פרסומות

פרסמו אצלנו אשד המנהלת להשבחת נדל"ן

אתר האינטרנט לפינוי בינוי, תמ"א 38 והתחדשות עירונית

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

תמ"א 38 נשארת אתנו?
תמ״א 38, שעברה כבר לא מעט גלגולים וקיבלה כבר תאריך תפוגה, זוכה לגרסה חדשה, גרסת איילת שקד.
נראה שבכוונת שרת הפנים לקדם הארכה נוספת של התמ"א, בניגוד לעמדתה של ראש מינהל התכנון, שתקפה את הקבלנים כאינטרסנטים רק לפני מספר שבועות על דרישתם זו.
שרת הפנים איילת שקד הודיעה על החלטתה להגיש בתוך 4 חודשים הצעת חוק נפרדת למתווה החלופה לתוכנית תמ"א 38. במסגרת התוכנית יוגדל היקף הזכויות במסלול הריסה מ-350% ל-400%, תבוטל מגבלות גובה המבנה וייקבע מסלול מקוצר לתוכנית + היתר.
בדומה לבקשת הקבלנים, ככל שהחלופה לא תאושר בחוק עד סוף נובמבר הקרוב, תמליץ השרה למועצה הארצית להאריך את התוכנית הקיימת בשנה נוספת, עד אוקטובר 2023, ותפעל לשיפור הוראת המעבר.
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה

תמ"א 38 פינוי בינוי רמב"ם 10 רמת השרון, מליד לבניין חדש
בשנת 2016 קיבלנו באתר המרכזי ל תמ"א 38 והתחדשות עירונית פנייה של דייר מהבניין ברמב"ם 10 רמת השרון. את הפנייה העברנו לצורי בר מאפגד בניין וסביבה.
 צורי הוא ידיד האתר המרכזי מימי הפעילות הראשונים שלנו ולתמיד. כמו שנהוג בכל פרויקט התחדשות עירונית שמכבד את עצמו, לא היה מכשול שהתהליך לא נתקל בו. צורי הפייטר והנציגות הטובה של הבניין התגברו על הכל. ביום שני השבוע 3.5.21 נרשם שלב מהותי בתהליך והבניין הישן נהרס. 
גיורא, יהודה וכל צוות האתר המרכזי מאחלים לרמב"ם 10 שבקרוב נזכה כולנו לראות את הבניין החדש, מוצלח ומרשים לפחות כמו בהדמייה.
מאחלים המשך הצלחה לכולם!!!

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • החלטות שהתקבלו לקידום פרויקטים של פינוי בינוי
  TheMarker 26.10.2021

  מספר תיקוני חקיקה אושרו בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אושרו בתחום של התחדשות עירונית. בישיבת הוועדה השתתפו מלבד נציגי המשרד של הבינוי והשיכון גם נציגים של הרשות להתחדשות עירונית ונציגי משרד המשפטים. במשרד הבינוי והשיכון מגבשים גם תוכנית ובמסגרתה תקצה כרבע מיליארד שקלים ואם היא תאושר, היא תיתן מענה ליישובי הפריפריה מאחר והתיקונים שאושרו אין בשורה גדולה לישובים אלה. אחת המטרות של התיקונים היא להקל על קידום פרויקטים של פינוי בינוי במקרים שבהם יש סכנה של פגיעה בזכויות קנייניות וההחלטה להוריד את רף ההסכמה מ-80 אחוזים ל-67 אחוזים של בעלי הדירות אמורה לעזור במימוש פרויקטים של פינוי בינוי. על פי ההחלטות יוכלו הרשויות המקומיות לגבות היטלי השבחה של 25 אחוזים בפרויקטים של פינוי בינוי כדי לעזור להם לקדם התחדשות עירונית. החלטה נוספת שהתקבלה היא ביטולה של הקרן הממשלתית להתחדשות עירונית שבה כבר נצברו כ-300 מיליון שקלים שלא נוצלו לקידום התחדשות עירונית בפריפריה ולהשתמש בחלק ניכר מהכספים האלה לתקצב הסכמי גג עם הרשויות המקומיות. מתוך הסכום של 250 מיליון שקלים שיועדו למטרה זו רק 70 מיליון שקלים הופנו לאזורי הגליל והנגב לקידום פרויקטים של התחדשות עירונית. בינתיים יופנו כספים אלה לישובים כמו צפת, קריית שמונה, שלומי שבהם יש כבר תוכניות לפרויקטים של פינוי בינוי. במשרד השיכון הבהירו כי יהיו צעדים נוספים להפנות משאבים ליישובי הפריפריה כדי שתהיה כדאיות כלכלית לביצוע פרויקטים של פינוי בינוי בפריפריה, אשר חלק מהם נמצאים על קו השבר הסורי אפריקאי וישנם בהם בניינים המוגדרים כמסוכנים. במסגרת צעדים נוספים מבקשים במשרד הבינוי והשיכון להפנות עוד 200 מיליון שקלים לתקצוב פרויקטים נוספים של פינוי בינוי בפריפריה.

 • זכויות בנייה מכוח תמ"א 38 שייכות לכלל בעלי הדירות בבניין
  Ynet 23.10.2021
  בעלי דירות התארגנו לביצוע פרויקט של תמ"א 38 בחיפה ובחודש יוני 2020 הם התקשרו עם יזם שיבצע את הפרויקט של תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה מחדש. מחסן שגודלו 138 מ"ר רשום על שמו של הקבלן ועל שם בעלת הקרקע המקורית של הבניין. בתקנון הבית נקבע כי זכויות הבנייה שאינן מנוצלות שייכות ליחידה זו של המחסן. הקונה שרכש את חציה של היחידה ביחד עם הקבלן טענו שזכויות הבנייה מכוח תמ"א 38 אינן יכולות לעבור ליזם כי הן שייכות להם. בעלי הדירות האחרים הגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה ובה טענו כי כמעט כל זכויות הבנייה נוצלו לצורך בניית הבניין ולא נותרו זכויות למעט אלה המגיעות מכוח תמ"א 38. עוד טענו כי הוראות התקנון ובכלל זה זכויות הבנייה בתקנון לא נוגעות לזכויות מכוח תמ"א 38 שמטרתה היא חיזוק הבניין כולו ולא מתייחסת ליחידה מסוימת, וכן הוסיפו וטענו כי כאשר ערכו את התקנון, תמ"א 38 כלל לא הייתה קיימת עדיין. בעלי הזכויות ביחידה טענו מנגד כי בעלי הדירות היו מודעים לכך שזכויות הבנייה העתידיות, ובכלל זה זכויות הבנייה מכוח תמ"א 38 שייכות למחסן, ואינן רכוש משותף וכי מחירי הדירות היו נמוכים בשל כך ממחירי השוק. שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, עפרה אטיאס,  קיבלה את הבקשה זכויות הבנייה מכוח תמ"א 38 שייכות לכלל בעלי הדירות תוך שהיא מבהירה כי זכויות אלה היא הטבה כלכלית הניתנת לכל בעלי הדירות על מנת להמריצם לחיזוק הדירות שלהם. מניעת היכולת של בלי הדירה לנצל את זכויות הבנייה יכולות לסכל את מטרת תמ"א 38 כי לא יהיה ניתן לשלם ליזם כדי שיבצע את החיזוק.
 • תפקידה של המדינה הוא לעודד ביצוע של חיזוק מבנים ישנים
  גלובס 22.10.2021
  על פי הכללים של חוזק חומרים, בניינים שנבנו לפני 50 שנה ויותר מתיישנים וקיימת סכנה שיהיו מבין אלה גם בניינים שעלולים לקרוס. לאחר קריסת הבניין בעיר חולון ופינוי בניינים בערים כמו רעננה ואחרות, הנושא הוזכר יותר ויותר. תמ"א 38, אשר נועדה לחזק מבנים שיעמדו בפני רעידות אדמה, נכנסה לתוקף בשנת 2005, לא הצליחה לתת פתרון בקנה מידה נרחב ורק כמות קטנה, יחסית, מבין הבניינים הישנים עבור חיזוק במסגרתה. הסיבה לכך שהתוכנית תמ"א 38 לא הצליחה מעבר לכך, היא היעדר כדאיות כלכלית. כדי לשפר את הסיכויים לביצוע פרויקטים של תמ"א 38, התקין המחוקק בשנת 2008 את "חוק החיזוק" שמסגרתו ניתנה לשר האוצר הסמכות להעניק תמריצים כספיים כי לעודד את ביצוע חיזוק המבנים גם מקומות בהם אין כדאיות כלכלית. כלומר, במקומות בהם קיימת סכנה גדולה יותר של רעידת אדמה, כדוגמת טבריה, קריית שמונה, אילת, אך הקרקע זולה בהן נדרשת תמיכה של המדינה כדי שפרויקטים של תמ"א 38 יתבצעו. בפועל, שר האוצר לא התשמש בסמכות שניתנה לו, והגיע הזמן שהמדינה תפנה משאבים כדי לעודד ולקדם פעולות הדרושות להצלת חיים במקרים שהמבנים עלולים לקרוס. זוהי חובתה של המדינה לאזרחים שלה ולא חובתה של הרשות המקומית, מכיוון שלרשויות אין את התקציב הנדרש לביצוע כאלה. הקריטריון לקביעת העידוד לא יהיה על פי מיקום גאוגרפי, אלא על פי חוקי העזר למבנים מסוכנים.
 • כיסויים ביטוחיים למקרה של נזק לבניין בשל רעידת אדמה
  Ynet 19.10.2021
  בעקבות קריסת הבניין בעיר חולון עלה לדיון הנושא של מצב הבניינים הישנים, במיוחד אלה שנבנו לפני 60 או 70 שנים, ובכלל זה השאלות בנוגע לביטוח הבניינים. גם הנושא של קריסת בניינים בשל רעידת אדמה עלה שוב לכותרות תמ"א 38 אשר מטרתה היא חיזוק מבנים שיעמדו בפני רעידות אדמה. ישנם סיכונים שביטוח עשוי לכסות כאשר מדובר על ביטוח דירה כאשר נגרם נזק למבנה. אירועים כאלה יכולים להיות כתוצאה של התנגשות של רכב, אירוע של אש, התפוצצות בלון גז, נפילת כלי טיס, רעידת אדמה, צונאמי ועוד, כאשר חלק מהם צריכים להיות מצוינים במפורש כמבטחים. לעומת זאת ישנם אירועים שאינם מכוסים על ידי הביטוח, כמו למשל פיגוע חבלני, אירועים בעת מלחמה ועוד. כאשר מדובר ברעידת אדמה הנזק יכול להיות משמעותי ולכן מומלץ לרכוש בפוליסת הביטוח כיסוי מתאים לעיתים אפילו יותר מערך הדירה. למשל, כאשר מדובר בבית משותף, ישנו כיסוי הנקרא "סכום ביטוח נוסף לבית משותף" המיועד למקרים בהם נגרם נזק מעל ל-70 אחוזים מבניין המשותף והרוכשים אותו יקבלו פיצוי נוסף מעבר לשווי הדירה. ההיגיון העומד מאחורי ביטוח כזה הוא הקושי שיכול להיות למבוטח לבנות את הדירה מחדש, כאשר הוא תלוי גם בבעלי הדירות האחרים באותו הבניין. אלו מביניהם שלא מבוטחים ברמה שתאפשר להם לממן את הבנייה מחדש, יגרמו לכך שלא ניתן לבנות את הבניין מחדש והמבוטח יידרש לרכוש דירה במיקום אחר. המדינה והרשויות גיבשו תוכניות של תמ"א 38 ושל פינוי בינוי כדי להתמודד עם הבעיות הנגרמות ברעידות אדמה ומומלץ עבור בניינים לפני 40 שנה או יותר להזמין מהנדס אשר יקבע את תקינותו של המבנה ובהתאם לכך לשקול פעולות של ביצוע פינוי בינוי או תמ"א 38.
 • ההצעה להוריד את אחוז המבקשים הנדרש כדי לבצע התחדשות עירונית
  Ice 19.10.2021
  ועדת הפנים של הכנסת דנה לאחרונה בתיקון הרוב הנדרש של בעלי דירות בפרויקטים של התחדשות עירונית לאישורם. כיום הרוב הנדרש הוא 80 אחוזים מכלל בעלי הדירות והתיקון המדובר מוריד את הרוב הנדרש לכדי שני שלישים או אף פחות מזה. התאחדות הקבלנים בוני הארץ הציגה מדגם אותו ערכה על כתשעים פרויקטים של תמ"א 38/2 (תמ"א 38 במסלול של הריסה ובניה מחדש) ושל פינוי בינוי, שנעשה בקרב חברות העוסקות בהתחדשות עירונית. על פי המדגם הזה נדרשו בממוצע 22 חודשים כדי לקבל את ההסכמה של 67 אחוזים מקרב בעלי הדירות לביצוע הפרויקט בעוד שכאשר אחוז ההסכמה הנדרש היה 80 אחוזים, נדרשו בממוצע 44 חודשים מה שמקשה על קידום פרויקטים כאלה. ראול סרוגו המשמש נשיא ההתאחדות, מציין כי הקטנת הרוב הדרוש לא מחייבת את בעל הדירה המסרב לביצוע הפרויקט, לחתום על הסכמתו לביצוע, אך זה מאפשר לבעלי הדירות הרוצים בפרויקט, לברר את עניין ההתנגדות בבית המשפט. כך תימנע, לדעת סרוגו מקרים של התנגדות שאינה סבירה ואינה מוצדקת לביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית. עו"ד עמנואל יוזוק, ממשרד יוזוק מלכים ושות', העוסקת בליווי ובייעוץ של פרויקטים להתחדשות עירונית בערים תל אביב, ראשון לציון, בת ים, חולון, נס ציונה ועוד, מציין כי מגיעים די מהר לקבלת הסכמה של חצי מבעלי הדירות ועיקר העבודה של שכנוע מושקעת בחצי השני של בעלי הדירות. לדעת עו"ד יוזוק, צריך להשוות את הרוב הנדרש לפרויקטים של פינוי בינוי לזה של תמ"א 38 כלומר על 67 אחוזים. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה , ארז קמיניץ, גם סבור שיש להוריד את הרוב הנדרש מבעלי הדירות, כדי ליצור איזון קנייני נכון בין התועלת של ביצוע התחדשות עירונית, לבין ציפוף הערים והזכות לדירה חדשה הכוללת ממ"ד חנייה ומעלית.
 • יש לדאוג שהערבויות בפרויקטים של התחדשות עירונית תהיינה צמודות למדד תשומות הבנייה
  גלובס 07.10.2021
  את מדד תשומות הבנייה מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כל חודש והוא משקף את השינויים בהוצאות של קבלני בנייה על חומרי הגל, כמו בטון, ברזל, צנרת ועוד וכן על עוד שירותים הקשורים בעבודות הבניה. הוצאות אלה של הקבלן משפיעות על מחירי הדירות החדשות שבונים הקבלנים ולכן בעלי דירות המבקשים לבצע פרויקטים של פינוי בינוי או של תמ"א 38 צריכים להיות עירניים למדד זה. הקבלנים נוהגים להצמיד את מחירי הדירות החדשות למדד תשומות הבנייה, כדי שאלה תהיינה תואמות את מחירי השוק לאחר שתהליך האישורים ובניית הדירות יסתיים ומדובר בכמה שנים, מרגע חתימת ההסכם. כאשר מדובר בתהליכי התחדשות עירונית, הן תמ"א 38 במסלול של הריסה ובנייה מחדש והן של פינוי בינוי, בעלי הדירות למעשה מוכרים ליזם את זכויות הבנייה ואת הקרקע. כאשר מדובר בערבויות של חוק מכר שהיזם נותן לבעלי הדירות למקרה שיגיע למצב של חדלות פירעון, הן אמורות להבטיח שאלה יקבלו את שווי הדירה שתיבנה לאחר שיושלמו כל תהליכי האישור של הפרויקט וכל תהליכי הבניה. יש לוודא שערך הדירות החדשות אשר בנייתן תושלם רק בעוד כמה שנים, ממועד חתימת ההסכם, תהיינה תואמות את הערבויות. לכן בעלי הדירות המתקשרים עם יזם תמ"א 38 או פינוי בינוי, צריכים לדאוג לכך ששווי הערבויות שיינתנו להם במסגרת הסכם ההתקשרות יהיה מתאים לערך הדירות במועד של מימוש הערבויות. מדד תשומות הבניה עלה בשיעור של 4.3% מתחילת שנת 2021 שזו עליה גבוהה ביחס לשנים קודמות שבו עלה בשיעורים של עד 2% לשנה ובשנת 2020 בסך הכול בחצי אחוז.
 • נדרש תקציב מהמדינה לביצוע תחזוקת בניינים ישנים כדי למנוע קריסה שלהם
  גלובס 05.10.2021
  בתקופה האחרונה שומעים יותר ויותר על קריסת של מבנים ישנים אשר נבנו בעשורים הראשונים שלאחר הקמת המדינה, בתקופת העלייה הגדולה. בימים אלה נדרש היה לבנות באופן מואץ את הבניינים בשיכונים ואלה בניינים ישנים שזמן התפוגה שלהם פג. בבניינים לא נקבע שיש לבצע בדיקות תקופתיות בדומה לבדיקה של רכב, אותם יש לבצע אחת לשנה ואין מודעות לעניין גיל הבניין, וכן לדרישה לבצע תחזוקה מונעת. האחריות לתקינות המבנים, כמו ברכב, הם בעלי הדירות, אך הדעה הרווחת היא שהם אמורים להחזיק מעמד ללא תפוגת זמן ולעיתים מתקשים אנשי הבניין לממן את עבודות התחזוקה הנדרשת. בנוסף לכך. ביצוע עבודות זהירות במסגרת תמ"א 38 עלול להזיק ליציבות המבנים. האגודה לתרבות הדיור, שאחד מתפקידיה הוא סיוע בתחזוקה שוטפת של מבנים, יכולה לעזור בייעוץ הנדסי אך לא בביצוע העבודות. הפתרון של תמ"א 38 לחיזוק המבנים יכול לעזור בחיזוק היציבות שלהם, אך הוא אינו נותן מענה באזורי הפריפריה. גם באזורי המרכז תמ"א 38 הוא מענה מכיוון שהרשויות המקומיות אינן ממהרות לאשר פרויקטים מסוג זה. גם השינוי אותו מובילה איילת שקד, שרת הפנים בנוגע לשינויים בנושא תמ"א יצרה אי-בהירות לגבי ההמשך, מגבילה בשלב זה את הפרויקטים שיכולים לתת מענה בטווח הקצר למבנים ישנים. בכדי לתת מענה נכון לבעיית היציבות של מבנים ישנים, ולמנוע קריסות נוספות שלהם, יש לנתק בין ההתייחסות לחיזוק מבנים לבין התחדשות ולכן נדרש סיוע ממשלתי לביצוע בדיקות מבנים ישנים וביצוע של תחזוקה מונעת.
 • בניין שבוצעו בו עבודות של תמ"א 38 ברעננה נהרס לאחר שיציבותו נפגעה
  הארץ 05.10.2021
  בבניין שהיה בתהליך של ביצוע תמ"א 38 ברעננה, נטה על צידו לאחר שנתגלו בו סדקים, פונה מכל דייריו ונהרס באופן מבוקר. דיירי הבניין, הנמצא ברחוב הגליל 42, פנו לשירות הכבאות והצלה לאחר שהבחינו בסדקים אשר נוצרו בבניין לאחר שאחד מעמודי התמך שקע בשל ביצוע חפירה. בעקבות בדיקת המקרה ביצעו כוחות הכיבוי עיריית רעננה הערכת מצב והיה חשש שיציבות המקרה נפגעה, ולכן הורו לקבלן שביצע את העבודות במסגרת הפרויקט של תמ"א 38, לפנות גם את הדיירים בבניינים הסמוכים ולהרוס את המבנה. מקרה זה בא בעקבות מקרה של פינוי והריסה של בניין ברחוב סרלין בעיר חולון וכן בעקבות קריסת בניין ברחוב ביאליק ברמת גן. חיים ברוידא ראש עיריית רעננה ציין כי העירייה לא תאפשר יותר ביצוע של פרויקטים של תמ"א 38 שאינם במסלול של הריסת הבניין הקודם ובנייתו מחדש.
 • לקראת ביטול תמ"א 38 מתארגנים בעלי דירות לביצוע פינוי בינוי במתחמים
  כלכליסט 05.10.2021
  תוקפה תמ"א 38 שהיא תוכנית המתאר הארצית שהחלה לפני 16 שנים ואשר נועדה לאפשר חיזוק מבנים כדי שיעמדו בפני רעידות אדמה, עומד לפוג בעוד שנה. תמ"א 38 היה פתרון טוב לחיזוק בניין בודד מאחר והמדינה העניקה הטבה של פתור מהיטל השבחה לפרויקטים אשר פעלו מכוח תמ"א 38. לדברי עו"ד דן הלפרט, מומחה לתחום של מקרקעין, נדל"ן ושל התחדשות עירונית, ביטול הפטור מתשלום של היטל השבחה, יפחית את הכדאיות הכלכלית לפרויקטים של התחדשות עירונית ובעלי דירות שלא יפעלו לקדם תמ"א 38 בתקופה שנותרה עד לסיומה, ייאלצו לחשוב על תוכנית אחרת מכיוון שהתוכנית שמציעה הממשלה ומקודמת על ידי שרת הפנים, איילת שקד, לא מהווה תחליף לתמ"א 38 הנותנת פתרון נקודתי. התוכנית החדשה מתבססת על פרויקטים של פינוי בינוי במתחמים. עו"ד הלפרט מציע לבחון את מה שקורה בעיר רמת גן כדי להבין את המגמה המסתמנת. בתחילת הדרך, תמ"א 38 ברמת גן קיבלה עידוד מראש העירייה הקודם אשר קידם פרויקטים כאלה מאז יצאה תמ"א 38 לדרך. ראש העירייה הנוכחי, פעל לעצירת פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן מתוך ראייה כי היא לא נותנת מענה כאשר בוחנים את התכנון העירוני של רמת גן, ולא לוקחת בחשבון את מספר התושבים הגדל כתוצאה של הוספת דירות. כתוצאה מכך, התשתיות של העיר, כגון חשמל, ביוב, גני ילדים ועוד, לא עומדות בעומס שנוצר עם הגדלת מספר התושבים. למרות שבית המשפט קבע כי אין לעצור פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן, בפועל העירייה מקדמת פינוי בינוי על פני מתחמים. תושבי רמת גן הפנימו, מדגיש עו"ד הלפרט, כי שינוי הגישה של ביטול פרויקטים נקודתיים והחלו להתאגד במסגרת של מספר בניינים במתחם אחד כדי לקדם פינוי בינוי. 
 • פיילוט לשימוש בקרקע משלימה לסיוע בביצוע פרויקטים לא רווחיים של פינוי בינוי
  Ynet 05.10.2021
  יוזמה חדשה של הרשות להתחדשות עירונית, לפיה המדינה לסבסד מיזמים של פינוי-בינוי, יצאה לדרך לאחר שרשות מקרקעי ישראל עומדת לפרסם ארבעה מכרזים בערים ירושלים, רחובות, גבעת שמואל, לוד. מדובר במקומות שיש מגרשים פנויים וההכנסות שיתקבלו מפרויקטים אלה, בניכוי של 20 אחוזים מהתמורה ובניכוי הוצאות עבור הפיתוח והיטל השבחה, לרשות להתחדשות עירונית. מדובר בפיילוט ראשון מהסוג הזה כאשר את ההכנסות האלה תקצה הרשות להתחדשות עירונית, בשלב הבא, לפרויקטים של פינוי-בינוי בכדי לסייע ליזמים, הפועלים בארבעת הערים האלה שנבחרו והיא תתרכז רק בפרויקטים של פינוי-בינוי בשכונות אשר מחירי הדירות בהן אינה מאפשרת כדאיות כלכלית ללא תמיכת המדינה. הסיוע יינתן על סמך מספר קריטריונים כגון כמה בשלה התוכנית, מהו אחוז ההסכמה של בעלי הדירות לביצוע הפרויקט, או מהו הסכום הנדרש כדי להפוך את הפרויקט לרווחי. עבור פינוי בינוי ברחובות במסגרת הפיילוט מעריכים כי כדי להתניע את הפרויקט דרוש לבנות ולשווק 3,200 דירות. בשכונת קריית משה בעיר רחובות ישנם 34 מתחמים שבהם ניתן לבצע פינוי בינוי ויש בהם 1,326 דירות ישנות, כאשר ניתן לבנות במקומן 9,870 דירות. לביצוע פינוי בינוי בירושלים יש 6 מתחמים בשכונת קריית מנחם שבהם עש 645 דירות וניתן לבנות במקומן 1,571 דירות כאשר החישוב הוא שדרושה הכנסה ממכירת 981 דירות. עבור פינוי בינוי בלוד יש 3 מתחמים שבהם יש כיום 464 דירות ובמקומן ייבנו 2,683 דירות כאשר ההנסה הנדרשת לפי ההערכה היא של 722 דירות משיווק הקרקע. אלעזר במברגר, מנהל הרשות להתחדשות עירונית מציין את ההישג של התנעת הפיילוט באופן כללי ובפרט עבור הפריפריה. אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד השיכון, הדגיש את החשיבה החדשה והיצירתית לאחר ששנים השימוש בקרקע משלימה לא תרם לכדאיות פרויקטים. ינקי קוינט מנכ"ל רמ"י ציין את התועלת שבגישה החדשה הן לשחרור קרקע משלימה והן לאיזון הפרויקטים.

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה