פרסומות

פרסמו אצלנו אשד המנהלת להשבחת נדל"ן

אתר האינטרנט המוביל לתחום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

הקלטת פאנל ״התחדשות עירונית 2020 לאן?״ 13/9/2020 בהשתתפות מיטב המומחים

על מה דיברנו? 

 • על יכולת אדריכלית לתכנן כשמדיניות הרשויות משתנה חדשות לבקרים. על תפקיד שמאי הדיירים בפרוייקטים. על היום שאחרי אוקטובר 2020. על מכירת דירות בתקופת המשבר ואיך עושים את זה מהר יותר בחו״ל. 
 • על הסכמי הרשות להתחדשות עירונית ותפקיד עורך הדין, 
 • האם נכון לייצג דיירים בלבד או גם וגם? 
 • על החלטת ועדת ערר בראשות בני זלמנוביץ לתשלום היטל השבחה על ידי דיירים (האם אכן כך?) 
 • על חזרה אחורה מפרוייקטים של פינוי בינוי אל תמא הריסה ובנייה, והאם נכון להוריד את הרוב הדרוש בפרוייקטים של הריסה ובנייה ופינוי בינוי ל- 66 אחוז כפי שצופה התיקון לחוק ההסדרים. על כל אלה ועוד דיברנו כשעה וחצי בדיון מרתק. 


משתתפי הפאנל: 

 • מנהלת ומנחה: עו"ד נטלי עברון - משרד שטייף, עברון, סידס 
 • אדריכלית עדנה מור - לשעבר יו"ר איגוד האדריכלים והעצמאים. 
 • שמאית נחמה בוגין - שמאית מקרקעין ומשפטנית. 
 • עו"ד רועי בר יוסף - שותף במשרד בר יוסף נאווי המתמחה בייצוג דיירים. 
 • מר אורי רובין - מנכ"ל חברת רובינגרופ.


להקלטת הרצאות קודמות

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • נקבעו כללים לחיזוק האמון בין עו"ד לבין בעלי הדירות בפרויקטים של התחדשות עירונית
  גלובס 16.04.2021
  וועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין קבעה כללים להתנהגות עורכי הדין כאשר מדובר בפרויקטים של התחדשות עירונית כאשר עורך דין מייצג את בעלי הדירות. עו"ד מנחם מושקוביץ שהוא יו"ר הוועדה מציין כי החלטה כזאת נועדה לחזק את האמון שבין הציבור לבין מערכת המשפט מלבד העובדה שההחלטה היא צורך במובן העסקי. הוועדה התייחסה למצב המיוחד הנוצר כאשר עורך דין מייצג את בעלי הדירות כאשר התשלום שהוא מקבל הוא היזם המבצע את הפרויקט של התחדשות עירונית שהוא למעשה הצד השני. העובדה הזאת יוצרת מצבים של אי אמון בין בעלי הדירות לבין העו"ד, מה עוד שהיזם עובד לעיתים בפרויקטים נוספים מה שיכול לספק עבודה נוספת לעו"ד, לפיכך החליטה הוועדה לעבות את החובה של העו"ד אל בעלי הדירות. על פי ההחלטה עו"ד שסיים לייצג את בעלי הדירות לא יוכל לייצג בהמשך בפרויקטים נוספים של התחדשות עירונית את היזם, אם יש זיקה של מידע בין הפרויקטים. אם אין זיקה כזאת העו"ד, יוכל לייצג את הצד השני ובלבד שיצהיר על הקשר הקודם ביניהם. עוד קבעה הוועדה שיש להבטיח את חובת הנאמנות של העו"ד אל בעלי הדירות למרות שהיזם הוא זה שמשלם לעו"ד את התשלום והסכם ההתקשרות בין העו"ד לבעלי הדירות הוא ההסכם היחידי שייחתם ולא יכול להיחתם הסכם בין היזם לבין העו"ד. בהתייחסה לגובה שכר הטרחה, וועדה אינה פוסלת את האפשרות שהוא ייקבע בפונקציה של היקף הפרויקט במספר הדירות או הקומות שלו. הוועדה גם התייחסה למקרה שעו"ד יכול לרכוש דירה בפרויקט וקבעה שאין מניעה כזאת ובלבד שהעו"ד יודיע בכתב לבעלי הדירות על כך. יחד עם זאת ציינה הוועדה שאין מניעה שעו"ד שהוא אחד מבעלי הדירות בפרויקט של התחדשות עירונית ייצג את כל בעלי הדירות, אך אין זה מומלץ, מכיוון שיש לו נגיעה אישית לעניין.
 • נהרסו בתי המגורים בפרויקט של התחדשות עירונית בפתח תקווה
  ThePulse 14.04.2021
  החל הביצוע של פרויקט התחדשות עירונית בפתח תקווה כאשר בניינים ישנים ברחוב אורלוב אשר בשכונת נווה גן הממוקמת במקום מרכזי של פתח תקווה. במקום בנייני המגורים שנהרסו ייבנו שני בניינים המתנשאים לגובה של 9 קומות שבהם 88 דירות בסך הכול על פני שטח כולל של 15,000 מ"ר, כאשר ייבנו ארבע דירות גג. הדירות שייבנו תהיינה בגדלים של 3,4,5 חדרים כאשר ייבנו בבניינים שתי מעליות וכן ייבנו שתי קומות עבור חנייה כאשר לכל דירה תהיה בהן חנייה. את הפרויקט מבצעת חברת נווה בגדדי חברה לקידום לאחר שחתמה הסכם עם חברת קטה יזמות ובנייה של רפי קטה. חברת נווה-בגדדי הגיעה למקום השלישי בתחרות "מצויינות בשירות וחווית לקוח" של המרכז הישראלי לניהול. את הפרויקט מתכנן האדריכל טל נחומי ואהרון דניאל הוא הקונסטרוקטור שלו. חברת נווה בגדדי מתמחה בביצוע פרויקטים של בנייה ובכלל זה פרויקטים של התחדשות עירונית כאשר רוב הפרויקטים שהיא מבצעת, הושלמו לפני המועד המיועד של המסירה. אחד הפרויקטים שהושלמו הוא ברחוב אורלוב עצמו. ניר נווה, מנכ"ל החברה, מציין כי הפרויקטים החדשים ברחוב אורלוב מביאים התחדשות לרחוב ורוח רעננה וחדשנים לתושבי הרחוב וכן לזוגות צעירים אשר מגיעים לשכונה ומגדילים את הנוכחות של צעירים מבין הדיירים של שכונת נווה גן. עוד הדגיש המהנדס ניר נווה, כי גם בפרויקט זה תשים החברה דגש אל השלמתו במסגרת הזמן שנקבע בהסכם תוך שימת לב לאיכות הבנייה וכן שהחברה תעניק לדיירים שירות לקוחות באיכות גבוהה לאורך כל תקופת העבודות וכן לאחר מכן בשנת הבדק.
 • על מה כדאי לשים לב כדי לקדם פרויקט של תמ"א 38
  כלכליסט 13.04.2021
  יזמי נדל"ן קיבלו לפני 15 שנים הזדמנות לבצע פרויקטים של התחדשות עירונית בערים מבוקשות ללא צורך בתשלום מראש ובמזומן לבעלי הקרקע עבור הקרקע. לפרויקטים של תמ"א 38, שאינם דורשים הון עצמי גדול, נכנסו אנשים שאין להם ניסיון בתחום, שהבטיחו לבעלי דירות ביצוע של פרויקט תמ"א 38 ולהחתים אותם על הסכמתם לכך, למרות שהם חסרי ניסיון בתחום הנדל"ן ואין להם איתנות כלכלית עבור ביצוע הפרויקט. לפיכך, קרו מקרים שפרויקט אשר מקדם אותם יזם תמ"א 38 חסר ניסיון נתקעו ודיירי הבניין מצאו עצמם גרים במשך תקופה ארוכה של הסתבכות משפטית, במקום שהוא למעשה אתר בנייה. מכיוון שבעלי הדירות עושים עסקה בנוגע לדירת המגורים שלהם, הם צריכים לבחור את אלה שיבצעו את הפרויקט בתהליך שהוא שקוף ובטוח ביותר עבורם. לכן מומלץ לפנות לחברות בעלות ניסיון בפרויקטים כאלה, ולבקש לראות פרויקטים שהם ביצעו, ולשוחח עם הדיירים באותם פרויקטים כדי ללמוד על התהליך שהם עברו. יש לבדוק שיש לחברה אותם הם יבחרו, יכולת להתמודד עם פרויקט מורכב מהסוג הזה, ולהוביל פרויקט תמ"א 38, למשל, עד לשלב הסופי שלו, שיש לה את ההבנה של התנהלות הרשות המקומית כמו למשל במקרים שנדרש קידום תב"ע. יש לבדוק שהיא מבצעת פרויקט תוך ביצוע מוקפד בצד ההנדסי, ושיש לה את האיתנות הפיננסית הדרושה לביצוע פרויקט התחדשות עירונית. בנוסף, מומלץ לבחור חברה שהיא הן יזם והן קבלן מבצע, כך שתהיה כתובת אחת לפניות של הדיירים. המלצות אלה מתאימות במיוחד לפרויקט של תמ"א 38 במסלול של חיזוק הבניין כאשר דיירי הבניין המחוזק ממשיכים לגור בבתיהם בזמן העבודות. 
 • תשלום מס שבח או היטל השבחה בשלבים השונים של פרויקט התחדשות עירונית
  TheMarker 12.04.2021
  כאשר מוכרים דירה הנמצאת בבניין שבו עומד להתבצע פרויקט של התחדשות עירונית, המחיר מגלם כבר השווי של עליית המחיר בעקבות הפרויקט. אם מדובר בפרויקט של תמ"א 38, ישנה הטבה מיסוי בתשלום של מס שבח, אך יש לדעת להבחין במקרים השונים של התחדשות עירונית ובתאריך שבו מתבצעת עסקת המכירה של הדירה. אם מבצעים פרויקט של פינוי בינוי, מציין עו"ד משה רז-כהן, שתחום התמחותו הוא מיסוי בפרויקטים של התחדשות עירונית, יש לשים לב לשלב שבו בוצעה המכירה. כאשר בעל דירה מוכר אותה, לאחר שהיא נהרסה, אך לפני שהבנייה שלה הושלמה, מדגיש עו"ד רז-כהן, זוהי לא עסקה רגילה של מכירת/קניית דירה, כי אם "מכירה של זכות אחרת במקרקעין שאינה דירת מגורים" לפי רשות המיסים. אם במכירת דירה יחידה יש פטור ממס שבח, או שהמס הוא נמוך, הרי שבעסקה כזאת, אין פטור דומה ממס השבח, והוא עלול להגיע גם ל-40 אחוזים משווי הנכס אם העסקה מתבצעת בתקופת הבנייה. לפיכך, הזמן הנכון לעסקה של מכירת דירה, הוא או בשלב שלפני הריסתה ואז היא עדיין מוגדרת "דירה", או לאחר קבלה של טופס המתיר אכלוס (טופס 4) לדירה החדשה שנבנתה. כאשר מבצעים עסקה של מכירת דירה לאחר חתימה על הסכם לביצוע תמ"א 38 או פינוי־בינוי, אך לפני שהרסו אותה, היא עדיין נחשבת דירת מגורים. ישנם רשויות מקומיות אשר דורשות היטל השבחה, העומד על חצי משווי ההשבחה של הנכס הנובע מהגדלת זכויות, ובשלב של לפני תחילת בנייה, המס חל על מוכר הדירה. כאשר הפרויקט נמצא בשלב מתקדם בתהליך מול היזם, נקבע בהסכם כי היזם הוא זה שיישא בהוצאות היטל ההשבחה בזמן קבלת היתר הבניה.
 • תוכנית מתאר חדשה בשכונת רמת ורבר בפתח תקווה
  גלובס 07.04.2021
  על פי הצעת תוכנית המתאר של התחדשות עירונית בשכונת רמת ורבר הנמצאת במרכז העיר פתח תקווה יתווספו 3,420 דירות במתחמים של פינוי בינוי ועוד 300 דירות במסגרת פרויקטים של תמ"א 38. במסגרת תוכנית המתאר ניתן יהיה לבנות ברחוב ארלוזורוב מגדלי מגורים המתנשאים לגובה של 30 קומות וברחוב בורוכוב ורחוב כצנלסון תיבנה בנייה מרקמית. החברה המקדמת את הפרויקט של פינוי-בינוי היא קרדן נדל"ן והיא חתמה על הסכם עם חברת מנור התחדשות עירונית, לשיתוף פעולה בפרויקט זה. בחברה קרדן נדל"ן מאמינים כי מיקומה של שכונת רמת ורבר, לתחנת המטרו בפינת רחוב טרומפלדור ורחוב ארלוזורוב, ניתן יהיה לגבש בהמשך תב"ע חדשה אשר תאפשר זכויות בנייה גדולות יותר. על פי מנכ"ל החברה, עמוס דבוש, רשויות התכנון שואפות להגדיל את זכויות הבנייה בפרויקטים הנמצאים בקרבת צירי הסעה המונית וזאת כדי לתת עדיפות הן לקבלנים והיזמים ועם לבעלי השירות באזור, לפתח את האזור. דבוש מציין את החשיבות של אמצעי ההסעה ההמונית ואת החשיבות שלה בהתפתחות האזור בעשרים השנה הבאות ולכן הוא משקיע באזור מתוך הבנה שהסיכוי שזכויות הבנייה יזכו להגדלה באזור זה הוא גדול מאשר באזורים אחרים. וזאת למרות החששות שעלו בנושא של השפעת המטרו על מחירי הנדל"ן. שטחה של שכונת רמת ורבר הוא כ-560 דונם והיא תחומה בין רחוב ארלוזורוב מצד דרום, רחוב ז'בוטינסקי מצד צפון, רחוב קפלן מצד מערב ורחוב אהרון יחבוב מצד מזרח. על פי תכנית המתאר של שכונת רמת ורבר, יתווספו שטחים של מעל 20 אלף מ"ר עבור תעשייה ומסחר.
 • ירידה בהתחלות הבנייה בפרויקטים של התחדשות עירונית
  Ynet 05.04.2021
  על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה ירידה במספר התחלות הבנייה במיזמים של התחדשות עירונית, וזאת על אף שבתקופה הקורונה, המשיכה הפעילות בענף הבנייה, ולמרות שהתוכנית של תמ"א 38 תסתיים רק בעוד כשנה. בפרויקטים של פינוי בינוי ושל תמ"א 38, הן במסלול של חיזוק ותוספת (תמ"א 38/1) והן במסלול של הריסה ובניה מחדש (תמ"א 38/2) החלו להיבנות, על פי הנתונים של הלמ"ס רק 8,768 יחידות דיור. מספר זה נמוך מאשר בשנת 2019, שאז החלו להיבנות 9,555 יחידות דיור ולעומת שנת 2018 אז החלו להיבנות 9,544 יחידות דיור. לדעת איילת רוסק, המנכ"לית של חברת מכלול, קיים פוטנציאל גבוה בשטח בשל הניסיון לקדם פרויקטים של תמ"א 38 לפני סיום תוקפה. הגורם למספר הנמוך של התחלות הבנייה, לעומת מה שאפשר לעשות בתחום של תמ"א 38 הוא משך הזמן לקבלת היתרי בנייה שהתארך בחצי שנה לערך, לדברי רוסק. במחוז תל אביב, החלו בנייתן של כ-4,700 דירות לעומת 5,419 דירות בשנת 2019. התחלות הבניה במחוז חיפה בפרויקטים של התחדשות עירונית היוו 14% מכלל התחלות הבנייה ובירושלים 9%. לדברי מנכ"ל חברת מטרופוליס, אודי בלום, ישנה ירידה משמעותית במחוז תל אביב, המחוז בו החברה פועלת, וזאת בשל העובדה שכמעט ואין קרקעות לבנייה באזור המרכז וכן בשל החסמים לקבלת היתרי בנייה למרות רצונם של בעלי הדירות לקדם פרויקטים. יאיר עיני, מנכ"ל חברת אפיק ירדן, חושב ששימוש בקרקעות משלימות זה הכלי הנכון לביצוע התחדשות עירונית בערי הפריפריה. עיני מספר כי בשני פרויקטים של התחדשות עירונית בקריית גת, שם פועלת החברה, החליטו שלא להמתין למתנות והם רכשו קרקעות משלימות כדי לצרף אותן אל הפרויקטים, מה שאפשר את הקטנת הצפיפות.
 • תוכנית המתגבשת לימים שאחרי שתסתיים תמ"א 38 - נועדה לכישלון
  גלובס 02.04.2021
  במשך 16 השנים מאז יצאה תמ"א 38 לדרך כתוכנית שמטרתה היא חיזוק מבנים כדי שיעמדו ברעידות אדמה, התברר כי היא נכשלה במימושה בערים שבפריפריה ומספר הפרויקטים של תמ"א 38 שנעשו בערים אלה קטן מאוד בהשוואה לאלה שיושמו באזורי הביקוש. נקודת החולשה במימוש תמ"א 38 בפריפריה היא ערכים נמוכים של הקרקע, והיעדר תמריץ ליזמי תמ"א 38 המגיעים מהשוק החופשי. משרד הפנים מבקש לעודד את ביצוע ההתחדשות בערי הפריפריה על ידי העברת הכנסות שיתקבלו בהיטל השבחה באזורי הביקוש מיזמי התחדשות עירונית אל הפריפריה כדי שניתן יהיה לחזק שם את המבנים. אך התוכנית הזו צפויה להיכשל משלוש סיבות. הסיבה האחת היא התנגדות צפויה של הרשויות המקומיות. לאחר שתקופה ארוכה הן מחו כנגד מימוש תוכנית תמ"א 38 בשל כך שהיא פוטרת את מיישמי הפרויקטים מתשלום היטל השבחה, ונמנעה מהן הכנסה הדרושה לפיתוח תשתיות עבור האוכלוסייה הגדלה, הן לא תסכמנה לוותר יל היטל השבחה הזה לטובת הפריפריה. הסיבה השנייה הוא שהפתרון המוצע גם לא צודק, גם כאשר מדובר על צעד שיש בו כדי לצמצם פערים חברתיים, כי ההיטל הזה שנלקח מהתושבים אמור לחזור אליהם כדי להיטיב עמם. והסיבה השלישית היא שהיטלי ההשבחה שייגבו מפרויקטים של התחדשות עירונית במרכז הארץ, גם שערך הקרקע גבוה, אין בהם כדי לגרום לתמריץ עבור יזמים מהשוק הפרטי ולהביא ליישום מסיבי של התחדשות עירונית בערי הפריפריה. פתרון אפשרי ידי סבסוד ממשלתי אשר תתקצב, לדוגמא, מענקים לרשויות המקומיות או הטבות מס לגורמים המבקשים לבצע התחדשות עירונית בפריפריה.
 • פרויקט התחדשות עירונית בפתח תקווה קיבל היתר בנייה
  bizportal 01.04.2021
  פרויקט התחדשות עירונית בפתח תקווה יתבצע, על ידי חברת בינו נדל"ן, בשכונת עמישב לאחר שוועדת התכנון והבנייה של עיריית פתח תקווה אישרה היתר בנייה לפרויקט הראשון מסוג של התחדשות עירונית בשכונה. במסגרת הפרויקט ייהרסו 15 בניינים ישנים ברחוב צלח שלום שבהם 60 דירות ותחתם ייבנו שמונה בניינים שבהם 9 קומות ובסה"כ 265 דירות ובהם 3-6 חדרים. את הפרויקט בשכונת עמישב, הממוקמת בחלק הדרומי מזרחי של פתח תקווה, בסמוך לכפר סירקין, מתכנן משרד סיטיבי אדריכלים. בעלי הדירות הקיימות יקבלו דירות חדשות שבהם חדר נוסף מעבר למספר החדרים שהיו להם, ממ"ד וכן מרפסת ששטחה לפחות 9 מ"ר. בנוסף יקבלו בעלי הדירות מחסן ומקום חנייה. מדובר בפרויקט של בינו נדל"ן שתוכנן על ידי סיטיבי אדריכלים. על פי התכנון יפונו הדיירים מבנייני הרכבת הישנים בתוך מספר חודשים ויחל תהליך הריסתם כאשר מערך התשתיות ישודרג כחלק ממהלכים של התחדשות עירונית בפתח תקווה. עיריית פתח תקווה פועלת כדי לשנות את חזותה של שכונה, מקדמת עיריית פתח תקווה מספר פרויקטים של התחדשות עירונית, במטרה להפוך אותה לסביבה מודרנית ומפתה עבור תושבי העיר פתח תקווה וסביבתה, כאשר בהמשך צפוי שהיא תאשר עוד תוכניות וביניהן בניית מגדלים נוספות הכוללת בינוי של מגדלים ובהם 18 קומות ואף יותר.
 • תוכנית פינוי-בינוי בשכונת קרית משה תקועה - ובינתיים מחירי הדירות עולים
  TheMarker 01.04.2021

  פרויקט פינוי בינוי גדול בשכונת קרית משה בדרום רחובות, שאושר בשנת 2019, עדיין תקוע. במסגרת ההתחדשות העירונית אמורות היו להיבנות כ-11 אלף יחידות דיור – 4,000 בשכונת קרית משה, 6,000 על קרקעות משלימות בתחום השיפוט של עיריית רחובות וכ-1,000 דירות נוספות שייבנו בעקבות הטבות בתוכנית שייתנו ליזמים. נוסף לכך, מוסדות ציבור, מרכזי מסחר ותעסוקה בשטחים של עשרות אלפי מטרים רבועים אמורים לקום בשכונה. תוכנית זו אושרה סופית באוקטובר 2019 בהליך מזורז בשל חשיבותה החברתית לשינוי פניה של שכונת מצוקה, בהיקף של 3 מיליארד שקלים. העלות כוללת בניית תשתיות חדשות לשכונה עצמה ולשכונות חדשות שיוקמו במסגרת ההתחדשות העירונית והריסת הבניינים הישנים והחלפתם בחדשים. המימון מתבצע על ידי כך שהמדינה מציעה ליזמים במקום כסף זכויות בנייה נוספות על הבניינים שייהרסו, וכן מקצה להם אדמות מדינה בהנחה של 80%, כדי ליצור כדאיות כלכלית לפרויקט. על פי התוכנית יזכו היזמים בקרית משה לזכויות בנייה של שש דירות על כל דירה שתיהרס בשכונה – יחס חסר תקדים בהשוואה לתוכניות להתחדשות עירונית אחרות. לשם השוואה, בתוכניות התחדשות עירונית שמאשרת עיריית רחובות בימים אלו מוצע ליזמים יחס של שלוש או ארבע דירות על כל דירה שתיהרס. ההטבות המופלגות ליזמי התחדשות עירונית בשכונת קריית משה הפכו את השכונה לכר פורה לכרישי נדל"ן ולקבלני חתימות, חלקם מפוקפקים, אשר עוברים בין הדיירים בשכונה ומחתימים אותם על הסכמים שונים. היום כמעט כל תושבי השכונה חתומים על התחייבות כלשהי, שרובם אינם מודעים למשמעותה. הפעולות האלו הזניקו את מחירי הדירות בקרית משה, ומחיר ממוצע לדירה קטנה בת שלושה חודשים עלה מ-600-700 אלף שקל ל-1.1-1.2 מיליון שקל. יחד עם זאת, במשרד השיכון מכחישים שהתוכנית תקועה וטוענים שלמרות העיכוב, בקרוב היא תצא לדרך.

 • פרויקט התחדשות עירונית תקוע אחרי שנתיים מול היזם? תוכלו לבטל את העסקה
  TheMarker 29.03.2021

  תזכיר חוק שהופץ להערות הציבור על ידי משרד המשפטים צפוי לשים סוף לסחבת של יזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית. התזכיר יקודם בממשלה הבאה שתקום. החקיקה המקודמת מציעה כי המדינה תגביל את תקופת ההתקשרות בין היזם לדיירים בפרויקט התחדשות עירונית למשך שנתיים, כך שאם בתום השנתיים היזם לא הצליח להשיג את ההסכמות של לפחות 50 אחוז מבעלי הדירות בבניין המשותף – הדיירים יוכלו לבטל את העסקה. לצד זאת, בתזכיר מוצע כי גם במקרה שבו הושגו ההסכמות הנדרשות, אך חלפו ארבע שנים מתחילת ההתקשרות והיזם עדיין לא הגיש תוכנית לגופי התכנון הרלוונטיים, יוכלו בעלי הדירות לבטל את העסקה – מבלי שזה ייחשב להפרת חוזה. בהסבר התזכיר מובהר כי מטרתו לגרום "לפעילות יעילה ואפקטיבית של יזמים בשוק ההתחדשות העירונית", תוך כדי הגנה על בעלי הדירות, שלא יצטרכו להישאר כבולים לעסקה שאינה יוצאת אל הפועל. על מנת להתנער מהעסקה עם היזם, בלי שהדבר ייחשב להפרה של החוזה, יידרש רוב של בעלי הדירות בפרויקט. במקרה של ביטול העסקה, היזם יקבל תשלום שייקבע מראש בתקנות. יש לציין, כי במתחמי פינוי גדולים עם מספר רב של דירות, החוק יאפשר פרקי זמן ארוכים יותר בהם יוכלו היזמים לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית. בתזכיר כלולה גם רפורמת הענק לתחום ההתחדשות העירונית, שקודמה על ידי צוות בין משרדי מזה כשנה וחצי, בהשתתפות משרד המשפטים, הרשות הממשלתית לתהחדשות עירונית, מינהל התכנון ומשרד האוצר. ברפורמה נמצאים שורת תיקוני חקיקה שמטרתם להסיר את החסמים בתחום ולקדם פרויקטים של התחדשות עירונית במהירות ובקלות יותר ממה שקורה היום. בין היתר, הפחתת שיעור ההסכמה בפרויקטים של פינוי ובינוי מ-80% כיום ל-66%, מאבק בדיירים סחטנים והגנה על דיירים מפני חוזים דרקוניים.

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה