פרסומות

שוסטר התחדשות עירונית פרסמו אצלנו

אתר האינטרנט המוביל לתחום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, באוקטובר 2022
קריאה אחרונה לעלות על רכבת התמ"א

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה
מימון לפרויקט תמ"א 38 ופינוי בינוי

 

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • תושבים מוחים כנגד מדיניות העירייה בנוגע לפרויקטים של תמ"א 38 בחיפה
  חדשות חיפה 29.11.2019
  מחאה של תושבים לריסון תמ"א 38 בחיפה, באה לידי בהפגנה שהם קיימו בבוקר בדרישה לרסן תהליכים של התחדשות עירונית באזור של משולש הרחובות יותם אהוד, יוכבד. התושבים מוחים על כך שפרויקטים של תמ"א 38 בשכונות של רכס הכרמל נעשים באופן אגרסיבי כאשר בניינים בגובה של 2-3 קומות נהרסים ותחתם נבנים. לטענת המוחים המתחם העירוני על מאפייניו האדריכליים והתכנוניים כיום הוא ייחודי ומשלב בים ערכי הטבע, הנוף והעירוניות. כבר כיום בחלק מהרחובות, בהם התנועה היא חד סטרית, התושבים סובלים יום יום מפקקים והחשש של המוחים הוא שבנייה אגרסיבית במסגרת פרויקטים של תמ"א 38 יהפוך את המצב לבלתי נסבל ברחובות אלה. אחת התושבות, שי משה, פונה בקריאה לעינת קליש ולעיריית חיפה, לפעול לכך שיהיה תכנון מקיף לשכונה תוך התייחסות לשטחים הירוקים, למדרכות ולשבילים. העירייה צריכה, לטענת משה, להקפיד על טובת התושבים מכיוון שלקבלנים חשוב בעיקר הרווח הכספי. יו"ר הירוקים של חיפה, אביהו האן, הגיע לתמוך במפגינים של רכס הכרמל כנגד מדיניות תמ"א 38 בחיפה אותה מקדמת עינת קליש, אשר התחייבה במסע הבחירות שלה לבצע מדיניות מרוסנת של תמ"א 38. אביהו האן הצטרף לקריאה לבצע תכנון מחדש ולהביא בחשבון את נושא החנייה וכן לעצים הנהרסים. תושבת רחוב אהוד, מיכל שטיינברג, ציינה כי ברחוב אין כיום פתרון לבעיית התחבורה והתושבים סובלים מפקקים מכיוון שהוא לא תוכנן לכמות התושבים שיש היום. לדבריה לא הביאו בחשבון שלדיירים בכל דירה יש שתי מכוניות. עוד בעיה שקיימת היא פלישה של חזירי בר לחצרות וגם לדירות. גם שטיינברג פנתה לראש עיריית חיפה בדרישה לקיים את הבטחתה במסע הבחירות ולדאוג לתושבים.
 • ביטולה של תמ"א 38 תהיה טעות ויש לקדם בה תיקונים
  TheMarker 26.11.2019
  בכנס לשכת שמאי מקרקעין, אמרה סמנכ"לית מטה הדיור במשרד האוצר, מירי כהן שהיה ברור שאת תמ"א 38 צריך לסיים ובאופן הדרגתי וההחלטה, שהתקבלה באופן עקרוני במועצה הארצית לתכנון ובנייה, לביטולה של תמ"א 38 יצרה ודאות לשנים הבאות לשוק הדיור. חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד), טען מנגד כי ההחלטה שהתקבלה בתחילת החודש על ביטול תמ"א 38 היא טעות והיה צורך לעשות לה תיקון ולא לבטלה מכיוון שהשוק לא ייערך בלוחות הזמנים לשינוי. עוד טען ח"כ קיש כי צריך שיהיה ממ"ד בכל בית ולא רק פתרון לרעידת אדמה. ח"כ ציין כי מי שייפגע מביטול תמ"א 38 הם האוכלוסיות המוחלשות הגרות בדרום תל אביב ולא תושבי רמת אביב ג'. בכנס שהתקיים במלון דן אילת, השתתף גם ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס), שגם הוא הביע התנגדות לביטול תמ"א 38 אשר לדבריו נותנת לאוכלוסיות המוחלשות אפשרות לחדש את ביתם הישן ולהגדיל את שטחו ב-25 מ"ר. על הטענה כי תמ"א 38 נותנת מענה בין גדרה לבין חדרה, ענה ח"כ מלכיאלי כי גם בערים בת ים, רעננה ועוד יש אוכלוסיות שזקוקות לעזרה, והציע כי יינתן לכל יזם תמ"א 38 אחוזי בנייה בעיר תל אביב אם יבנה בעיר קרית שמונה ובפריפריה. ח"כ איתן גינזבורג  (כחול לבן), הסכים עם מירי כהן בעניין הוודאות התכנונית אך טען שיש לבדוק את התאמת תמ"א 38 לערים השונות וציין כי 60 אחוזים מהבניינים שהיו צריכים לעבור תמ"א 38 ברעננה, אכן עברו אותה. עו"ד אייל מאמו, ציין כי תמ"א 38 הוא כלי משלים ולא בא להחליף את פינוי-בינוי, כי יש אלפי בניינים שתוכנית פינוי-בינוי לא תתאים להם. עו"ד מיכה גדרון טען כי צריך לעשות שינוי לתמ"א 38 כי התוכנית הפכה להיות זירת התגוששות בין הרשות המקומית, היזמים ובעלי הדירות.
 • התאחדות בוני הארץ מתריע על הנזק מההצהרות על סיום תמ"א 38
  TheMarker 24.11.2019
  במסגרת כנס של לשכת שמאי המקרקעין דיבר נשיא התאחדות בוני הארץ שהתקיים באילת, ראול סרוגו, על שוק הדיור ועל הטלטלה בשור הזה לאחר ההצהרות על ביטולה של תמ"א 38. סרוגו טען כנגד מינהל התכנון כי להצהרות אלה יש משמעות כבר כיום וישנה עצירה של תמ"א 38 וזאת מכיוון שכדי להוציא לפועל פרויקט של תמ"א 38 נדרשים 3-4 שנים ולכן עד שיגיע המועד לביצוען, התוכניות כבר לא תהיינה רלוונטיות. סרוגו מפנה את השאלה למינהל התכנון מה לדעתם אמורים הקבלנים לעשות? האם להשקיע את הזמן לתכנון, מתוך ידיעה שאולי זה זמן מבוזבז? האם לפעול להחתמת בעלי דירות? לדברי סרוגו היצע הדירות בשנתיים הקרובות יהיה נמוך מאוד כאשר הסיבה לכך היא שפרויקטים נתקעים למשך שנתיים או שלוש. בכנס השתתף גם אמיר אוחנה, שר המשפטים, אשר הכריז על מינוי של 14 שמאים מכריעים חדשים אשר פועלים בכפוף למשרד המשפטים ושתפקידם לדון במחלוקות שמאיות. השמאות המכריעה הוא מוסד שקם בעקבות תיקון לחוק התכנון והבנייה משנת 2009. מינוי זה נועד להשפיע על ענף הנדל"ן, בכך שיקדם החלטות רבות  ויעזור לזרז לוחות זמנים. יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי, בירך על המינוי של השמאים המכריעים, וכן על קידום תקנות כללי האתיקה, עליהן דיבר השר אוחנה, , לפיהן יתאפשר לשמאי מקרקעין לקחת שכר טרחה לפי תוצאות ההליך. עוד הזכיר מסילתי כי לשכת שמאי המקרקעין יזמה הצעת חוק נוספת אשר תאפשר הליך דמה לגישור בתביעות של היטלי השבחה המגיעות לסך של עד 70,000 שקלים.
 • תביעת לשון הרע של יזם תמ"א 38 כנגד שכן סרבן נדחתה בבית המשפט
  גלובס 24.11.2019
  יזם תמ"א 38 הגיש לבית משפט השלום בתל אביב תביעת לשון הרע כנגד שכן סרבן אשר התנגד לפרויקט של תמ"א 38 ברמת גן. היזם קידם פרויקט תמ"א 38 ברחוב עלומים 11-15 בעיר רמת גן וקיבל את הסכמת רוב בעלי הדירות של הבניינים. אחד מבעלי הדירות הגיש ערר לאחר שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה רמת גן דחתה את ההתנגדות שלו. השכן הסרבן טען בערר לוועדת הערר המחוזית כי לתוכנית, אשר אושרה על ידי הוועדה המקומית, יש ליקויים רבים. באופן תמוה, גם נציגי עיריית רמת גן, אשר הופיעו בפני וועדת הערר המחוזית, הודו שקיימים ליקויים וכשלים בתוכנית, ולא ברור היה כיצד הם אישרו את התוכנית. למרות כל זאת, וועדת הערר המחוזית אישרה את התוכנית. השכן הסרבן לא ויתר ועתר כנגד הוודעה, לבית המשפט לעניינים מינהליים. הצדדים הגיעו להסכמות, לפיהן היזם יתקן את התוכנית ויגישו אותה בתוך 30 יום, אך היזם לא עמד בפסק הדין, והתברר לאחר שנתיים התברר שהוא הגיש לוועדה המקומית 7 תוכניות שכולן היו לקויות. ולבסוף, בוטל הפרויקט בשנה שעברה. היזם הגיש לבית משפט השלום בתל אביב תביעת לשון הרע כנגד השכן הסרבן על המכתבים שהוא שלח בדואר אלקטרוני לבעלי השירות ולעיריית רמת גן, לשופט הדן בעניינו וכן ליו"ר וועדת הערר. השכן טען מנגד שהיזם הטעה באופן מכוון את הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. עוד טען הנתבע כי תביעת לשון הרע של היזם, לפיה דרש 2.6 מיליון שקלים על לשון הרע, נועדה לאיים עליו על מנת שהוא יוותר על התנגדותו לפרויקט תמ"א 38. שופט בית משפט השלום, יאיר חסדיאל, קיבל את טענת ההגנה ודחה את התביעה כאשר קבע שהטענות של השכן הסרבן היו נכונות ונאמרו בתום-לב. עוד קבע השופט שתביעת היזם היא תביעת השתקה אסטרטגית והטיל על היזם לשלם את הוצאות המשפט בסך של 105,000 שקלים.
 • תוכניות של פינוי בינוי בבקעת אונו
  ביזנעס 24.11.2019
  תוכנית פינוי בינוי ביהוד אושרה על ידי הותמ"ל - הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור – למתחם מוהליבר שבו יש כיום 336 דירות הנמצאות במצב תחזוקה ירוד. על פי התוכנית אותה קידמה עיריית יהוד ביחד עם היזם חברת ענב, ואשר נערכה בידי משרד האדריכלית בלנדר, הבניינים במתחם ייהרסו ותחתם ייבנו 1,344 דירות חדשות. מבבד בניית יחידות הדיור התוכנית כוללת גם הקמה של שטחי ציבור פתוחים, כמו גם שטחי מסחר. כמו כן יבוצע שדרוג והחלפת של תשתיות קיימות, והעתקה צפונה של רחוב בן גוריון והרחבה של רחוב מוהליבר רחוב כצנלסון, כך שהם ישמשו צירים עירוניים. בשני העשורים הבאים אמורים להתווסף יותר ממאה אלף תושבים לאזור בקעת אונו, על ידי בנייה של עשרות אלפי דירות שייבנו בבנייה לגובה ויגדילו את הצפיפות באזור. חלק מהבנייה החדשה תיעשה באזורים שיפונו במתחם של בסיס תל השומר וכן של בית חולים תל השומר. בעיר קריית אונו מתוכנן להכפיל במשך 20 שנה את מספר התושבים מ-40,000 לכדי 80,000 כאשר 3,600 יחידות דיור ייבנו במסגרת של התחדשות עירונית בקריית אונו. בעיר יהוד-מונוסון יש תוכניות בנייה של 5,500 דירות במסגרת התחדשות עירונית ביהוד-מונוסון. עיריית גבעת שמואל הפקידה לאחרונה תוכנית מתאר לפיה עד שנת 2040 מספר התושבים יגיע לכדי 55,000. בעיר אור יהודה אושרה תוכנית לבניית 2,350 יחידות דיור באזור שמצפון לדרך 461. התוכנית בעיר יהוד שקודמה במסלול יזמי על ידי חברת ענב, אשר מבצעת פרויקטים של פינוי בינוי ברחבי הארץ שבהם מתוכננות להיבנות יותר מ-6,000 יחידות דיור חדשות במהלך השנתיים הקרובות, עברה לאחר מכן לטיפול של הרשות להתחדשות עירונית. חברת ענב מקדמת פרויקטים באזור של בקעת אונו – יהוד, קריית אונו, נווה מונוסון - שבו ייבנו כ-2,900 דירות חדשות במקום כ-800 הקיימות כיום.
 • תמ"א 38 הניחה יסודות שישפיעו על התחדשות עירונית גם אחרי שתוקפה יפוג
  כלכליסט 21.11.2019
  בכנס של בכירי ענף התחדשות עירונית של DUN'S 100, אמר יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, כי הרשות הוסיפה מאז הקמתה 25 מינהלות עירונית בערים בהן יש פוטנציאל לביצוע התחדשות עירונית. אביטן הוסיף כי הרשות שוקדת על הגדרת מסמך עקרונות עבור הסכם גג שיקדם את פיתוחם של תשתיות ומבנים ציבוריים, מה שיביא לזירוז תהליכים של פינוי-בינוי. בכנס גם נדון עתידה של תמ"א 38 אשר אמורה להגיע לסיומה באוקטובר 2022. עו"ד קרן פרשקר, טענה כי תמ"א 38 תגיע לסיום הפורמלי שלה, אך היא הניחה מורשת תודעתית, הרבה פרקטיקה והרבה תוכניות אשר יביאו בהמשך למיזמים של הריסה ובניה מחדש. תמ"א 38, ציינה עו"ד פרשקר גרמה לאישור תוכניות רבות אשר מכוח סעיף 23 שלה, הן אושרו. תהליכים נוספים התגבשו בזכות תמ"א 38, כמו נהלים ברורים של הבנקים ללווי פרויקטים כאלה, או התמחות של יזמים רבים בתחום של תמ"א 38, כמו גם של עורכי דין ועוד. עו"ד רן ברא"ז, דיבר בכנס על הקושי בפרויקטים של התחדשות עירונית והוא החסם של אחוז הסכמת בעלי הדירות הנדרש. למשל בפרויקט של התחדשות עירונית בתל אביב כאשר יש 12 דירות בבניין ונדרשת הסכמה של 80 אחוזים מבעלי הדירות, דבר זה משאיר את ההחלטה האם יתקיים הפרויקט בידי 2-3 בעלי דירות המתנגדים לפרויקט. גם  מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים, יוסי חסון, הצטרף לדעה שתוכנית תמ"א 38 נכשלה, אך הבעיה שעדיין קיימת הוא עניין אי הוודאות בפרויקטים של תמ"א 38, מציין חסון. אם יזם תמ"א 38 מתכנן על רווח יזמי מסוים אך כשהוא מקבל היתר בנייה הוא מגלה את עניין היטל ההשבחה זה לא נמצא בתחשיבים שלו. 
 • אושרה תוכנית התחדשות עירונית בלוד
  מקומונט לוד 19.11.2019
  הוועדה המקומית של עיריית לוד אישרה תוכנית התחדשות עירונית בלוד אשר תתבצע בשכונת רמת אלישיב בסמוך לבית הספר נעם נריה ובסמוך לתחנת המשטרה בפינת רחוב כצנלסון ורחוב פלומניק. לפני קיום הישיבה בה אושרה התוכנית נערכה הפגנה של חלק מתושבי שכונת רמת אלישיב, כנגד התוכנית של פינוי בינוי בשכונה מהחשש שבזמן הגשת התוכנית, עיריית לוד וגם היזם לא התחייבו לתת פתרונות תשתיתיים ראויים לגידול הצפוי של אוכלוסייה. אך התוכנית אושרה לאחר שהיה מתנגד אחד, עמיחי לנפלד, שרצה לוודא לפני ההצבעה כי הפתרונות שהוצעו אחר ישימים. התוכנית זוכה לליווי של רביבו, ראש עיריית לוד, ושל רפי יקותיאלי, האחראי על תחום של התחדשות עירונית בלוד כמו גם של מיכל מאיר, אדריכלית העיר, ושל בן מיוסט, מנכ”ל החברה הכלכלית. הוועדה המקומית של עיריית לוד. על פי התוכנית ייהרסו שני בניינים ישנים שבהם יש 24 דירות ובמקומם ייבנו שלושה בניינים המתנשאים לגובה של 10-17 קומות ובהם 130 דירות. לגבי הבניין בן 17 קומות, קבעה הוועדה  כי יתוכנן כל שיתאים לצביון הדתי של שכונת אלישיב. בהחלטת הוועדה ישנה התייחסות גם להתנגדויות של התושבים ונקבע כי לקראת הגידול הצפוי במספר התושבים בשכונה כי ייעשה שימוש במגרשים של משטרת לוד שאמורים להתפנות בתוך כשנתיים, ועיריית לוד תקדם תב"ע שבו יהיה תכנון מפורט למבני ציבור כדוגמת גני ילדים, תנועת נוער, בתי כנסת, מקווה ועוד. הוועדה המקומית הנחתה את אגף ההנדסה בעיריית לוד לבדוק את ההתאמות לשכונת רמת אלישיב, שבה משק בית הוא בממוצע בן 4.7 נפשות.
 • בדרך כלל פרויקט תמ"א 38 לא מסתיים כפי שסוכם בתחילה בין יזם תמ"א 38 לבעלי הדירות
  כלכליסט 09.11.2019
  קידום פרויקט של התחדשות עירונית הוא עניין מורכב ומסובך הכולל שכנוע של בעלי הדירות. לעיתים לאחר שנים של ניסיון לקדם אותו, הפרויקט נגנז ובשנים האחרונות יש ירידה במספר התחלות הבנייה שהם תוצאה של פרויקטים מהסוג של תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2). הקמתן של 6 מינהלות עירוניות וכן תיקון חוק המתייחס לדייר סרבן המאפשר לקבל חתימה של עו"ד במקום הסכמה שלו, הן חלק מהצעדים שננקטו כדי לשפר את המצב. העיר גבעתיים, שכנתה של העיר תל אביב, היא אחת הערים שבה התכנון אינו פשוט כאשר הצפיפות האוכלוסייה בה היא מהגדולות בארץ והיא נמצאת במקום השני לאחר בני ברק, אך הביקוש לדירות בה הוא גבוה. רוב בנייני העיר גבעתיים נבנו לפני למעלה מ-50 שנה ויש בה מחזור בשטחים המיועדים למוסדות ציבור ומוסדות חינוך. מתן סופר, אחד המייסדים של חברת מותג עירוני, המובילה כמה פרויקטים של תמ"א 38 בגבעתיים וכן של פינוי בינוי, מציין כי המו"מ מול בעלי הדירות הוא אחד האתגרים הגדולים לכל יזם תמ"א 38. גם התנאים המשתנים לביצוע פרויקטי תמ"א 38 או פינוי בינוי מקשים על ביצוע פרויקטים כאלו. חברת מותג עירוני, למשל, קידמה מו"מ מול בעלי דירות ברחוב ז'בוטינסקי בעיר גבעתיים, אך הנחייה תכנונית חדשה של עיריית גבעתיים חייבה את החברה לשנות את הפרויקט באופן שסיכן את קיום הפרויקט. מיתוג עירוני מקדמת כעשרה פרויקטים של התחדשות עירונית ברמת גן, גבעתיים, רמת השרון וכן בעיר תל אביב כאשר חלק מהפרויקטים הם מהסוג של תל תמ"א 38 במסלול של חיזוק וחלק במסלול של הריסה ובנייה מחדש.
 • העירייה הקפיאה פרויקטים של תמ"א 38 בקריית ביאליק במסלול של הריסה ובנייה מחדש
  כלכליסט 06.11.2019
  אלי דוקורסקי, שעומד בראש עיריית קריית ביאליק מציין כי בשנים האחרונות הוגשו בקשות לא הגיוניות של פרויקטים מסוג של תמ"א 38 בקריית ביאליק, להריסת בתים ובנייה של בתים חדשים במקומם. דוקורסקי מציין כי על פי הבקשות ישנו ניסיון לנצל את היתרונות שמאפשר תמ"א 38 ולדבריו עיריית קרית ביאליק סירבה לתת את ההיתרים, אך היזמים פנו לוועדת הערר וקיבלו מה שרצו. לדוגמא ברחוב קק"ל בניינים בני 2-3 קומות נהרסו ותחתם נבנו מבנים בגובה של 7 קומות מה ששינה את אופיו של הרחוב כולו. העירייה החליטה לאחרונה לפרסם סעיפים אשר יקפיאו את ההוצאה של היתרי הבנייה בכל רחבי קריית ביאליק ואשר יעצרו את אישורם עבור פרויקטים של תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה מחדש, וזאת עד אשר תגובש תוכנית אשר תגדיר מהם זכויות הבנייה בחלקים השונים של קריית ביאליק. תמ"א 38 במסלול של חיזוק הבניין, לא יוקפאו אך עיריית קריית ביאליק הוחלט להעמיד תנאים בקשר לבחינת היכולת הכלכלית של כל יזם תמ"א 38 לפני שיינתן ההיתר, וזאת לאחר שמספר פרויקטים של תמ"א 38 בקריית ביאליק נעצרו בשל קשיים כספיים של יזמי תמ"א 38. צוות תכנון בעיריית קריית ביאליק החל לעבוד על תכנית אשר תגדיר מהן זכויות הבנייה בחלקים השונים של העיר ואשר תביא לאיזון בין האזורים המבוקשים יותר של קריית ביאליק לבין השכונות בהן הביקוש קטן יותר. דוקורסקי, התייחס להחלטה לסיים בשנת 2022 את תמ"א 38 ואמר כי זו החלטה נכונה מכיוון שהיא החטיאה את מטרתה, מאחר ומה שמעניין את יזם תמ"א 38 הוא לא רעידות האדמה וכך נשארות העיריות עם בעיה של תשתיות הלוקות בחסר, וכן של מבני ציבור.
 • תוכנית התחדשות עירונית בבת ים אושרה למתן תוקף
  Bizportal 06.11.2019
  תכנית לביצוע התחדשות עירונית בבת ים אושרה למתן תוקף על ידי הועדה המחוזית לתכנון ולבניה תל אביב. מדובר בתכנית נרחבת של התחדשות עירונית מסוג של פינוי בינוי בבת ים, שתתבצע בחלק המערבי של שכונת רמת הנשיא, במסגרתה ייבנו 1,728 דירות וכן שטחי מסחר ותעסוקה. המתחם בו תתבצע התכנית נתחם מצד מזרח ברחוב הרב לוי, בצד מערב ברחוב ניסנבוים, מצד צפון רחוב יוספטל ומצד דרום רחוב כ"ט בנובמבר כאשר הבינוי שיתבצע יהיה בקרבת התוואי של הקו האדום של הרכבת הקלה אשר מוקם ברחוב ניסנבוים ורחוב יוספטל. האדריכלית דניאלה פוסק, המשמשת יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, ציינה כי זוהי תכנית של התחדשות עירונית המשמעותית ביותר שנעשתה עד כה בעיר בת ים. במסגרת התכנית של פינוי בינוי ייהרסו מבנים שבהם 424 דירות ותחתם ייבנו 16 מבני מגורים כאשר ששה מהם יהיו בני 10 קומות וייבנו ברחוב הרב לוי כאשר הם פונים אל שכונת המגורים הנמצאת בצד מזרח, ויתר עשרת המבנים יהיו מגדלים שיתנשאו לגובה של 40 קומות יהיו בקרבת הקניון הקיים אשר בצד מזרח ורחוב יוספטל מצד צפון כאשר המבנים פונים לכיוון של אזור העסקים המתפתח מצד מערב. באזור הבנייה הגבוהה של הפרויקט יוקצו גם, בנוסף לדירות המגורים, גם שטחי תעסוקה בשטח של 11,000 מ"ר ועוד 6,500 מ"ר למסחר. בנוסף יוקצו במתחם כ-5 דומם לשטחי ציבור ועוד 9 דונם לשטחים פתוחים. התכנית מותאמת למדיניות ציפוף הבנייה המחוזית ונקבע התקן של 0.6 מקומות חנייה לכל יחידת דיור.

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה