה כנגד רעידות אדמה היא שאלמנטים נוספים המיועדים לחיזוק אמורים לעבוד כחלק בלתי נפרד מהמבנה הישן, כלומר יש צורך לדאוג לחיבור מתאים ע"י עוגנים המסוגלים לקבל את הכוחות הפועלים בין שני חלקי המבנה.

למאמר המלא
חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה