מאמרים בנושא תמ"א 38

מאת: עו"ד נעמה אריאל

בעלי דירות בשכונת ביצרון בתל אביב ביצעו פרויקט תמ"א 38 בבניין, שבמסגרתו דירותיהם הורחבו ונבנתה יחידת דיור נוספת על הגג, בין השנים 2010-2012. שופט בית משפט השלום בתל אביב, רונן אילן, פסק שהדיירים השתלטו על שטחים משותפים וניצלו זכויות בנייה מעבר למה שמגיע להם על פי חלקם היחסי, ולכן ישלמו פיצויים. 

קרא עוד...
עו״ד שרית לנגה כהן
בערי גוש דן ישנה בעיית חנייה ידועה, שהולכת ומחריפה עם השנים. הדבר מורגש אף יותר באזורי התחדשות עירונית, שבהם מחליפים מגדלים את הבנייה הנמוכה, וכתוצאה מכך מתווספים דיירים וכלי רכב חדשים לאותו שטח. קרא עוד...
עו"ד רועי פריד
בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב דחה את עתירת החברה "יסודות פיתוח ותכנון עירוני" נגד החלטת ועדת הערר לתכנון ובנייה תל אביב בנוגע לפרויקט תמ"א 38 ברמת גן. קרא עוד...
עו"ד גיא יקותיאל
בעלים של מחסן קטן בקומת הקרקע של בניין דירות בחולון לא נתן הסכמה לפרויקט תמ"א 38 חיזוק במסגרתו אמור המחסן לעבור מקום. המפקחת על המקרקעין בחולון לא אישרה את הפרויקט, הדיירים ערערו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מה החליטה השופטת? קרא עוד...
עו"ד יגאל (ישראל) מדר

הוועדה המקומית ירושלים אישרה בשנה שעברה בקשה לפרויקט תמ"א 38/2, הריסה ובנייה מחדש, למבנה ברחוב רחל אמנו במושבה היוונית, שמוגדר בתוכנית שחלה על השכונה כ"מבנה אופייני". מתכננת המחוז ותושבי המקום הגישו ערר, וטענו כי מבנה עתיק זה נחשב מבנה לשימור, ולא ניתן להרוס אותו. 

קרא עוד...
עו"ד אילן גלזר
פסק דין שניתן בבית המשפט לעניינים מנהלים בחיפה ביטל את החלטת וועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה, שקבעה כי הוראת המעבר לא תחול על פרויקט של חברת הבנייה "נאות גלבוע ושות'" בקרית אתא. זאת, על אף  שהבקשה המקורית להיתר בנייה אושרה על פי הפרשנות המרחיבה של תמ"א 38, בטרם נכנס תיקון 3א' לתוקף.    קרא עוד...
עו"ד ליאור ברקנפלד
החברה היזמית תבעה בבית משפט השלום חמישה רוכשי דירות בטענה להפרת הסכם עמה, זאת בשעה שעם שלושה מהם כבר נחתם הסכם פשרה ומול השניים האחרים מתנהל הליך במחוזי, מה קבע השופט?
  קרא עוד...
נעמה רוטברג
סוגיה ידועה שמעסיקה את כל הצדדים בשלב הצהרת הכוונות לפני תהליך תמא 38 הוא נושא החניה. על מצוקת החניה בגוש דן נכתב ונאמר לא מעט וזו בעיה ידועה ומורגשת לכל. אין פלא אם כך שהיא הופכת לאבן יסוד בקבלת החלטת דיירים לפני פרויקט תמ"א 38. מנגד יזמים וקבלנים מתקשים במציאת פתרון לסוגיה זו מכורח העלויות הגבוהות ונתוני השטח. 
  קרא עוד...
עו"ד אודליה נמיר
השופט שמואל מנדלבום בבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה דחה את עתירתם של תושבים ברחוב אפרים בקריית ביאליק נגד החלטת ועדת ערר מחוזית חיפה. התושבים, שגרים ברחוב המתאפיין בבנייה נמוכה, עתרו נגד ההחלטה לאשר ליזמית "לונדון" היתר בנייה בו להקמת בניין בן 6 קומות מכוח תמ"א 38.
  קרא עוד...
עו"ד שי אולשביצקי
בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב הורה על ביטול, בדיעבד, של היתר בנייה לביצוע תמ"א 38/2 אשר ניתן בחודש פברואר 2017. הביטול נעשה לאחר שהבניין הקודם כבר נהרס, ורובו של הבניין החדש כבר נבנה. במסגרת פסק הדין שניתן על ידי השופטת מיכל אגמון-גונן הוזכרו פגמים חמורים בהוצאת היתר הבנייה. בעלת בניין סמוך הגישה עתירה, חודשים ספורים לאחר תחילת העבודות, כנגד אישור הבנייה אשר הוצאתו לוקה בפגמים חמורים ודרשה להפסיק את העבודות באופן מידי. בעתירה נטען כי הבנייה פוגעת בזכויותיה ובדיירים השוכרים שלה. קרא עוד...
עו"ד רון ניב
עשר בעלי דירות בבניין בבת ים עתרו לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב כנגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בת ים, בנוגע לשיטת חישוב תוספת שטחים, הנכללת בתיקון השלישי של תמ"א 38. 
  קרא עוד...
עו״ד דור צפריר-צורי
משרד האוצר מבקש להגדיל את הכדאיות של פרויקטים של תמ"א 38 עבור היזמים במסגרת הצעת חוק חדשה שהוא מקדם. האמנם הוא מצליח להשיג את מטרתו?
בסוף חודש מאי פרסם משרד האוצר תזכיר חוק חדש לתיקון חוק התכנון והבנייה. על פי הצעת החוק, שנועדה להגדיל את הכדאיות הכלכלית של פרויקטים מסוג תמ"א 38 עבור היזמים, תוספת זכויות הבנייה המוענקת במסלול של תמ"א 38/2, הריסה ובנייה מחדש, תגדל מ-200 אחוז ל-350 אחוז מכלל השטח הבנוי הקיים. 
  קרא עוד...
מאת: עו"ד יגאל (ישראל) מדר
בעלת דירה בבניין משותף בחיפה, שנמצא בעיצומו של תמ"א 38, תבעה את החברה היזמית, לאחר שטענה שהיא זכאית לקבל דירה "גדולה" ולא "רגילה" בבניין החדש שיקום. בית המשפט דחה את טענותיה, שעמדו בניגוד לכתב ההתחייבות בינה לבין החברה היזמית קרא עוד...
עו"ד אסף לאור
דיירת ב"דיור ציבורי" התגוררה משנת 1981 בבניין בתל אביב של החברה הממשלתית "חלמיש". במהלך השנים הועלו טענות רבות על ידי "חלמיש" כנגד הדיירת בדבר הפרה ואי תשלום דמי השכירות, והיא אף שלחה לדיירת דרישות לפינוי הדירה, אך לא פתחה בהליכים משפטיים כנגד הדיירת. קרא עוד...
עו"ד נדית ניסים
בית המשפט ביטל את העסקה שבה נכתב זיכרון דברים לרכישת דירה במחיר של 818 אלף שקלים. הרוכשים דרשו לאכוף את הסכם זיכרון הדברים, המוכרים טענו כי הם חתמו בטעות לפני שידעו שהתקבל היתר לביצוע תמ"א 38
  קרא עוד...
עו"ד נתן שטיינברג
העתירה של יזמית תמ"א 38 לבית המשפט, נגד ההחלטות של ועדות התכנון שלא אישרו את מלוא תכנית הבנייה שהגישה, נדחתה בנימוק שנעשה איזון בין האינטרסים השונים בהחלטות הוועדות.
  קרא עוד...
עו״ד ומגשר חיים פרטוש
רוצים לקדם פרויקט תמ"א 38 או פינוי בינוי? עשר מושגים שחשוב להכיר לפני שיוצאים למסע.
יותר ויותר פרויקטים של פינוי בינוי ושל תמ"א 38 קורמים עור וגידים בשנים האחרונות, בשל העובדה שהם מאפשרים לנצל את עתודות הקרקע המוגבלות בערים ולקדם את תחום ההתחדשות העירונית. לא פעם חוסר הידע של בעלי הדירות עלול להביא לכך שזכויותיהם ייפגעו על ידי היזמים, ולכן הכנו עבורכם רשימת מושגים בסיסיים שעליכם להכיר, כשאתם מתחילים בתהליך המורכב של תמ"א 38 בבניין שלכם.
  קרא עוד...
עו"ד ירון אריאל
חברת בנייה טענה כי יש בידה חתימות של 60% מבעלי הדירות עבור ביצוע פרויקט פינוי בינוי בחיפה, אך התברר בבית המשפט שיש לה פחות חתימות ושהיא ביקשה למנוע מחברה מתחרה לקדם את הפרויקט.
מה החליטה השופטת? קרא עוד...
מאת: גיא לקסמן
הבניין בירמיהו 14 תל אביב, נבנה בשנות ה 50 וכולל 2 חנויות קטנות ו5 דירות במיקום סופר אטרקטיבי בצפון הישן של תל אביב ובמרחק הליכה מחוף הים. בעלי הדירות פנו כבר בשנת 2012 למספר יזמים ולאחר הליך של בדיקות והשוואת ההצעות ואיכות היזמים, בחרו בנו - החברה לחיזוק מבנים בישראל. הכל נראה מבטיח, אבל...
  קרא עוד...
מאת: עו"ד דניאל גולשה
תושבי אשדוד עתרו נגד אישור תמ"א 38 בשכונה בעיר בעיקר משום שתוספת של 2.5 קומות תפגע בנוף הנשקף מדירותיהם אל הים. מדוע בית המשפט אישר את הפרויקט על אף הפגיעה הקשה?
  קרא עוד...
הנהלת האתר 11.2.18
שר הבינוי והשיכון מר יואב גלנט וראש הרשות להתחדשות עירונית מר חיים אביטן, הציגו בפני הממשלה את הדו"ח השנתי לשנת 2016 וכן מצגת סקירת התחום ב 2017. מהסקירה עולה שבשנת 2017 אושרו 7,7000 יחידות בהתחדשות עירונית זאת לעומת 3638 בשנת 2014, גידול של יותר מ 100%. המספרים כוללים את כל מסלולי ההתחדשות העירונית: תמ"א 38, תמ"א  38 2 ופינוי בינוי לסוגיו. קרא עוד...
מאת: אלון קליין - מרכז העיר נדל"ן
כיצד ניתן לצמצם משמעותית את הכשלים בתמ"א 38 ולהביא להצלחת הפרויקט בסבירות גבוהה ובלו"ז קצר? אלון קליין מחברת "מרכז העיר נדל"ן" מסביר מה היתרונות ב"מנהלת מפתח" המנהלת את התהליך מטעם הדיירים.
  קרא עוד...
מאת: עו"ד אילן גולדנברג
סכסוך קשה בין קבלן תמ"א 38 לבין בעלת דירה שלא הסכימה לתוכנית הבנייה הקצין לאחר שהאישה כינתה אותו "עבריין בנייה מדופלם" במכתב שהפיצה בקרב גורמים שונים. 
  קרא עוד...
מאת: עו"ד זיו לוטן
ועדות התכנון והבנייה לקחו את הפגיעה הקשה באיכות חיי השכנים ובערך הדירות שלהם – ואישור תוכנית החיזוק בבניין הסמוך היה סביר. כך נקבע לאחרונה בפסק דין עקרוני. 
  קרא עוד...
מאת: עו"ד דורון תמיר
פרויקט תמ"א 38 מצריך התקשרויות עם בעלי מקצוע רבים - עורך דין, יזם, מפקח, אדריכל, מהנדס ועוד... 
מה קורה אם אינכם מרוצים מהם? כיצד ניתן להחליף אותם? מהו הרוב הדרוש ובאיזו דרך כדאי לנקוט?
הכל במדריך המיוחד שהכנו עבורכם. 
  קרא עוד...

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה