פרסומות

החברה לחיזוק מבנים בישראל שוסטר התחדשות עירונית

אתר האינטרנט המוביל לתחום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, באוקטובר 2022
קריאה אחרונה לעלות על רכבת התמ"א

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה

 

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • העירייה הקפיאה פרויקטים של תמ"א 38 בקריית ביאליק במסלול של הריסה ובנייה מחדש
  כלכליסט 06.11.2019
  אלי דוקורסקי, שעומד בראש עיריית קריית ביאליק מציין כי בשנים האחרונות הוגשו בקשות לא הגיוניות של פרויקטים מסוג של תמ"א 38 בקריית ביאליק, להריסת בתים ובנייה של בתים חדשים במקומם. דוקורסקי מציין כי על פי הבקשות ישנו ניסיון לנצל את היתרונות שמאפשר תמ"א 38 ולדבריו עיריית קרית ביאליק סירבה לתת את ההיתרים, אך היזמים פנו לוועדת הערר וקיבלו מה שרצו. לדוגמא ברחוב קק"ל בניינים בני 2-3 קומות נהרסו ותחתם נבנו מבנים בגובה של 7 קומות מה ששינה את אופיו של הרחוב כולו. העירייה החליטה לאחרונה לפרסם סעיפים אשר יקפיאו את ההוצאה של היתרי הבנייה בכל רחבי קריית ביאליק ואשר יעצרו את אישורם עבור פרויקטים של תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה מחדש, וזאת עד אשר תגובש תוכנית אשר תגדיר מהם זכויות הבנייה בחלקים השונים של קריית ביאליק. תמ"א 38 במסלול של חיזוק הבניין, לא יוקפאו אך עיריית קריית ביאליק הוחלט להעמיד תנאים בקשר לבחינת היכולת הכלכלית של כל יזם תמ"א 38 לפני שיינתן ההיתר, וזאת לאחר שמספר פרויקטים של תמ"א 38 בקריית ביאליק נעצרו בשל קשיים כספיים של יזמי תמ"א 38. צוות תכנון בעיריית קריית ביאליק החל לעבוד על תכנית אשר תגדיר מהן זכויות הבנייה בחלקים השונים של העיר ואשר תביא לאיזון בין האזורים המבוקשים יותר של קריית ביאליק לבין השכונות בהן הביקוש קטן יותר. דוקורסקי, התייחס להחלטה לסיים בשנת 2022 את תמ"א 38 ואמר כי זו החלטה נכונה מכיוון שהיא החטיאה את מטרתה, מאחר ומה שמעניין את יזם תמ"א 38 הוא לא רעידות האדמה וכך נשארות העיריות עם בעיה של תשתיות הלוקות בחסר, וכן של מבני ציבור.
 • תוכנית התחדשות עירונית בבת ים אושרה למתן תוקף
  Bizportal 06.11.2019
  תכנית לביצוע התחדשות עירונית בבת ים אושרה למתן תוקף על ידי הועדה המחוזית לתכנון ולבניה תל אביב. מדובר בתכנית נרחבת של התחדשות עירונית מסוג של פינוי בינוי בבת ים, שתתבצע בחלק המערבי של שכונת רמת הנשיא, במסגרתה ייבנו 1,728 דירות וכן שטחי מסחר ותעסוקה. המתחם בו תתבצע התכנית נתחם מצד מזרח ברחוב הרב לוי, בצד מערב ברחוב ניסנבוים, מצד צפון רחוב יוספטל ומצד דרום רחוב כ"ט בנובמבר כאשר הבינוי שיתבצע יהיה בקרבת התוואי של הקו האדום של הרכבת הקלה אשר מוקם ברחוב ניסנבוים ורחוב יוספטל. האדריכלית דניאלה פוסק, המשמשת יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, ציינה כי זוהי תכנית של התחדשות עירונית המשמעותית ביותר שנעשתה עד כה בעיר בת ים. במסגרת התכנית של פינוי בינוי ייהרסו מבנים שבהם 424 דירות ותחתם ייבנו 16 מבני מגורים כאשר ששה מהם יהיו בני 10 קומות וייבנו ברחוב הרב לוי כאשר הם פונים אל שכונת המגורים הנמצאת בצד מזרח, ויתר עשרת המבנים יהיו מגדלים שיתנשאו לגובה של 40 קומות יהיו בקרבת הקניון הקיים אשר בצד מזרח ורחוב יוספטל מצד צפון כאשר המבנים פונים לכיוון של אזור העסקים המתפתח מצד מערב. באזור הבנייה הגבוהה של הפרויקט יוקצו גם, בנוסף לדירות המגורים, גם שטחי תעסוקה בשטח של 11,000 מ"ר ועוד 6,500 מ"ר למסחר. בנוסף יוקצו במתחם כ-5 דומם לשטחי ציבור ועוד 9 דונם לשטחים פתוחים. התכנית מותאמת למדיניות ציפוף הבנייה המחוזית ונקבע התקן של 0.6 מקומות חנייה לכל יחידת דיור.
 • פרויקט פינוי בינוי בבת ים יוצא לדרך בשכונת רמת הנשיא
  השקמה בת ים 29.10.2019
  פרויקט של פינוי בינוי בבת ים מקודם על ידי קבוצת תדהר במסגרת הסדרה "המודל החברתי" - שבו בעלי הדירות הם היוזמים את ההליך של פינוי בינוי - שמקדמת תדהר לפיתוח ולמימוש התחדשות עירונית. קבוצת תדהר מקדמת יותר מ-40 פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ, כולל פרויקטים בעיר בת ים, כך מציין, סמנכ"ל פיתוח עסקי של קבוצת תדהר, עמי פליישר. הפרויקט בעיר בת ים, יצא לדרך בזכות שיתוף הפעולה מינהל ההנדסה של עיריית בת ים ובין בעלי הדירות בשני הבניינים אשר מיוצגים על ידי החברה לפיתוח והתחדשות עירונית וחברת חושן ניהול פרויקטים. הפרויקט יתבצע בשכונת רמת הנשיא ובמסגרתו ייהרסו שני בניינים שברחוב מבצע סיני 25 ו-27 שבהם 32 דירות בארבע קומות, ותחתיהם ייבנו שני מגדלי מגורים בגובה של 12 קומות ובהם לפחות 134 דירות. הדירות בבניינים שייהרסו הינן בשטח של כ-57 מ"ר ובמקומם יקבלו בעלי הדירות דירה חדשה שבה יהיה ממ"ד, מרפסת שמש וכן מקום חניה בחניה התת קרקעית שתוקם במגדלים. עמי פליישר הודה לבעלי הדירות במתחם שבחרו את הקבוצה להיות היזם שיוביל את הפרויקט והצהיר כי הקבוצה תעשה מאמץ להצדיק את האמון שבעלי הדירות נתנו בה ותפעל לקדם אותו במהירות. פליישר הדגיש כי חשיבות הפרויקט היא היכולת לקדם אותו במהירות וזאת בזכות קידום התב"ע ואישורה, שנעשה על ידי בעלי הדירות במתחם בשיתוף החברה לפיתוח והתחדשות עירונית, מה שאיפשר לקדם במהירות את קבלת היתר הבניה והתחלת תהליך הבנייה בזמן קצר יחסית. גם ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית, ציין את שיתוף הפעולה הפורה עם בעלי הדירות מה שמאפשר להתחיל את התהליך ונראה, לדבריו, שבקרוב ניתן יהיה להרוס את הבתים ולתחיל בבניית הבתים החדשים שישפרו את איכות החיים של הדיירים ואת רמת חייהם.
 • הרשויות המקומיות יוכלו להאריך את תמ"א 38 מעבר ל-2022
  TheMarker 29.10.2019
  הארכת תוקפה של תמ"א 38 עד אוקטובר 2022, תאושר כנראה בקרוב על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה. בהחלטה זאת יש סעיף המאפשר לעיריות אשר ירצו בכך להאריך את תוקף תמ"א 38 עד 2025. עיריית אשדוד כבר פועלת לכך שתוקף תמ"א 38 באשדוד יוארך. מהנדס העיר אשדוד, דורון חזן, מציין כי אין לעיר איתנות פיננסית כמו לערי המרכז והתוכנית תמ"א 38 באשדוד מאפשרת תוספת דירות וחידוש מרקמים שלמים בעיר. במסגרת התחדשות עירונית, מעודדת העירייה פינוי בינוי באשדוד, ויש יותר מ-15 מתחמים בעיר אשדוד שבהם ניתן לבצע פינוי בינוי, מציין חזן. עיריית רעננה גם פועלת להארכת תוקף התוכנית עד 2025 כי היא רוצה לעודד ביצוע תמ"א 38 בגבעתיים ורואה בתוכנית ערך חשוב לביצוע התחדשות עירונית בגבעתיים, כאשר הדגש הוא על תמ"א 38 במסלול של הריסה ובניה מחדש. על פי הדו"ח שלן הרשות להתחדשות עירונית, במסגרת תמ"א 38 באשדוד ישנם 34 מבנים שנמצאים בתהליך ובהם 1,451 יחידות דיור. הדו"ח לאותה שנה מציין כי בעיר ירושלים ישנם 31 מבנים שבהם מתנהל פרויקט של תמ"א 38 בירושלים. הדו"ח מתייחס גם לערים פתח תקוה, ראשון לציון, חיפה, כפר סבא, רחובות, נתניה ורעננה. כאשר במסגרת תמ"א 38 בפתח תקווה ישנם 16 מבנים ו-444 דירות. במסגרת תמ"א 39 בראשון לציון 12 מבנים ו-289 דירות. במסגרת תמ"א 38 בחיפה 27 מבנים ו-266 דירות. תמ"א 38 בכפר סבא 6 מבנים ו-164 דירות. תמ"א 38 ברחובות 5 מבנים ו-157 דירות, תמ"א 38 בנתניה 6 מבנים ו-82 דירות. לח"כ איתן גינזבורג שכיהן במשך תקופה קצרה כראש עיריית רעננה והיה יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברעננה, יש ביקורת על החסרונות של תמ"א 38 אך מצד שני מברך על האפשרות שניתנה לרשויות המקומיות להאריך את תוקפה ולממש בשטח שלה את תמ"א 38 כפי שתבחר לעשות זאת.
 • המתווה של התכנית שתחליף את תמ"א 38 בשנת 2022
  TheMarker 22.10.2019
  תוקפה של תמ"א 38 יוארך עד תחילת אוקטובר 2022, כך ממליצה ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים במינהל התכנון. בעקבות הדיון בנושא, גיבשה הוועדה מתווה לגבי התוכנית שתחליף את תמ"א 38 בעוד כ-3 שנים אשר תיישם תוכנית של התחדשות עירונית ועידוד של קידום פרויקטים על מתחמים שלמים במקום מיזמי בניה בודדים. כמו כן גיבשה הוועדה מתווה להוראות המעבר לגבי הבקשות להיתר בנייה לגבי תמ"א 38, עד לכניסתה של התוכנית החדשה לתוקפה, כולל קידום של תיקון לחקיקה לגבי סמכויות הוועדות המקומיות בעניין אישור תכנית מפורטת במגרשים ובהם מבנים הדרושים חיזוק או הריסה ובנייה מחדש. לוועדה המקומית יהיה שיקול דעת, שלא קיים כיום, לגבי עירוב של שימושים ציבוריים ומסחריים, כולל הרחבה של דרכים ושל שטחי ציבור, וכן איחוד של מגרשים. במסגרת הרחבת הסמכויות של הוועדה המקומית, קבעה ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים במינהל התכנון, כי החלטה של הוועדה המקומית לאישור תכנית תיחשב גם כהחלטה למתן היתר בניה מכוחה, ולא יידרש להגיש בנפרד בקשה למתן היתר, מה שיביא לקיצור הליכי האישור בפרויקטים של בנייה. בתכנית החדשה יינתן דגש לראייה של מתחמים שלמים כאשר לראשי הערים תהיה סמכות נרחבת יותר בעניין זה. בנוגע להיטלי השבחה החליטה הוועדה לבחון אפשרות שבפרויקטים של התחדשות עירונית תהיה גבייה של היטלי השבחה בניגוד למצב היום שכל יזם תמ"א 38זוכה לפטור באופן אוטומטי מתשלום של היטל השבחה בפרויקטים של תמ"א 38. הדבר יאפשר לרשות המקומית את התשתיות הישנות כדי להיערך להגדלה של מספר התושבים כתוצאה של פרויקטי התחדשות עירונית. מנהל וועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, אמיר יהב, הדגיש בדיון כי אסור להתבסס על ההנחה כי רעידת אדמה תקרה רק בקרבת השבר הסורי האפריקני, ויש לדאוג לחיזוק מבנים בכל הארץ. לגישה זו הצטרף גם ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שגם קרא למדינה לתמוך ברשויות המקומיות בעניין של התחדשות עירונית, אך הדגיש כי השליטה על התוכנית צריכה להיות בידי השלטון המרכזי.
 • התנגדות להארכה תוקפה של תמ"א 38
  כלבו חיפה והצפון 18.10.2019
  פורום הערים העצמאיות, המוכר גם בשם פורום ה-15, ומרכז השלטון המקומי, גיבשו את עמדתם בנוגע להארכת תוקפה של תמ"א 38, ושלחו נייר עמדה למשה כחלון, שר האוצר, ובו הביעו את התנגדות להארכת תוקפה של התוכנית, אך יחד עם זאת המליצו, עבור חלק מהרשויות המקומיות, על הארכה של 4 שנים של תמ"א 38. שני ארגונים אלה של השלטון המקומי, שבהם חברה גם עיריית חיפה, ציינו את חסרונותיה של תמ"א 38 ואת העובדה שהיא גורמת לעומס ניכר, במיוחד בשכונות הוותיקות והצפופות הנמצאות במרכזי הערים, על התחבורה, מבני הציבור, המים ועוד. כמו כן ציינו מספרם המועט של המבנים שחוזקו על ידי פרויקטים של תמ"א 38. בנייר העמדה, ציינו הארגונים האלה כי תמ"א 38 אינה מהווה תוכנית של התחדשות עירונית כי היא פועלת רק על מבנים בודדים מה שמחייב את הרשויות המקומיות להרחיב את התשתיות ולא תמיד הדבר אפשרי מכיוון שמלבד התקציב הנדרש לביצוע הרחבת התשתיות, לא קיים מקום מתאים מהבחינה הפיזית. בנייר העמדה המליצו הארגונים לאפשר לרשויות מקומיות, שבהן תמ"א 38 היא מכשיר שבעזרתו הם יכולות לקדם פתרון לצרכים מיוחדים של העיר  להכין תוכניות ומסמכי מדיניות שבהן יוכלו לשנות חלק מההוראות של תמ"א 38. למשל רשויות מקומיות המבקשות לקדם בניית ממ"דים או במקומות שאי אפשר לקדם בהם פרויקטים של פינוי-בינוי במכפלות גבוהות. לפיכך ממליצים בנייר העמדה לאפשר לרשויות מקומיות המעוניינות בכך, לקדם תוכניות של תמ"א 38.
 • התחדשות עירונית ביהוד-מונסון מקבלת זריקת עידוד לאחר חתימה על הסכם גג עם רמ"י
  Ynet 16.10.2019
  עיריית יהוד-מונסון חתמה עם רשות מקרקעי ישראל על הסכם גג לפיו תקבל רמ"י מהמדינה סכום של מעל 1.25 מיליארד שקלים עבור פיתוח תשתיות בעיר יהוד-מונסון עבור תחבורה כולל הקמת כבישים, טיפול בתאורה ובניקוז, הקמת מוסדות חינוך, תרבות וחברה כמו למשל היכל תרבות, וכן הקמת פארקים, מבני ציבור ומקומות למסחר ותעסוקה. האוכלוסייה תגדל מאוד בעיקר כתוצאה של פרויקטים של התחדשות עירונית ביהוד-מונסון ויתאפשר לצעירים שהם בני העיר להמשיך ולגור בה כאשר תוספת מספר הדירות שהסכם הגג יביא יעמוד על 7,313 דירות. במסגרת התוכנית סוכם בין העירייה לבין רמ"י שיסופח מושב מגשימים לעיר יהוד-מונסון והעירייה תקבל קרקע משלימה עבור בנייה בשכונת גני תקווה וכן בשטחי המושב, כדי לאפשר כדאי כלכלית ליזמים, מה שיאפשר לבצע התחדשות עירונית ביהוד-מונסון בצפיפות נמוכה בשכונות שבמרכז העיר וכן לחזק את יתר חלקי העיר. ברחוב בייקובסקי וברחוב קדושי מצרים יתבצע פרויקט של פינוי בינוי שמסגרתו ייבנו כ-1,350 דירות חדשות במקום 284 דירות ישנות שייהרסו. כמו כן, סוכם שהעירייה, בשיתוף רמ"י, תפעל למען שיפור תנאי תוכנית מושב מגשימים שיסופח ליהוד-מונסון. במסגרת התוכנית, תקבל העירייה קרקע משלימה לבנייה בשכונת גני יהודה במערב העיר וכן בשטחי מושב מגשימים שיסופחו לה ממזרח. התוכנית תאפשר לממש תוכניות התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות בצפיפות נמוכה ולחזק את כל חלקי העיר. יעלה מקליס, ראשת עירייה יהוד-מונסון, ציינה כי , אחרי שסוכם כי יש לשפר את תוכנית מגשימים אישרה מועצת העיר את ההסכם. גיל סימנהויז, מנכ"ל עיריית יהוד-מונסון אמר כי הקמת פארק תל יהוד במרכז העיר יחל בקרוב וציין כי ההסכם ישביח את ערך הבתים.
 • מה צפוי בפרויקטים של תמ"א 38 לאור ההחלטה להאריך את תוקפה
  Ynet 15.10.2019
  המדינה החליטה להאריך בעוד 3 שנים את תוקפה של תמ"א 38 המאפשרת לבצע חיזוק מבנים ותוספת בנייה ובאוקטובר 2022 תיכנס לתוקפה תוכנית חדשה אשר אמורה לאפשר ראייה תכנונית מקיפה יותר, ומעבר למקרים של בניין בודד בכל פעם, וכן פתרונות טובים יותר במקרים שהתוכנית הנוכחית לא מסוגלת לתת מכיוון שאין היתכנות כלכלית, של אזורי הפריפריה וכמו כן הוספת תשתיות מתאימות על ידי הרשויות. הסמנכ"לית של הרשות להתחדשות עירונית במשרד השיכון, עינת גנון, יחד עם נחמה בוגין ואוהד דנוס שהם שמאי מקרקעין, מסבירים את המשמעות של ההחלטה החדשה. כיום יש תוכניות בהליכי אישור של תמ"א 38 לגבי 80,000 דירות ובתקופה שעד אוקטובר 2022 צפויות להתווסף עד פרויקטים של תמ"א 38 עבור 75,000 דירות נוספות, שאת על פי הנתונים ש הרשות להתחדשות עירונית. מי שנמצא כיום בתהליכים ראשונים של פרויקט תמ"א 38, צריך להזדרז כדי להגיע לשלב של הגשת תוכניות לפני התאריך של אוקטובר 2022, מכיוון שתמיד ישנם קשיים שמעכבים את קידומו, כמו למשל אי הסכמה בין הדיירים או אי הסכמות מול יזם תמ"א 38. כל הפרויקטים של תמ"א 38 אשר נמצאים כבר בתהליך ואשר הגיעו כבר לשלב של הגשת התוכנית, לא אמורים להיות מושפעים מההחלטה החדשה. באשר לשאלה האם כדאי להמתין לתוכנית החדשה, התשובה היא לא חד משמעית ולא בטוח שכדאי להמתין מכיוון שהמדיניות החדשה עלולה למשל להשפיע למשל על הפטור שניתן על היטל השבחה, ומס שבח. המדיניות החדשה תצטרך לתת תשובות גם לפריפריה אך הדברים כרוכים באישור של שר האוצר החדש שיצטרך למשל לאשר את פעילות הקרן אשר הוקמה לצורך סיוע בפריפריה.
 • לישראל אין באמת חלופה אמיתית לתמ"א 38
  גלובס 08.10.2019

  נראה כי כרגע אין לישראל שום חלופה אמיתית לתמ"א 38. המערכת חייבת להתחשב ביזמים, אחרת גם התחליף לתוכנית יהיה לא מעשי ולא ייושם. ככל שהעלויות של יזם תמ"א 38 גדלות וכאשר מטילים עליו היטלי השבחה – הוא יבקש לבנות יותר יחידות דיור כדי לצאת ברווח. הבעיה שתיווצר כתוצאה מכך היא שפרויקטים גדולים יותר יתמשכו יותר זמן, ייתקלו ביותר התנגדויות מצד השכנים וכתוצאה מכך יגיעו לדיונים ממושכים בוועדות התכנון והערר, ואפילו לבתי המשפט. במצב כזה הרשויות יוותרו על היטלי ההשבחה והיזמים יוותרו על הפרויקטים. השאלה היא האם הרשויות המקומיות יכולות לקבל לידיהן את האחריות לתמ"א 38, ולא בטוח בכך בכלל. שמאי אסיף, שכיהן ב-2004 כראש מינהל התכנון, אמר למהנדסי הערים כי אם היו יוזמים מצדם תב"עות לחיזוק מבנים בערים שלהם – תמ"א 38 לא הייתה מגיעה לעולם. נוסף לכך, הוגי התוכנית היו מודעים לעבודה שהתכנית תמ"א 38 לא תיושם בפריפריה, והפתרון שלהם היה שהממשלה תסבסד פרויקטים של תמ"א 38 באזורים אלו. אולם, עד היום זה לא קרה. נשמעו טענות, כבר לפני 15 שנים כי הרשויות המקומיות לא בשלות לקבל את האחריות לביצוע תמ"א 38 לידיהן ועד היום, עדיין לא בטוח שהן יכולות לכך ושהעיריות למעשה משתמשות בהליכי התכנון כאמתלה כדי לא לקדם פרויקטים של תמ"א 38.

 • מינהל התכנון יגבש עד אוקטובר 2022 תוכנית שתחליף את תמ"א 38
  כלכליסט 06.10.2019
  בתום ישיבה שהתקיימה בלשכת יפעת שאשא ביטון, שרת הבינוי והשיכון, נמסר ממינהל התכנון כי תמ"א 38 – תוכנית המתאר הארצית שמטרתה היא חיזוק מבנים שיעמדון בפני רעידת אדמה – תסתיים באוקטובר 2022 וזאת לאחר שתוקפה הוארך שלוש פעמים מאז 2005. את ההחלטה על כך אמורה לקבל המועצה הארצית לתכנון ולבנייה כבר במהלך חודש נובמבר השנה או בדצמבר. מינהל התכנון יכין במהלך שלוש השנים עד תום תקופת תמ"א 38, ביחד עם משרד השיכון ומשרד המשפטים ועם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, תכנית שתחליף את תמ"א 38 תוך גיבוש מדיניות חדשה להתחדשות עירונית. התוכנית החדשה שתגובש תחזיר לרשויות המקומיות את הסמכות לתכנון וכן את הסמכות לגבות היטל השבחה מפרויקטים של חיזוק מבנים והתחדשות, מה שהן לא יכלו לגבות מפרויקטים של תמ"א 38. מינהל התכנון יקדם מהלך שעל פיו תכין כל רשות מקומיות, תוכנית מתאר שתקבע את הכללית לביצוע התחדשות במתחמים הגדולים בעיר או בשכונות, ובכך תתן תשובה לטענה של ראשי הערים כי תמ"א 38 מאפשרת להוסיף קומות ולהגדיל את מספר התושבים מבלי שנבחנות ההשלכות הכרוכות בכך. כמו כן, יושם דגש בתוכנית החדשה ליישובי הפריפריה, שניתן יהיה ליישם את התוכנית גם שם, כי תמ"א 38 לא נתנה פתרון לאזורים הרגישים לרעידות אדמה כמו טבריה או בית שאן. ההחלטה על סיום תמ"א 38 באוקטובר 2022 תכלול גם הוראות מעבר לתקופה שעד מועד זה, אשר יבהירו מהם הפרויקטים שיוכל לבקש היתרי בנייה על פי תמ"א 38. כל פרויקט שיוגש לוועדה המקומית עד לתאריך הסיום של תמ"א 38 יקבל אור, ולפיכך נותרו שלוש שנים להכנת הפרויקט ולהגשת בקשה לוועדה המקומית לקבלת היתר בנייה.

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה