פרסומות

פרסמו אצלנו אשד המנהלת להשבחת נדל"ן

אתר האינטרנט לפינוי בינוי, תמ"א 38 והתחדשות עירונית

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

תמ"א 38 נשארת אתנו?
תמ״א 38, שעברה כבר לא מעט גלגולים וקיבלה כבר תאריך תפוגה, זוכה לגרסה חדשה, גרסת איילת שקד.
נראה שבכוונת שרת הפנים לקדם הארכה נוספת של התמ"א, בניגוד לעמדתה של ראש מינהל התכנון, שתקפה את הקבלנים כאינטרסנטים רק לפני מספר שבועות על דרישתם זו.
שרת הפנים איילת שקד הודיעה על החלטתה להגיש בתוך 4 חודשים הצעת חוק נפרדת למתווה החלופה לתוכנית תמ"א 38. במסגרת התוכנית יוגדל היקף הזכויות במסלול הריסה מ-350% ל-400%, תבוטל מגבלות גובה המבנה וייקבע מסלול מקוצר לתוכנית + היתר.
בדומה לבקשת הקבלנים, ככל שהחלופה לא תאושר בחוק עד סוף נובמבר הקרוב, תמליץ השרה למועצה הארצית להאריך את התוכנית הקיימת בשנה נוספת, עד אוקטובר 2023, ותפעל לשיפור הוראת המעבר.
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה

תמ"א 38 פינוי בינוי רמב"ם 10 רמת השרון, מליד לבניין חדש
בשנת 2016 קיבלנו באתר המרכזי ל תמ"א 38 והתחדשות עירונית פנייה של דייר מהבניין ברמב"ם 10 רמת השרון. את הפנייה העברנו לצורי בר מאפגד בניין וסביבה.
 צורי הוא ידיד האתר המרכזי מימי הפעילות הראשונים שלנו ולתמיד. כמו שנהוג בכל פרויקט התחדשות עירונית שמכבד את עצמו, לא היה מכשול שהתהליך לא נתקל בו. צורי הפייטר והנציגות הטובה של הבניין התגברו על הכל. ביום שני השבוע 3.5.21 נרשם שלב מהותי בתהליך והבניין הישן נהרס. 
גיורא, יהודה וכל צוות האתר המרכזי מאחלים לרמב"ם 10 שבקרוב נזכה כולנו לראות את הבניין החדש, מוצלח ומרשים לפחות כמו בהדמייה.
מאחלים המשך הצלחה לכולם!!!

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • מה כדאי לבעלי הדירות לבצע בתהליך של קידום התחדשות עירונית
  Ynet 30.07.2021
  בעקבות מבצע שומר החומות הדגיש את הצורך במיגון המבנים ובעלי דירות חזרו לחשוב על קידום פרויקט פינוי בינוי בבניין בו יש להם דירה. לדברי רוני בריק מקבוצת רוני בריק, מסביר שכאשר מתחילים לחפש יזם שיבצע את הפרויקט כדאי לפנות למספר יזמים ולחפש את זה שיש לו ניסיון משמעותי בבנייה, כולל ביצוע תהליך שלם של התחדשות עירונית מהסוג אות רוצים לבצע, עד שלב האכלוס, ועדיף באזור קרוב לבניין שלהם. ההמלצה של בריק היא לא לבחור את היזם אשר מבטיח את התמורה הגדולה ביותר אלא את זה שתהיה לו איתנות פיננסית שתבטיח להשלים את הפרויקט ושייתן את כל בטוחות כדי שהנכס יהיה מוגן. את נושא הבטוחות והערבויות מדגיש עו"ד אדם צסוואן ממשרד גינדי כספי ושות', צריכים בעלי הדירות לשים בראש סדר העדיפויות שלהם כדי שהן ישמשו אותם במקרה שהיזם לא יעמוד בהתחייבויות שלו. ארבע ערבויות מציין עו"ד אדם צסוואן שיש לדרוש מהיזם: ערבות שכירות, ערבות בדק, ערבות מיסים, ערבות רישום. בערבות שכירות ניתנת לבעלי הדירות הבטחה לתשלום דמי השכירות בתקופה שהם עוזבים את דירתם. ערבות בדק נועדה להבטיח שהיזם יתקן את הליקויים בתקופה מסוימת לאחר מסירת הדירה החדשה. ערבות רישום מבטיחה את המועדים שהיזם מתחייב לפי ההסכם לרשום את הבניין בלשכת רישום המקרקעין כבית משותף ורישום הזכויות של בעלי הדירות החדשות. ערבות מיסים נועדה להבטיח שהיזם ישלם את כל המיסים שמחויבים על פי ההסכם. איילת רוסק, מחברת מכלול מימון נדל"ן מסבירה שבפרויקט התחדשות עירונית אפשר לגייס מימון בנקאי או מימון שהוא חוץ בנקאי והם שונים בתהליך של זמן האישור שלו והוצאתו לפועל, כולל הגמישות שלו. אם מדובר בפרויקט של תמ"א במסלול של לחיזוק מבנים ( תמ"א 38/1), אזי הערבות פוחתת אשר מבטיח את עבודות החיזוק ותוספת הבנייה. לעומת זאת, במקרה של תמ"א במסלול של הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2) היא על שווי של הדירות החדשות. שמאי המקרקעין ישראל יעקב, מדגיש כי מומלץ  להיעזר באנשי מקצוע מטעמם לאורך התהליך, כמו מפקח או עורך דין מנוסה בתחום, אשר ילוו את כל התהליך.
 • תגובות חיוביות להחלטה של השרה איילת שתקדם במהירות את החלופה של תמ"א 3
  Ice 12.07.2021
  לפני כשבוע אמר רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב כי יש לקדם התחדשות עירונית ולבטל באופן מידי את תמ"א 38 אשר נולדה בחטא. שרת הפנים בממשלה החדשה, איילת שקד, התייחסה היום במסיבת עיתונאים לחלופה החדשה שהיא גיבשה לתוכנית תמ"א 38 אשר נקבע כי היא תסתיים בחודש אוקטובר 2022. ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, הודה לשרה שקד ולדלית זילבר, מנכ"לית משרד התכנון ולשלומי הייזלר, ראש מטה התכנון במשרד הפנים, על הטמעתן של הערות ההתאחדות במתווה החדש שהוצג. סרוגו הביע סיפוק מהעובדה שהשרה שקד החליטה להתחייב כי אם לא תושלם החקיקה הדרושה למתווה החדש, התוקף של תמ"א 38 יוארך בשנה. לדברי סרוגו מדובר בלוח זמנים המאפשר יצירת וודאות בשוק. סרוגו ציין כי נדרשות פעולות נוספות כדי לתת תמריצים לרשויות המקומיות כדי להקים תשתיות שתתאמנה לתוספת יחידות הדיור. גם נשיא לשכת הקבלנים, רוני מזרחי, ציין את הצעד החשוב של השרה איילת שקד, אך ציין כי נדרש לאפשר הוספה של קומה מסחרית בפרויקטים של תמ"א 38/2 כי להפוך אותה לאפשרות טובה יותר גם לרשויות המקומיות וגם לקבלנים, וזאת בנוסף לצעד שכבר הוחלט עליו של הגדלה של עד 400% של אחוזי הבנייה. בנוסף ציין מזרחי שכדי לייצר ביטחון אצל היזמים נדרש לקבוע מועד המשך עבור תמ"א 38 שהוא ארוך יותר. סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, יהודה כתב, ציין את ביטול המגבלה של הגובה בבנייה וכן את הגדלת אחוזי הבנייה, אשר תשפר בתוכנית החדשה את הוודאות הן הכלכלית והן התכנונית. לדברי כתב, גם קיצור הזמנים הנדרשים לקבלת היתר בנייה הוא משמעותי וימנע סחבת מיותרת.
 • המלצה להאריך את תוקף תמ"א 38 אם בתוך 4 חודשים לא תהיה מוכנה החלופה
  TheMarker 12.07.2021
  על שרת הפנים בממשלה החדשה, איילת שקד, כמו גם על שרי האוצר והשיכון, מופעלים בשבועות האחרונים לחצים להאריך את תוקפה של תמ"א 38 מעבר למועד שתוכנן באוקטובר 2022. למרות הלחצים הודיעה השרה שקד, כי החליטה לסיים את תוקף התוכנית המתאר הארצית במועד שנקבע והקצתה חודשים לגיבוש מלא של תוכנית חלופית. עוד הבהירה השרה כי אם עד המועד שקבעה, לא תהיה מוכנה החלופה לתוכנית תמ"א 38, בשל התנגדויות שכנראה יעלו ובשל הזמן הנדרש לחקיקה, היא תמליץ למועצה הארצית לתכנון ולבנייה, להאריך את תוקף תמ"א 38 בשנה נוספת. השרה איילת שקד, מתכוונת לקדם הגדלה של זכויות הבנייה הניתנות ליזמים במסלולים של הריסת מבנים ובניית אחרים במקומם כך שיינתנו להם 400% משטח הבניין שנהרס, במקום 350% הניתנים כיום. כמו כן, שואפת השרה לבטל את מגבלת גובה הבניינים החדשים ולקצר את התהליכים להוצאת היתרי בנייה. לדעתה השרה שקד, הפתרון עבור אזורי הפריפריה, לא יבוא מהחלופה של תמ"א 38, אשר נכשלה באזורים אלה, והוא יובא להכרעה בפני שר האוצר ושר השיכון. דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון, טוענת כי החלופה שהוצגה לתוכנית תמ"א 38, אשר אומצה על ידי השרה שקד, אינה שמה דגש על הבניין הבודד אלא נותנת מענה לצורכי הציבור ולתשתיות, וביסוד התוכנית יש ראייה אסטרטגית לתכנון התחדשות עירונית לשנים הבאות ועד 2040. הרשויות המקומיות טוענות כי תמ"א 38 אינה נותנת פתרון למוסדות ציבור ולשטחי ציבור נוספים הנדרשים כתוצאה של גידול האוכלוסייה. ברשויות המקומיות מציינות כי החלופה של תמ"א 38, משמרת את המצב של פטור הניתן על היטלי השבחה גם בחלופה של תמ"א 38, מה שגורם לכך שראשי הרשויות המקומיות שלא לעזור בקידום פרויקטים כאלה בשל חוסר כדאיות.
 • התחדשות עירונית בפריפריה בעזרת קרקע משלימה
  Ynet 08.07.2021
  כאשר מדובר על התחדשות עירונית במרכז הארץ, ההיבט של כדאיות ליזמים הוא ברור, בשל ערכי הקרקע הגבוהים, והתמורה שהוא יקבל על הוספת דירות הופכת את הפרויקטים לכדאיים. אך ככל שמתרחקים לכיוון של אזורי הפריפריה, הכדאיות של היזמים יורדת. בוועידה של לשכת שמאי המקרקעין הייתה הסכמה כי לא היה כדאיות ליזמים לקדם התחדשות עירונית הפריפריה ללא הקצאת קרקע משלימה שתאפשר רשות מקרקעי ישראל. חברת אפיק הירדן, שמנכ"ל שלה, יאיר עיני השתתף בוועידה, אינה ממתינה להקצאת קרקעות מצד רמ"י והיא רוכשת קרקעות משלימות כדי לבצע התחדשות עירונית בפריפריה. עיני אמר בוועידה כי המדינה לא השקיעה בעיירות הפיתוח במשך 50 שנה וכיום היא מנציחה את המצב לעוד 50 שנה ובמקום לקדם התחדשות עירונית בהן היא בונה שכונות חדשות לצידן. אפיק ירדן ביצעה התחדשות עירונית בקריית גת ברובע הפרחים לאחר שרכשה בשנת 2015 שטח משלים בסמוך למתחם בו התבצע פרויקט של פינוי בינוי בקרית גת וזה אפשר כדאיות כלכלית בצפיפות של 1:4.5 לעומת המקרים האחרים בהם נדרשת צפיפות של 1:12 לכדאיות כזאת, מסביר עיני. חברת סלע בינוי נכנסה לפרויקט של פינוי בינוי בנהריה, ובדומה לפרויקט בעיר קריית גת, גם בפרויקט שבעיר נהריה, קרקע משלימה אפשרה לעבור לרווחיות ביחס של 1:5 בין הדירות הקיימות לאלה שנוספות בפרויקט. אוריאב וגנר, סמנכ"ל השיווק של חברת בלע בינוי מסביר שאחרת, ביחס כזה לא ניתן לבצע פינוי בינוי בכדאיות כלכלית. רונן מרלי, ראש עיריית נהריה, מציין כי ישנם שלושה ערוצים של התחדשות עירונית בנהריה. האחת היא תמ"א 38 ברמה של בניין בודד או מגרש בודד, והעיר נהריה מובילה במחוז הצפון במתן היתרים לתמ"א 38 בנהריה. ערוצים נוספים הם התחדשות עירונית במתחמים של 2-4 מגרשים ובמתחמים.
 • בעלי דירות פוצו על איחור בהשלמת פרויקט תמ"א 38 ברמת השרון
  כלכליסט 06.07.2021
  פרויקט של תמ"א 38 ברמת השרון יצא לדרך בשנת 2011 כאשר חברת אוניל בנייה וחברת תמוז 38 חתמו על הסכם עם בעלי הדירות של בניינים בני 3 קומות לבצע פרויקט תמ"א 38 במסלול של עיבוי וחיזוק המבנה (תמ"א 38/1). על פי ההסכם נקבע כי יתווספו עוד 6 דירות דופלקס בשתי קומות. העבודות החלו בחודש אוגוסט 2013 כאשר החברות המבצעות התחייבו לסיים אותן לאחר 18 חודשים בחודש פברואר 2015, אך בתאריך זה לא התקבל עדיין טופס 4 וגם העובדות לא הסתיימו בחניון, התקנת המעליות לא הושלמה והן לא פעלו, לא בוצעה התקנת התאורה בשטחים ציבוריים וגם הגינה לא טופלה. הפרויקט הסתיים רק לאחר 14 חודשים והליך המסירה הסתיים בעיכוב של 19 חודשים. בעלי הדירות פנו בתביעה לפצות אותם כפי שמצוין בהסכם, בפיצוי של 150 שקלים לכל יום איחור, כך שהפיצוי שהם דרשו עמד על 85,000 שקלים לכל דירה ובנוסף לכך, פיצוי על עוגמת הנפש בסך של 1.59 מיליון שקלים לכל בעלי הדירות, על כך שהמשיכו לגור באתר בנייה, וכן על אובדן ימי עבודה ותשלום למפקח שהם שכרו. בעלי הדירות טענו בתביעה כי הם נדרשו לחתום, במעמד המסירה, על כתב ויתור לגבי תביעות. שישה בעלי דירות אכן חתמו על הויתור שנדרשו, אך טענו בבית המשפט כי החתימה נעשתה תוך ניצול המצוקה שלהם. בכתב ההגנה ביקשו הנתבעים להטיל את האשמה על המפקח שנשכר על ידי בעלי הדירות וטענו שהוא גרם לעיכובים. כמו כן ציינו הנתבעים שני גורמים נוספים לעיכוב, האחד הוא מבצע צוק איתן והשני הוא שינוי של מכון התקנים בדרישותיו לגבי המעלית. השופט עדי הדר לא קיבל את טענות הנתבעים כנגד המפקח וקבע כי 11 בעלי דירות יקבלו פיצוי של 102,000 שקלים ובעלי 7 דירות בפיצוי של 90,000 שקלים וכן ישלמו הנתבעים שכר של 35,000 למפקח. עורכי הדין טל אבנרי ועומר אבניר, אשר ייצגו את בעלי הדירות טענו כי המשך מגורים בתוך אתר בנייה מסכן את הדיירים ובית המשפט עשה צדק עמם.
 • וועדת הערר אישרה פרויקט של תמ"א 38 ברמת גן למרות התנגדות הוועדה המקומית
  גלובס 06.07.2021
  יזם תמ"א 38 הגיש לפני שלוש שנים בקשה לביצוע פרויקט של תמ"א 38 ברמת גן שבמסגרתו ייהרס מבנה בן שתי קומות שבן 6 דירות ולבנות תחתיו בניין בן עשר קומות שבו 21 דירות ובהמשך צמצם היזם את מספר הדירות המתוכננות והעמיד אותן על 18. על פי התוכנית, חברת א.ג דיגמי יזמות ביקשה לבצע את הפרויקט של תמ"א 38/2 בבניין שברחוב יהודה הנשיא 12. הוועדה המקומית של עיריית רמת גן לא אישרה את הפרויקט ודרשה מהחברה היזמית להרחיב את הפרויקט למתחם שייכללו בו מספר בניינים השכנים לבניין שבו דובר בתחילה. בחודש מרץ השנה, החליטה שוב הוועדה המקומית שלא לאשר את הפרויקט ולחייב קידום פרויקט מתחמי שבו יהיו עוד שלושה בניינים שכנים. החברה הגישה ערעור לוועדת הערר בנימוק שאין הסכמות בבניינים השכנים ולא תהיה ייתכנות כלכלית לפרויקט, כאשר החברה היזמית ייצג עו"ד אסף עירוני ממשרד ש. פרידמן. בבקשת לוועדת הערר נמקו המבקשים כי שלושה בעלי דירות בבניינים הסמוכים סרבו להסכים לביצוע הפרויקט, שניים מהם בעלי דירות גדולות. ועדת הערר בראשותה של עו"ד תמר עיני ורדון קיבלה חלק מההתנגדויות שהעלו הועדה המקומית, אך נמצאו להן פתרונות מבלי שיהיה צורך לבטל את הפרויקט. וועדת הערר קבעה כי דרישת הוועדה המקומית לבצע פרויקט של התחדשות עירונית על מתחם של 4 בתים כדי להתאים לתכנון טוב יותר עבור השכונה, אינה יכולה להצדיק, במערכת האיזון בין האינטרסים השונים, את הסירוב של הוועדה המקומית לביצוע תמ"א 38 אשר מטרתו היא חיזוק הבניין כדי שיעמוד בפני רעידת אדמה. לפיכך קיבלה וועדת הערר את הבקשה של החברה היזמית ואישרה את ביצוע הפרויקט, תוך שהיא מעבירה ביקורת על עיריית רמת גן, על כך שלא קידמה את התכנון במגרשים המדוברים מאז שהיזמית הגישה בקשה לקבלת היתר בנייה.
 • בית המשפט העליון דחה את ערעור עיריית רמת גן בנושא תמ"א 38
  ישראל היום 05.07.2021
  עיריית רמת גן הגישה לבית המשפט העליון ערעור על החלטת בית המשפט במחוזי לבטל את מדיניות התכנון העירייה בנושא של תמ"א 38 ברמת גן. החלטתו של בית המשפט המחוזי בעקבות עתירה שהגישה התאחדות הקבלנים בוני הארץ כנגד עיריית רמת גן אשר מדיניות התכנון שלה מונעת ביצוע פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן למרות שמדובר בתוכנית שקיבלה הממשלה ומטרתה היא הצלת חיים. עיריית רמת גן פרסמה את המדיניות שלה, אשר בפועל מבטלת את תמ"א 38 ברמת גן, בתחילת כהונתו של כרמל שאמה בראשות העירייה, כאשר התאחדות הקבלנים בוני הארץ טוענת כי מדיניות של העירייה מאותת גם לערים נוספות לפעול כמוה, בנוסף לכך שהיא מנוגדת לחוק. לטענת ההתאחדות נתקעו תהליכים של כ-200 פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן בעקבות החלטת העירייה. שופט בית המשפט המחוזי, בני אורנשטיין קבע כי העירייה לא תוכל לפעול על פי מדיניותה אשר מונעת בנייה במסגרת תמ"א 38 ברמת גן במשך מספר שנים ובכך היא מתעלמת מכך שבסיסה של תמ"א 38 היא הצלת חיים. עו"ד איל מאמו ועו"ד דנה פריד ייצגו את התאחדות הקבלנים בוני הארץ בהליך בבית המשפט המחוזי. בית המשפט העליון, בראשות השופטת אסתר חיות, דחה את הערעור של עיריית רמת גן על החלטתו של בית המשפט המחוזי בנושא תמ"א 38 ברמת גן. מהעירייה נמסר בתגובה ל"ישראל היום" כי היא מודה כי היה צפוי שבית המשפט העליון ידחה את הערעור, אך הוא הוגש באופן טקטי כדי להרוויח זמן עבור בניית מסגרת תכנונית. לטענת העירייה כי תמ"א 38 ברמת גן מגדילה באופן משמעותי את מספר התושבים בעיר מבלי להכין את התשתיות הציבוריות שלה. עו"ד אילן בומבך אמר כי החובה חלה על כל אחד לנהוג בתום לה, חלה שבעתיים על עירייה שלא יכולה להגיש ערעור טקטי.
 • חלק מראשי עיריות מתנגדים להארכת תוקפה של תמ"א 38
  גלובס 05.07.2021
  במשך שלושה השבועות מאז השבעת הממשלה, הצהירה שרת הפנים, איילת שקד, כי בכוונה לבחון את המשכה של תמ"א 38, גם מעבר למועד שנקבע – אוקטובר 2022 – כמועד לפקיעת תוקפה. לצורך בדיקת האפשרות להאריך את תוקפה של תמ"א 38, נפגשה שרת הפנים עם דורית זילבר, המנכ"לית של מינהל התכנון, והן דנו בנושא. התנגדות להארכת תוקפה של תמ"א 38 עולה מראשי עיריות של מספר ערים אשר הודיעו כי בכוונת להכריז על הקפאת תמ"א 38 בעירם על סמך סעיפים בחוק התכנון והבנייה המאפשר לרשויות המקומיות או לרשויות התכנון להגביל את הוצאתם של היתרים בעירם במקומות בהם מקודמת תוכנית. מביו ראשי הערים שהתנגדו נמצאות רמת גן, גבעתיים, הרצליה, בת ים, אור יהודה. ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, הצהיר כי צריך לדחות את רוע הגזירה כאשר תמ"א 38 ברמת גן, גרמה לנזקים גדולים, והיא מהווה איום הן על איכות החיים של תושבי רמת גן והן על התזרים הפיננסי של העירייה. ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, מצהיר כי תמ"א 38 בגבעתיים, אינה מתאימה לעיר, כמו לערים נוספות בגוש דן. התוכנית מעמיסה על הערים הצפופות תושבים נוספים מבלי לדאוג למבני ציבור, ומבלי לתת פתרונות לתחבורה, היא גם מונעת היטלי השבחה לדברי קוניק, אשר אמורים לאפשר את פיתוח הערים, ולפיכך החליטו בעיריית גבעתיים שכל זמן שאין פתרונות לנושאים הבעייתיים, לא ידונו בבקשות חדשות של ביצוע פרויקטים שת תמ"א 38 בגבעתיים. ראש עיריית בת ים, צביקה ברוט, טוען שידוע כי הארכת תוקפה של תמ"א 38, תפגע בדיירי העיר וכן ברשות המקומית. לדבריו ברוט, מספר שנים לאחר שהפרויקטים יסתיימו, יעלו בעיות של תשתיות כמו חנייה, מוסדות חינוך, ביוב ועוד. 
 • ליווי של עורכי דין את בעלי הדירות בפרויקטים של תמ"א 38 או פינוי בינוי
  Ice 05.07.2021
  התחום של התחדשות עירונית הינו מרכזי בתכניות של הממשלה הן כפתרון למשבר הדיור והגדלת ההיצע והן כפתרון לאוכלוסיות הוותיקות המשמש להם בשורה. לכן התחדשות עירונית תהיה משמעותית בתחום הבנייה בארץ בעשורים הבאים. כאשר בעלי דירות מבקשים לקדם פרויקט של התחדשות עירונית, הם זקוקים לליווי של אנשי מקצוע אשר ידאגו לאינטרסים שלהם. עורכי הדין רויטל יוריסט וינקי עפרוני, בעלי המשרד יוריסט-עפרוני, מלווים בעלי דירות בלבד מתוך הבנה שייצוג גם של יזמים, ואפילו שלא מדובר באותם הפרויקטים, עלולים ליצור ניגוד עניינים. לכן הם מתמקדים בבעלי הדירות בלבד תוך שהם מחויבים לשמור על האינטרסים שלהם ומשמשים כתובת לפתירת בעיות בתהליך. לדבריהם, כאשר מבקשים להתחיל לקדם פרויקט יש לערב את עורכי הדין בשלב ראשוני של התהליך, כאשר תפקידם הוא לעזור בגיבוש בעלי הדירות ולעזור בכל התהליך, תוך כדי עבודה מול בעלי המקצועות הנוספים המעורבים כמו היזמים, המפקחים, האדריכלים ועוד. כאשר מדובר בפרויקט של תמ"א 38 אז יש לגבש בעלי דירות של בניין בודד לעומת פינוי בינוי שאז יש לארגן בעלי דירות ממספר בניינים. כאשר מדובר בפרויקט של תמ"א 38 במסלול של חיזוק ובינוי (תמ"א 38/1) יש לדאוג לכך שבעלי הדירות יקבלו את התמורה הנאותה, ולכך יש להזכיר את ההחלטה של בית המשפט המחוזי תל אביב שהתמורה לבעלי הדירות תהיה ללא קשר לגודל הדירה המקורית או למיקום שלה. עוד הדין עוזר בבחירת היזם ולאחר בחירתו הוא מקדם את התהליך של הכנת הסכם משפטי כאשר הוא עובד מול היזם ובאי כוחו, תוך שהוא דואג להקטין את החיכוחים בין בעלי הדירות כאשר בפרויקטים של פינוי בינוי כולל תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2) נדרש רוב של 80% מבין בעלי הדירות בעוד שבפרויקטים של תמ"א 38 במסלול של חיזוק ובינוי (תמ"א 38/1) נדרש רוב של 67% בלבד.
 • פרויקט פינוי בינוי בתל אביב קודם במהירות על ידי עזרה ובצרון
  Ice 04.07.2021
  חברת הבת של עיריית תל אביב-יפו, "עזרה ובצרון" מקדמת פרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב, תוך שהיא מארגנת את בעלי הדירות לתהליך וגם מתכננת את התוכנית בנין עיר (תב"ע) ומגישה את התוכנית לאישור העירייה. כך מקדמת "עזרה ובצרון" פרויקטים של פינוי בינוי בתל אביב והיא גם יוצאת ב"קול קורא" לבחירת היזמים אשר יבצעו את הפרויקטים. בחודש נובמבר 2019 פורסם "קול קורא" לביצוע פרויקט פינוי בינוי בתל אביב, שבו ייבנו 315 יחידות דיור בדרום העיר תל אביב בשכונת אליעזר ברחוב תקוע 11-33 שם יש כיום 4 בנייני רכבת ישנם שבהם 96 דירות. במקום הבניינים הישנים שייהרסו, ייבנו כ-315 דירות ב-4 בניינים בגובה של עד 8 קומות ובניין גבוה אחד שבו 23 קומות . ל"קול הקורא" הוגשו 14 כאשר היזם הנבחר הוא חברת יוסי אברהמי ביחד עם קבוצת אלמוגים כאשר הם מעניקים לכל בעל דירה שתיהרס, דירה חדשה בתוספת של כ-25 מ"ר לדירה וכן מרפסת ומקום חנייה. מנכ"ל חברת "עזרה ובצרון" ציין כי המודל הזה של קידום פרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב הוא מהפכני אשר מאפשר לבעלי הדירות תהליך הוגן ובטוח כאשר העירייה מובילה, יחד עם בעלי הדירות, את התכנון ובד בבד מאפשרת וודאות ליזם, כך שכל הצדדים מרוויחים מהתהליך. מנכ"לית חברת אלמוגים, מיכל גור, ציינה כי הפרויקט בו זכתה החברה, תואמת את האסטרטגיה של השקעה בפרויקטים רחבי היקף במרכז אזורי הביקוש לצד חיפוש הזדמנויות גם בפריפריה, בה נוקטת החברה. סמנכ"ל הכספים בחברת יוסי אברהמי, צחי דידי, הודה לחברת "עזרה ובצרון" על התהליך המוצלח שהם הובילו מול בעלי הדירות ומוסדות התכנון. האדריכלית, גיליה ברגר-קוליץ, מ"עזרה ובצרון, ציינה את משך הזמן הקצר, של 4 שנים, שבו גם אורגנו בעלי הדירות, גם בוצע התהליך מול מוסדות התכנון וגם בוצע תב"ע, כאשר אותו ביצעה מיכל יוקלה מסטודיו מיא אדריכלים.

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה