מאמרים בנושא תמ"א 38

50 אלף שקל לקבלן שהושמץ על ידי בעלת דירה
מאת: עו"ד אילן גולדנברג
סכסוך קשה בין קבלן תמ"א 38 לבין בעלת דירה שלא הסכימה לתוכנית הבנייה הקצין לאחר שהאישה כינתה אותו "עבריין בנייה מדופלם" במכתב שהפיצה בקרב גורמים שונים. 
 

מבית משפט השלום בתל-אביב קיבל לאחרונה תביעת לשון הרע שהגיש קבלן תמ"א 38 נגד אחת מבעלות הדירה בפרויקט בתל-אביב. השופט אביים ברקאי התרשם כי מכתב ששלחה לקבלן – והגיע למזכירתו, לבעלת דירה נוספת ולשני ילדיה – כלל פרסומים משמיצים שפגעו בשמו הטוב. בעלת הדירה חויבה לשלם לקבלן פיצויי לשון הרע של 30 אלף שקל ועוד 20 אלף שקל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.  

ההתקשרות עם הקבלן נערכה לפני מספר שנים אולם מההתחלה בעלת הדירה התנגדה למתווה השיפוץ שהציע – וכך התגלע בהם סכסוך קשה שהעסיק רבות את מוסדות התכנון ואת בתי המשפט. 

לבסוף נחתם בין בעלת הדירה לבין הקבלן הסכם פשרה שבו היא התחייבה להסכים לתוכנית הבנייה ולהסיר את התנגדויותיה בעוד שהוא הבטיח להצמיד לדירתה חצר. 
אבל הפשרה לא סתמה את הגולל על הסכסוך, מה שהביא את בעלת הדירה לכתוב לו מכתבים עם תוכן קשה ומשמיץ – שהועברו גם למזכירה שלו, לשכנה שלה וגם לשני הילדים שלה. 
 
בעקבות מכתבים אלה הגיש נגדה הקבלן תביעת לשון הרע. בתביעה, שהוגשה לפני כ-3 שנים, הוא תבע פיצוי של 500 אלף שקל עקב הוצאת דיבה ופגיעה בשם הטוב. הקבלן הגיש לבית המשפט את המכתבים שבהם תואר כעבריין, רמאי וגנב שמבצע מעשי עוקץ ואפילו מסוגל לרצוח. 
 
במענה לתביעה טענה בעלת הדירה כי היא שלחה את המכתבים אחרי שהקבלן איים על חייה והיא חששה ממנו. על כל פנים, היא טענה כי עומדות לזכותה הגנות חוק לשון הרע בין השאר משום שכתבה את הדברים בתום לב והם נחשבים להבעת דעה לגיטימית. 
 
אלא שהשופט ברקאי דחה את כל טענותיה. הוא ציין כי אינו מאמין לבעלת הדירה כי חשה מאוימת. לדבריו, אדם שמנסח מכתב כה כוחני ובוטה – שכולל בעצמו איומים – הוא לא אדם שמרגיש מאוים. 
 
השופט הוסיף כי בעלת הדירה לא יכולה ליהנות מהגנת תום הלב – שכן דבריה פורסמו במכוון, לאחר שעשתה חושבים ועקב הסכסוך המתמשך עם הקבלן. 
 
לסיום, השופט קבע כי מדובר במכתב שפגע בשמו הטוב של הפוגע ונחשב ללשון הרע – ועל בעלת הדירה מוטלת האחריות לפצות אותו על כך. 
 
לבסוף הוא פסק לטובת הקבלן פיצויים של 30 אלף שקל בהתחשב בהיקף הפרסום הנמוך מצד אחד אך בחומרת הדברים שנכתבו במכתבים מצד שני. לסכום זה יתווספו עוד 20 אלף שקל הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין. 
 
ב"כ התובע: עו"ד  אבי אברמוביץ', עו"ד קארן בכור
ב"כ הנתבעת: לא צוין 
** הכותב לא ייצג בתיק

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
 
חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

תמ"א 38 נשארת אתנו?
תמ״א 38, שעברה כבר לא מעט גלגולים וקיבלה כבר תאריך תפוגה, זוכה לגרסה חדשה, גרסת איילת שקד.
נראה שבכוונת שרת הפנים לקדם הארכה נוספת של התמ"א, בניגוד לעמדתה של ראש מינהל התכנון, שתקפה את הקבלנים כאינטרסנטים רק לפני מספר שבועות על דרישתם זו.
שרת הפנים איילת שקד הודיעה על החלטתה להגיש בתוך 4 חודשים הצעת חוק נפרדת למתווה החלופה לתוכנית תמ"א 38. במסגרת התוכנית יוגדל היקף הזכויות במסלול הריסה מ-350% ל-400%, תבוטל מגבלות גובה המבנה וייקבע מסלול מקוצר לתוכנית + היתר.
בדומה לבקשת הקבלנים, ככל שהחלופה לא תאושר בחוק עד סוף נובמבר הקרוב, תמליץ השרה למועצה הארצית להאריך את התוכנית הקיימת בשנה נוספת, עד אוקטובר 2023, ותפעל לשיפור הוראת המעבר.
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה