פרסומות

קבוצת משגב 26 - בונים לך את העתיד החברה לחיזוק מבנים בישראל

אתר האינטרנט המוביל לתחום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

מעוניינים להתחיל בתהליך תמ"א 38 בבניין שלכם או לקבל הצעות מחברות נוספות?

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה

 

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • וועדת הערר דחתה התנגדות לבנייה על גג בטענה שתמנע בעתיד ביצוע תמ"א 38
  כלכליסט 23.05.2019
  לא תמיד בעלי הדירות בבית משותף מסכימים לגבי אופן מימוש הזכויות שלהם כמו למשל במקרה שרוצים לקדם פרויקט של תמ"א 38 ואילו בעל דירה הנמצאת בקומה העליונה בבניין רוצה לבנות על הגג חדר נוסף ורצון זה מתנגש עם הרצון לבצע תמ"א 38 בבניין. ועדת הערר המחוזית תל אביב דנה בערר במקרה שבעל דירה בעיר בני ברק ביקש לבנות חדש על הגג מכוח תוכנית הגגות של בני ברק וקיבל את הסכמת 66 אחוזים מבעלי הדירות לכך. מדובר בבניין ברחוב עלי הכהן של בני ברק אך לבקשת בעל הדירה הוגשו התנגדויות של שני בעלי דירות בבניין הנמצא באותו הבניין ברחוב עלי הכהן ובבניין הסמוך, אך הוועדה המקומית של בני ברק, החליטה לא לקבל את ההתנגדויות והמתנגדים הגישו ערר לוועדת הערר המחוזית תל אביב ובו טענו כי הבנייה המבוקשת תפגע ביציבות של המבנה של הבית המשותף, אשר נבנה לפני 50-60 שנים, והציגו חוות דעת של מהנדס שהבניין לא עמיד בפני מקרים של רעידות אדמה, והבנייה המבוקשת תעמיס עומס נוסף על יסודות הבניין ועל העמודים שלו. עוד צוין בחוות הדעת שאם ייעשה חיזוק חלקי של המבנה, באגף אחד של הבניין (עלי הכהן 14), הרי שבאגף השני (עלי הכהן 16) תגדל הסכנה של התמוטטות. עוד נטען בערר שאישור הבקשה לבניית חדר על הגג, עלול לסכל בעתיד ביצוע של פרויקט תמ"א 38 בבניין. הוועדה המקומית טענה מנגד כי על הבקשה להוספת חדר על הגג חתום מהנדס קונסטרוקציה והוא יצטרך להבטיח שפעולה זו תואמת את חישוב העומסים. לגבי ביצוע תמ"א 38 בעתיד, מגיש הבקשה התחייב שלא תהיה לו התנגדות ואף להתפנות מהשטח שאושרה לו בנייה עליו ולכן הוועדה דחתה את הערר.
 • שבעה מתחמים אושרו על ידי הקבינט לדיור לביצוע התחדשות עירונית
  nadlan2 22.05.2019
  שבעת מתחמים חדשים של התחדשות עירונית עליהם המליץ מינהל התכנון, הוכרזו על ידי קבינט הדיור והם יקודמו בערים ראש העין, יהוד מונסון, פתח תקווה, קרית גת, חדרה, לוד. פינוי בינוי בקריית גת יתבצע לאורך שדרות העצמאות בסמוך למפגש עם רחוב הקוממיות ורחוב צה"ל שכיום יש במתחם הזה הנקרא "קוממיות יסקי" 114 יחידות דיור אשר ייהרסו ובמקומם יבנו כ-1,450 יחידות דיור חדשות במבנים שבגובה 20-30 קומות. בשכונת אביב שבעיר ראש העין, במתחם "ג'ון קנדי" יהרסו כ-27- יחידות דיור וייבנו 13 מבני מגורים חלקם בגובה של 7 קומות וחלקם האחר במבנים בגובה של 19 קומות ובסך הכול ייבנו בפרויקט הזה של פינוי בינוי בראש העין כ-800 יחידות דיור. במזרח לוד במתחם "שלמה המלך" ייהרסו 564 יחידות דיור ותחתיהם ייבנו כ-3,300 יחידות דיור במבנים של 10 ו-25 קומות. וכן יורחבו שני בתי ספר הקיימים במתחם ויוקצה שטח של כ-15 דונם לשטחים פתוחים. עוד פרויקט של פינוי בינוי בלוד מתוכנן במתחם "אילת" בממוקם אף הוא במזרח לוד, ייהרסו כ-209 יחידות דיור ובמקומם ייבנו כ-852 יחידות דיור במבנים בני 7 קומות ואחרים בני כ-25 קומות וכן יוקמו מבנים עבור מסחר ותעשייה על שטח של כ-3,000 מ"ר וכן יוקצו כ-4,800 מ"ר עבור מבני ציבור. במתחם גבעת אולגה של חדרה ייבנו כ-1,500 יחידות דיור וזאת במסגרת תוכניות של פינוי בינוי בחדרה שהיא במסגרת המדיניות של עיריית חדרה. פינוי בינוי ביהוד-מונוסון יבוצעו בשלושה מתחמים: קדושי מצרים, הרצל, גיורא שבהם ייבנו כ-951 יחידות דיור במקום כ-332 יחידות דיור הקיימות שם כיום. פינוי בינוי בפתל תקווה יבוצע במתחם "אנסקי" המצוי בקרבת צירי התנועה של רחובות קפלן, ארלוזורוב, ובסמיכות לרחוב ז'בוטינסקי בקרבת בית החולים בלינסון. הקבינט אישר גם תוכניות באזור הקו הסגול של הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב.
 • מדיניות העירייה מצמצמת תמ"א 38 בגבעתיים
  גלובס 15.05.2019
  מועצת העיר גבעתיים תנהל היום דיון בנושא גיבוש עקרונות לביצוע תמ"א 38 בגבעתיים וכן בפרויקטים נקודתיים של פינוי-בינוי בעיר. התוכנית תגדיר מהם האזורים שבהם העירייה לא תאפשר ביצוע פרויקטים של תמ"א 38 בגבעתיים, כפי שנעשה בעיר רמת גן לאחרונה גם רמת השרון הצטרפה לערים המגבילות את תמ"א 38. התוכנית עבור גבעתיים שנעשתה על פי סעיף 23 של תמ"א 38 הנותן בידי הרשות המקומית אפשרות לפרסם מדיניות של תמ"א 38, הוכנה על ידי נעמה ליס. המדיניות המחמירה לגבי תמ"א 38 בגבעתיים מתייחס הן לתמ"א 38 במסלול של חיזוק ותוספות בנייה והן במסלול של הריסה ובנייה מחדש. רחל פסו קונפורטס, שהיא ראש האגף של התחדשות עירונית בגבעתיים, מציינת כי התוכנית היא תכנון קונקרטי של מדיניות עיריית גבעתיים, והיא מחלקת העיר למספר מתחמים. אחד האזורים בו תותר רק תמ"א 38 ולא יתאפשר פינוי-בינוי הוא אזור מצפה הכוכבים, רחוב המרי ורחוב המעיין, וזאת שמדובר באזור גבוה מבחינה טופוגרפית של ירושלים. בציר בן גוריון במזרח, ולאורך עליית הנוער במערב, יאושרו רק פרויקטים של פינוי-בינוי מכיוון ששם אפשר יהיה לבנות באופן יותר אינטנסיבי. בצד הדרומי של גבעתיים, ישמרו בשכונת תל גנים האופי של בתים צמודי קרקע, ובשיכון חברת חשמל סומנו חלקים לשימור. הדיון בנוגע לשכונת גבעת רמב"ם ייעשה במסגרת תוכנית אחרת. ויוי וולפסון, יו"ר סיעת מרצ – גבעתיים החופשית – שיגרה מכתבים לראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, וליו"ר הוועדה המחוזית ובהם התלוננה שהתוכנית נמסרה לידיה זמן קצר לפני הישיבה ולא איפשר לא להתייחס ברצינות לתוכנית ולכן ביקשה לדחות את הישיבה. 
 • שני פרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב
  Ynet 14.05.2019
  הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב, תדון מחר בפרויקט של התחדשות עירונית בתל אביב. מדובר על מתחם בשטח של כ-30 דונם בשכונת הטייסים, בין דרך הטייסים, רחוב עודד ודרך ההגנה, רחוב חבצלת ורחוב אשרמן. במסגרת הפרויקט ייהרסו 12 מבנים שבהם 146 דירות ותחתיהם ייבנו שני מגדלים בגובה של 15 קומות ועוד שישה מגדלים בגובה של 8-10 קומות ובסה"כ 515 דירות. בעלי הדירות שייהרסו יקבלו דירות חדשות וגדולות יותר בשטחן מאשר הדירות שלהם היום אשר יכללו גם ממ"ד, מרפסת, חניה ומחסן, כאשר לדירות החדשות עומדות בתקן של עמידות בפני רעידת אדמה. על שטח של 1.8 דונם במתחם ייבנו מבני ציבור על פי החלטת עיריית תל אביב כמו למשל גני ילדים. בחזית הבניינים של רחוב עודד יוקמו מבנים בעלי אופי ציבורי כמו למשל קופת חולים או סניף דואר. עד כה חתמו כ-60 אחוזים מבעלי הדירות במתחם על הסכמתם לביצוע הפרויקט. עוד תכנית של התחדשות עירונית מקודמת ברובע 4 של תל אביב צפון הישן של עיר כאשר מדובר בפרויקט של תמ"א 38 בתל אביב במסלול של הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2). הפרויקט קיבל היתר בנייה של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב. היזם היא קבוצת ישפה, אותה מייצג עו"ד זיו גרומן. במסגרת הפרויקט ייהרס בניין ישן של 3 קומות ובו 7 דירות ברחוב שדרות סמאטס הנמצא ממזרח לרחוב אבן גבירול בין רחוב פנס לרחוב יהודה המכבי. כל בעלי הזכויות בבניין חתמו על ההסכם ותחילת ביצוע הפרויקט יתבצע בעוד מספר חודשים. בעלי הדירות הקיימות יקבלו דירות ששטחן גדול בכ-20 מ"ר בהשוואה לדירה שהייתה להם.
 • נדחתה עתירה בנוגע לדרישות החניה בפרויקטים של תמ"א 38 בהרצליה
  Ynet 12.05.2019
  חברה יזמית פנתה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב, בעתירה הנוגעת לפרויקט של תמ"א 38 בהרצליה. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יובל גלאון, טענה חברת "קרן" – החברה היזמית - כי התקן שקבעה עיריית הרצליה בנוגע למספר מקומות החנייה שיש לבנות בפרויקט של תמ"א 38 בהרצליה כאשר בפרויקט מהסוג של הריסה ובנייה מחדש, אינו חוקי וסותר את התקן הארצי. עיריית הרצליה קבעה כי בפרויקטים גדולים (בהתאם לגודל המגרש ושטח הדירות) של תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה מחדש נדרש יזם תמ"א 38 לבנות שתי חניות לכל דירה, וזאת כדי לא להגדיל את עומס החנייה הקיים בעיר הרצליה. על פי בקשת ההיתר שהגישה חברת "קרן" היא ביקשה לאשר לה בנייה של 30 מקומות חנייה, בדיוק כמספר הדירות שהיא מבקשת לבנות. במהלך זה ניסתה היזמית להבטיח עוד לפני אישור הוועדה, שהיא לא תידרש לבנות 30 מקומות חנייה נוספים, מה שמגדיל את העלויות של הפרויקט. הועדה המקומית טענה מנגד כי העתירה היא אקדמית באופייה ומוקדמת מדי, מכיוון הבקשה להיתר עדיין לא הוכרעה ובנוסף טענה הוועדה, אותה ייצגה עו"ד אילנה בראף, כי העותרים לא צירפו לעתירה בעלי דין כמו הדיירים של הדירות הקיימות וכן רוכשי הדירות שעלולים להיפגע אם העתירה תתקבל. בית המשפט, בראשות השופטת ברקאי דחה על הסף את העתירה כאשר קיבלה את טיעוניה של הוועדה המקומית, בדבר ההגשה המוקדמת של העתירה ובדבר אי צירופם של בעלי הדין. השופטת ציינה כי על פניו נראה שהמדיניות של עיריית הרצליה בנוגע לחנייה עומדת בתקן הארצי. החברה היזמית חויבה בהוצאות משפט בסך של 15,000 שקלים.
 • יש לדאוג לתושבים הוותיקים שרגליהם לא יידחקו מהשכונות שעוברות התחדשות עירונית
  TheMarker 11.05.2019
  התחדשת עירונית בתל אביב למשל, כמו גם בערים ותיקות אחרות בארץ, מאפשרת מימוש זכויות נדל"ן ויצירת היצע של דירות שחסרות בשוק. אך קיים חשש שהתחדשות עירונית תגרום לנהירה של אנשים מן המעמד הבינוני-גבוה לאזורים שבהם יש אוכלוסיות מוחלשות ודחיקת רגליהם של האחרונים אל מחוץ לשכונות. בעיר תל אביב התופעה מוכרת מהשכונות הדרומיות שלה, למשל שכונת פלורנטין או שכונת שפירא עוד קודם לתקופה שהחלו להתבצע פרויקטים של תמ"א 38 בתל אביב או פינוי בינוי. גם שכונת התקווה ושכונת כפר שלם מתחילות לעבור תהליך דומה של הגעת אוכלוסייה מבוססת יותר כמה גם באזור של יפו העתיקה, שוק הפשפשים, עג'מי והמושבה האמריקאית-גרמנית בצפון יפו ושכונת עג'מי בדרום יפו, וכן שכונת נווה צדק ושכונת פלורנטין. בשכונת יד אליהו התהליך כבר קורה. יש את הצד החיובי של תהליך כזה ששכונות אשר נחשבו חלשות, הופכות להיות מבוקשות שמזמינות אוכלוסייה חזקה וגם מחירי הנדל"ן מגיבים בעליית מחירים. יחד עם זאת, אוכלוסייה וותיקה לא יכולה כבר לרכוש דירות לצאצאים שלהם ולכן תושבי יפו הוותיקים נאלצים לחפש דירות במקומות אחרים כמו העיר רמלה או לוד. יתר על כן, בתים שעברו התחדשות עירונית ביפו הופכים להיות יקרים לתחזוקה עבור הדיירים הוותיקים עצמם. אך התהליך הזה לא מתרחש רק באזור תל אביב, בעיר ירושלים רואים את זה בשכונות מוסררה, נחלאות וכן בשכונת המושבה הגרמנית. המלצתו של ישעיהו (שי) גבור, מבעלי משרד עורכי דין גיבור, היא שבכל שכונה בה מתוכננת כניסה של אוכלוסייה חזקה יותר, העירייה כמו גם היזמים ישתפו את התושבים בתהליך קבלת ההחלטות ובתכנון עתיד השכונה כדי שתהיה קרקע פורייה לשילוב בין האוכלוסייה הוותיקה והחדשה ליציקת קהילה מאוזנת הן מהבחינה הכלכלית והן מהבחינה החברתית.
 • ועדת הערר המחוזית תל אביב ביטלה אישור של פרויקט תמ"א 38 בבת ים
  גלובס 09.05.2019
  חשיבותו של הממ"ד בדירת מגורים היא הן בהענקת הגנה להצלת חיים בעת התקפת טילים, והן בהיותו גורם משמעותי בחיזוק הבניין וזאת הסיבה שוועדות התכנון נוטות להקל על יזם תמ"א 38 בנוגע למיקומם גם אם מדובר ב"קו אפס", בצמידות למגרשים סמוכים. עניין זה גורם לכך שבעלי דירות הנמצאות בסמוך לבניין בו מתבצע פרויקט של תמ"א 38, מתנגדים לפרויקט בטענה שהקמת ממ"ד בסמוך לחלון שלהם תגרום לחסימה של אוויר ושל אור וכן תפגע בפרטיות שלהם. וועדות התכנון נדרשת מלאכת איזון בו אינטרס של בעלי דירות בבניין בו מתבצע פרויקט של תמ"א 38 לאפשר להם בניין העומד בתקן של רעידות אדמה והגנה מפני מתקפת טילים, לבין האינטרס של בעלי דירות בבניין סמוך שעלולים לסבול מפגיעה בקניינם ובפרטיות שלהם. ועדת הערר המחוזית תל אביב, דנה בעניין דומה בפרויקט של תמ"א 38 בבת ים ברחוב השקמה 24 שם יש בניין שבו יש 16 דירות ו-3 חנויות בקומת קרקע כאשר הבניין בן 4 קומות מעל קומת עמודים. הוועדה המקומית של בת ים אישרה בקשה של יזם תמ"א 38 לביצוע פרויקט חיזוק המבנה (תמ"א 38/1) ולהוסיף מעלית, מרפסות שמש וכן ממ"ד לדירות הקימות ולהוסיף שלוש קומות ובהן 12 דירות. בשל התנגדות שהגישו השכנים בבניין הסמוך, נקבעו מספר תנאים כמו שינוי מיקום של חלק מהממ"דים, אך המתנגדים הגישו ערר בטענה שהוועדה המקומית של בת ים פוגעת מהותית בדירותיהם. ועדת הערר ציינה כי לוועדה המקומית ניתן שיקול דעת בנוגע לזכויות מכוח תמ"א 38, אך הוועדה קבעה כי מיקום הממ"דים במקרה הזה פוגע בבעלי הדירות הסמוכות וכן כי יש להביא בחשבון שגם בבניין הסמוך ירצו לבצע פרויקט של תמ"א 38. לפיכך קיבלה הוועדה את הערר ולבטל את החלטתה של הוועדה המקומית בת ים לאשר את הפרויקט.
 • שמאי מקרקרעין מתייחסים לסיכונים בפרויקט תמ"א 38
  כלכליסט 07.05.2019
  בשנת 2018 היו 4,945 התחלות פרויקטים של התחדשות עירונית המהווה 10 אחוזים של התחלות הבנייה בארץ כאשר בעיר תל אביב מהווים התחלות הבנייה כתוצאה של התחדשות עירונית 56 אחוזים מסך כל התחלות הבנייה. מספר התחלות הבנייה בפרויקטים כאלה ב-2018 היה מעט פחות מאשר בשנת 2017 אך יותר מאשר בשנים 2015-2016. מנתונים שנמסרו על ידי דן אנד ברדסטריט מתברר כי 15 אחוזים מכלל קבלני הביצוע בפרויקטים של התחדשות עירונית נמצאים בסיכון גבוה וב-15 אחוזים של הפרויקטים הוחלף קבלן ביצוע לפחות פעם אחת. שמאי המקרקעין, שתפקידם לבדוק את כדאיות הפרויקט, מודאגים מנתונים אלו. השמאי ירון ספקטור מציין כי הענף חשוף לכל הסיכונים המוכרים בענף הבנייה, אך בנוסף לכך בפרויקט של תמ"א 38, למשל המתבצע לרוב בבניינים בודדים, ולא תמיד יזם תמ"א 38 מגיע עם איתנות כלכלית מש שגורם לכך שלפעמים פרויקטים נתקעים, ולא תמיד יזם תמ"א 38 בוחר קבלני ביצוע מתאימים, ולכן יש לבצע את הפעולות למשל של בחירת יזם תמ"א 38 עם ניסיון מוכח שיש לו איתנות פיננסית, וכן לקבל בטוחות טובות. השמאי ישראל יעקב מציין את המקרים שבחלק מהפרויקטים של תמ"א 38 הדיירים נשארים לגור בזמן הפרויקט וגורמים לפעמים לעיכוב הביצוע, או מקרים של תשתיות שהקבלנים מוצאים שיש לחדש אותם והם לא נכללו בהוצאות שלהם. בעיר תל אביב, מוסיף יעקב, נתקלים לפעמים ברחובות צרים שלא מאפשרים גישה למשאיות. השמאי אהוד המאירי, מציין כי בפרויקט של פינוי בינוי נדרש היזם לפנות את הדיירים ולא תמיד קל לשכנע את הדיירים לביצוע הפרויקט והמו"מ הוא ארוך כשהיזם לא יודע אם העסקה אכן תצא לפועל.
 • תקציבי תכנון מהרשות להתחדשות עירונית לשש ערים
  TheMarker 07.05.2019
  הרשות להתחדשות עירונית פרסמה קול קורא לערים למימון התכנון של כ-8,800 יחידות דיור במסלול של התחדשות עירונית פינוי-בינוי ובתקציב כולל של 20 מיליון שקלים. העיר שזכתה בתקציב הגדול ביותר היא לוד והוא יעמוד על כ- 5.5 מיליון שקלים, שיופנה למתחם שלמה המלך במרכז העיר לוד, שבו ייהרסו 480 דירות קיימות ובמקומן ייבנו 2,150 דירות חדשות ולמתחם אילת, שבו ייהרסו 390 דירות ובמקומן ייבנו 850 דירות חדשות. בצפון מערב העיר ירושלים אושר תקציב של יותר מ- 2.3 מיליון שקלים לתכנון פרויקט של התחדשות עירונית בשכונת רמות פולין החרדית שם ייהרסו 130 דירות וייבנו 1,240 דירות חדשות. פרויקט נוסף של התחדשות עירונית בירושלים שקיבל תקציב של 1.7 מיליון שקלים לתכנון הוא בשכונת קרית מנחם ברחוב דהומיי. בעיר חדרה אושר תקציב של 2.1 מיליון שקלים לתכנון פרויקט במסגרתו ייבנו 940 דירות חדשות במתחם השוק במקום 80 דירות הבנויות שם כיום. עוד תקציב לתכנון פרויקט התחדשות עירונית בחדרה אושר למתחם הפיאצה בגובה של 2.4 מיליון שקלים להריסת 130 דירות ובניית 1,240 דירות חדשות. גם העיר באר שבע קיבלה תקציבי תכנון, האחד בגובה של 1.7 מיליון שקלים למתחם וינגייט אשר בשכונה ג' שם ייבנו 550 דירות במקום 116 דירות קיימות. עוד פרויקט של התחדשות עירונית בבאר שבע בשכונה ג' במתחם האורות. בשכונת תל גיבורים שבעיר חולון התקבל תקציה של 1.7 לתכנון פרויקט שבו ייבנו 574 דירות במקום 126 דירות קיימות. למתחם המלבן בשכונת קרית גיורא של אור יהודה יינתן תקציב של 2 מיליון שקלים לבנית 712 דירות במקום 156 דירות קיימות.
 • החלטת העירייה תפחית מאוד את מספר הפרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן
  גלובס 05.05.2019
  בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רמת גן, הוחלט לאשר פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן רק באופן חריג ובתנאים כאלו שבפועל משמעות ההחלטה הזאת היא עצירת תמ"א 38 ברמת גן וזאת לאחר שמשך השנים האחרונות נחשבה רמת גן לאחת הערים המובילות בתחום של תמ"א 38. על פי ההחלטה הזאת ייבחנו הצעות לביצוע תמ"א 38/1 ו-תמ"א 38/2 ברמת גן, רק כאשר משמעות האישור שלהם אינה מונעת באפשרות של מתחמי שכבר קיים או עתידי, וכן יילקחו בחשבון הן מצב תקציב עיריית רמת גן והן מצב התשתיות הציבוריות בסביבה של הבניין בו רוצים לבצע פרויקט של תמ"א 38. אביבית מאור נמרודי, שהייתה סגנית ראש עיריית רמת גן ויו"ר הועדה המקומית לתכנון ובנייה, הדגישה שהחלטה עיריית רמת גן החליטה על מדיניות מצמצמת בתחום של תמ"א 38 ברמת גן שגם מחזירה את רמת גן למצב של חוסר וודאות תכנונית וזאת לאחר שהוכנה תוכנית אב לרוב השכונות של רמת גן כך שלכל יזם תמ"א 38 יכולה הייתה להיות וודאות לגבי תכנון הפרויקט. עו"ד דולפין מינצר-כרמון הדגישה כי בבסיסה של ההחלטה ישנו השיקול שעיריית רמת גן רוצה לבטל את הפטור מהיטל השבחה שהמחוקק העניק, וזאת במסווה של שיקולים תכנוניים. בשנה שעברה הייתה רמת גן במקום השלישי מבין הערים (אחרי העיר תל אביב והעיר חיפה) בתחום של תמ"א 38 כאשר קודמו בה 40 פרויקטים של תמ"א 38 במסלול של הריסה ובניה מחדש (תמ"א 38/2) ו-7 פרויקטים של תמ"א 38 במסלול של חיזוק המבנה והוספת דירות (תמ"א 38/1). 

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה